• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 61
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelina_london - специалист
Затова неведнъж се е коментирало,че най-добрата инвестиция е в посока енергоефективност.
На свободните цени на тока,отпреди отоплението имаме 150лв(без договор и нощна тарифа) ,за декември(26.11-27-12) отоплението е още толкова-общо 740 kWh за 250м2 РЗП с поддържана температура 23-25°.
silent - майстор
Щопе от туй дет съм чел от теб... не съм останал с впечатление че точно ти си енергийно беден нито пък че си с безалтернативно отопление ..сега тук стигам до извода че си много стиснат... :-D ...за това единственото решение в тези времена е гасиш слагате ушанките с жената и под юргана... :-D
6osi6 - майстор
Преди време Шопа се топлеше на 28 градуса. А сега въпреки всички нововъведения е свалил с два и нещо. При него и други които се греят на 28 C°, отоплителният сезон е 10 месеца в годината.
brum - майстор
Големи гъзове се оказаха Overgas. Гледам фактурата по-малка от очакваното. Вътре отчели близо 40м3 по-малко газ. И сега ще ме накарат да ги платя на +30% цената с фактурата за януари. Ся, 20-25 лева няма да ме бутнат, ама т'ва тяхното е пе...астия до шия.

Обадих се - не можело да се корегира. Отчетите били взети между коледа и нова година. Таратанци. На 31ви декември ходих и гледах колко показва уреда в таблото, щото ми е ново и си следя сметките. Няма вариант тия кубици да са натрупани за 2-3 дни до 31ви декември. По-скоро са ги гледали преди коледа.

Поне разбрах, че самоотчети могат да се подават последните 2-3 дни от месеца и първият ден на следващият месец. Ще се възползвам максимално от това.
nelina_london - специалист
Във фактурата на отчетния период няма ли дати?
При ЕVN на свободния пазар ,всеки месец има увеличение от 1ви,а ни отчитат на 4ти.Във всяка фактура ми слагат киловати на средноаритметичен принцип от 1ви до 4ти по новата цена.
Цените ни винаги са европейски,а услугите без коментар.В Англия имах набор от услуги,които можех да заявя и направя онлайн през профила ми към доставчика на газ.Като това включваше и подаване на отчети данни,през който ден си поискам и получаване на междинна фактура.Изключително удобна,когато сте под наем,при увеличаване на цената,при смяна на име и т.н.
brum - майстор
Има. Пише 31ви декември :) . При тях цените са месец за месец и фактурите са месец за месец. При ЧЕЗ/ЕВН не е така. От ЧЕЗ ми идват фактури от 11то до 11то число по спомен. Пък как натаманяват смените на цените идея си нямам. Може би тия "умни" електромери пазят консумацията по дати. За газта е прост механичен уред и можеш да извадиш само текущите показания.
infomar
Нищо, това са бели кахъри, че парите няма да стигнат... важното е че има демокрация.
Има една птичка, която казва, че цените вече няма да намалеят а евентуално ще се задържат на тези позиции или доста на горе.
Гадният Путин, след година започва изграждането на втори тръбопровод към Китай, като ще взима от тази газ, която сега отива към ЕС. Но аз не се страхувам, защото САЩ веднага ще се притече на помощ на ЕС с продажбата на скъпа газ. Явно вече му писна да го разиграват и доят. Ще играе на сигурно. Парите са си пари - дали от Китай или от ЕС, все тая. Вече цената на СЕВЕРЕН ПОТОК 2 е "избита" от високата цена на газта и сега се печели от европейците за вторият китайски поток.
Някой добре си изигра картите, на фона на някой малоумници ... които се мислеха за голяма работа и преплитаха крака на международните срещи, въпреки, че ги подпираха от двете им страни.
Някой знае ли къде са показани скритите договори на Булгаргаз с азерите? Щом ГЕРБ плюе, за изтичане на информацията, значи има доста интересни неща вътре, които са искали да останат скрити.
https://www.actualno.com/europe/daily-e ... esbgaULjAo
До средата на декември миналата година по-голямата част от европейските потребители са изчерпали планираните количества „синьо гориво“, посочени в дългосрочни договори с „Газпром“. В тази връзка много от тях се обърнали към „газовият гигант“ със заявки за доставка на енергийни ресурси над договорните обеми на цена от миналата година. Въпреки това за първи път от дълго време Газпром отказва да удовлетвори искането им. Работата е там, че след рязкото покачване на цените на „синьото гориво“ на европейските борси, страните, получаващи газ по дългосрочни договори, се възползваха от голямото търсене и започнаха да „препродават“ енергийни ресурси 3-4 пъти по-скъпо. България е една от тези страни.
Газпром реши да спре гореспоменатите спекулации и отказа да доставя газ за Европа на миналогодишните цени. Очаква се през 2022 г. средната цена за "синьо гориво" по дългосрочни договори да бъде около 500 долара вместо 300-те за миналата година.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср яну 05, 2022 2:45 pminfomar написа:
Работата е там, че след рязкото покачване на цените на „синьото гориво“ на европейските борси, страните, получаващи газ по дългосрочни договори, се възползваха от голямото търсене и започнаха да „препродават“ енергийни ресурси 3-4 пъти по-скъпо. България е една от тези страни.
Не, България си скъса дългосрочния договор и ББ се биеше в гърдите с този "успех"!
Колкото до изтеклата информация - съвсем нормално азерите да се сърдят, не знам каква интересна информация търсиш. Това е двустранен договор, явно договорените цени са били ниски, щом се сърдят за изтичането. Въпросът е кой възпрепятства изграждането на връзката с Гърция, а чий е интереса е ясно!
brum - майстор
Дългосрочната цена на газата трябва да е такава, че да не им е изгодно на хората да се местят от газ на други източници на енергия. Путин не му е изгодно да държи такива цените, щото ще се чуди къде да си продава газта после. А за тока дето щял да поскъпва само - има механизми да поевтинее. Немците казаха, че АЕЦ-а щял да става зелена енергия наскоро.

Ама т'ва е политика. Пък аз бягам от обсъждания на същата.
infomar
ср яну 05, 2022 4:11 pmbrum написа:
Немците казаха, че АЕЦ-а щял да става зелена енергия наскоро.
Всичко е политика, цената на газта и тока също е политика.
За немците си в грешка, (а Путин има къде в Азия да си продава газта... не го мисли. Вече не е оня беден Путин).
Те си спират по етапно АЕЦ-овете и са против това да се считат за зелена енергия. Така, че щом най-силната страна в ЕС мисли така, то най-бедната ще го духа. Забравяме за нов АЕЦ за което благодарим на ГРОБ, който ту искаше, и накрая не искаше да се стои. Козлодуй след десетина години също ще спре... по указания на ...
Ще разчитаме на перки и панели. Лошото е, че от нас не зависи. Ние без парите на ЕС фалираме и за това ще изпълним всичко което ни напредат.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 61

Тема "Честита ви нова цена на метана!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: