Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пет яну 14, 2022 7:01 pm6osi6 написа:

Шопе, горил си го в чугунен котел, а пелетния може да прокапе.
Така е! Котела на твърдо гориво ми е руски чугунен, а този с универсалната горелка е чугунен виадрус.

Може и да се получи конденз при влажно гориво. То затова при евтино гориво се ползват евтини котли.
На херца не му знам шнека, но ако е някой ажурен тип спирала -няма да стане!
Christo - майстор
пет яну 14, 2022 7:32 pmшоп написа:
пет яну 14, 2022 7:01 pm6osi6 написа:

Шопе, горил си го в чугунен котел, а пелетния може да прокапе.
Така е! Котела на твърдо гориво ми е руски чугунен, а този с универсалната горелка е чугунен виадрус.

Може и да се получи конденз при влажно гориво. То затова при евтино гориво се ползват евтини котли.
На херца не му знам шнека, но ако е някой ажурен тип спирала -няма да стане!
Работех в завод за стругове. Колегите машинни инженери много рядко си отваряха книжките от следването и още по-рядко вадеха калкулатори да сметнат нещо.....Никой не се интересуваше от икономия на материали и енергия. Като гледам как е направен котелът, всичко е изпилено до дупка. Ясно ми е, че ще правя нов шнек с нов мотор. Не е толкова голям проблем. Имам достъп и до съответните машини. Трябва да се смелят едни 6-7 тона, които да дадат нещо около 5 тона суха маса. Проблемът не е когато котелът гори, материалът да не е много сух. Проблемът е, когато се пали. Паленето обаче се случва на всеки час, защото котелът гасне, самопочиства се и пали след това отново. Това с горещия въздух е идея. Ще обмисля как да го направя. Имам подходяща плевня на близко село. Ще ходя веднъж седмично да прехвърлям материала. Ако изсъхва от пролетта до края на септември, може и да ми се усмихне късметът. При цена от 650лв/тон, три бона на сезон, къде е Киро на кирия!
infomar, не знам дали ще повярваш, комина не съм го чистил от сигурно десет години. Всяка година след края на отоплителния сезон отварям ревизионния отвор в основата на комина и изгребвам около две кофи пепел с цвят на пепел от цигари и това е. Тухлите стоят опушени, но по тях няма никакви налепи. Коминът ми е половин на половин тухла, не е фугирван от вътре и не е много гладък. Не казвам, че е добре да е така. Така съм го наследил.
gnt69 - майстор
По добре си купи юни месец 3-4 тона слънчогледови пелети в чували по 15 кила, цената ще падне до 200-250 лева. Ще се обърнеш на огняр да примъкваш цяла зима обемно отопление и цяло лято до го сушиш и складираш. :partyman:
шоп - майстор
пет яну 14, 2022 9:04 pmgnt69 написа:
По добре си купи юни месец 3-4 тона слънчогледови пелети в чували по 15 кила, цената ще падне до 200-250 лева.
Какви са икономическите фактори за тази прогноза?

За мен цената тогава ще е 400-500 и това е най-оптимистичното.
Ще се обоснова:
инфлация
увеличение на ток
увеличение на заплати
увеличение на течни и газообразни горива
липса на суровина
6osi6 - майстор
Палене през час не е ли много, за ден са 24? При мен пелетния почиства през 4 часа, а температурата пада под 42C°, но за малко и това е в преходните като съм пуснал на 58C°.
А за горенето на слънчогледа, гори го, но пелетите на Керпи правят буци и почиства през два часа. Същото по-често чистене може да го прави и в Херца.
gnt69 - майстор
пет яну 14, 2022 9:33 pmшоп написа:
За мен цената тогава ще е 400-500 и това е най-оптимистичното.
Ще се обоснова:
инфлация
увеличение на ток
увеличение на заплати
увеличение на течни и газообразни горива
липса на суровина
Тя сега цената е 400 лева. Суровина има, има си фирми които се занимават с белене на слънчоглед които няма какво да правят обелките. Има някакво задържане на слънчоглед от зърнопроизвадителите ама и на тях ще им затрябват пари да посеят.
Просто трябва да се купува в подходящия момент.
6osi6 - майстор
пет яну 14, 2022 1:58 pminfomar написа:
комини не чистите ли?
Поистих го след 20 години с въртяща четка. От горе надолу, обратно и от всички страни. Преди това беше пален един път по невнимание и два пъти нарочно и въпреки паленията се събраха три колички с пепел. След чистенето и двата котела могат да работят едновременно.

Тема "Алтернативи на газ - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: