Най - вълнуващия въпрос зимно време.
georgi82 - специалист
Здравейте,живея в къща и се отоплявам на пелети с котел и горелка 32 кВ,през това лято ми предстои да махна 3 радиатора и една лира от инсталацията(минават на собствено отопление),при мен остават 6 радиатора и една лира.Искам да оптимизирам максимално системата, за това благодарение на съфорумци и техните съвети вече съм решил да монтирам програмируеми термоглави.Имам няколко въпроса обаче относно самата оптимизация.
1.Трябва ли да намаля мощността на горелката,сега е на 28 кВ,мощността която ще остане след премахването на радиаторите е приблизително 15 кВ и евентуално намаляне ще доведе ли до икономия на пелети,също така нужно е да отбележа,че сега водата в инсталацията е около 45 градуса,което пък налага преизчисляване мощностите на радиаторите и общата мощност пада още повече?
2.На всички ли радиатори е необходимо да сложа термоглави и какви, тъй като в спалните искам нощта температурите да са по-ниски,там ще са електронни със сигурност а в останалите помещения може би може и механични(ако е необходимо)?
3.В една от спалните съм сгрешил със сметките за размера на радиатора(панелен е)и сега през деня не е достатъчно комфортно,имам 2 варианта, да го сменя с по-голям съобразен с температурата от 45 градуса на инсталацията или да вдигна температурата в инсталацията, като регулирането на температурата в стаите да става посредством термоглавите,кое е по правилно?
Може би в хода на дискусията(ако стане такава)ще се сетя за още неща за които да питам.Приемам и други идеи.
Предварително благодаря на всички които ще се включат със съвети!
auubau - напреднал
45 градуса на водата е прекалено малко. Предполагам с това си целял да контролираш температурата в помещенията. Слагаш термоглави навсякъде с изключение на баня/и. Вдигаш темп. на водата мин. на 55-60 градуса. Така ще вдигнеш мощността на отдаване на радиаторите вкл. неправилно оразмерения. От тук нататък термоглавите ти контролират температурата индивидуално за всяко помещение. Това автоматично ти сваля разхода. След смаляването на инсталацията евентуално ще пренастроиш горелката и най-вече степените за ниска мощност, така че да не се гаси горелката когато стаите се затоплят и термоглавите започнат да притварят. Туй то :wink:
georgi82 - специалист
Да,точно заради темпертуратата в стаите беше на ниски градуси, защото в едни ставаше прекалено топло, а в тези които сега ще ги махна беше пък студено защото бяха далеч и не работеха като хората,и цяла зима тук отвори там затвори и ми писна и за това са и тези промени.Аз горе долу си го представях точно така както си го описал, а целта на радиатора в банята без термоглава е за да не се стига до момент в който всички термоглави са затворени и горелката да има енергия която да няма къде да отдаде ли?Аз се чудех по принцип за банята и за лирата в тоалетната да са без термоглави,но правилно ли е не знам,ще кажат компетентните.
auubau - напреднал
Deleted
Последна промяна от auubau на съб мар 07, 2020 9:12 pm, променено общо 1 път.
съб мар 07, 2020 7:27 pmauubau написа:
Точно за да не се стигне до момент, когато през котела да няма циркулация на течност, с която да се отнеме топлината е препоръчително, че даже задължително според мен да има базов гарантиран консуматор. Обикновено са радиатори в баня, тоалетна, сауна :roll: , където е подходящо да е топло. Сега както е топло времето, но все пак палим огиня може да се стигне до момент всички термоглави да затворят и тогава, дори горелката да се изгаси, може да се стигне до завиране в котела, защото все пак има доста метални части нагряти от огъня. Ако все пак искаш да си отопляваш далечните помещения може да помислиш за по-добро захранване - по-голям диаметър тръби; подходяща подредба на тръбите по колектора; колектори с регулиране на дебита; комбинация на няколко подходящо оразмерени и свързани колектора с цел корекция на дебита; и накрая ако има възможност да се спазят и някакви наклони ще стане огин :-D . Термоглавите ще помогнат за упътването на водата към по-далечните радиатори.
Впрочем, каква е горелката?
Завиране на пелетарник? Наклони с колекторно? Та и на каскада от колектори ми заприлича, за дебита нещо...
!!!
Баланс на системата чрез термоглави, за по далечните радиатори?

За да не стана грешка.
georgi82 - специалист
Горелката е Ерато gp32,мисля втора генерация,доста дъртичка,но според мен риска от завиране е нулев,като няма циркулация няма и подаване на гориво,аз за 8 години не съм я виждал да вдига повече от 60 при зададени 45 примерно,даже съм опитвал да спирам помпата и след 5 Мин целия процес на горене спира, системата е отворена по принцип ако има значение.А за по далечните помещения е решено,те минават на отделна камина и не са част от уравнението вече.Но може би е логично да оставя банята и тоалетната без регулиране,даже си мисля че може да уголемя радиатора в банята защото той грее и коридора,но при положение че вдигна градусите може и да не се наложи уголемяване.
Оптимизацията трябва да започне от подмяна на горелката, евентуално и котела. Тоя комплект винаги е бил неоправдано преоразмерен, а сега е направо престъпно преоразмерен.
За претоплените и зъзнещи помещения, трябва да обвиниш съфорумците, които сега ти дават неправилни съвети, а преди умно са мълчали.
Баланс на системата не се прави с термоглавите.
georgi82 - специалист
За сега не предвиждам смяна на горелката с нова или с нов котел,когато я купувахме това беше единствената алтернатива на дървата и въглищата,сега вече квартала е газифициран и ако се наложи смяна може би ще се замисля и за газ,но на този етап не съм го мислил,ще ми се да опитам една зима със съществуващото пък после да решавам за евентуална смяна.Ще ми се да видя разхода за един сезон за да мога да направя някакво сравнение евентуално с газта.Все пак газификацията си е скъпичка инвестиция,а за последващите месечни сметки не ми се вярва да са по-евтини от сметките на пелети.За това искам да опитам да изкарам най-доброто от съществуващата система и ако съм доволен ОК,ако ли не ще мисля за алтернативи.Поради тази причина пуснах и темата за да видя кой какво ще каже по въпроса,виждам че има грамотни хора които дават мнения и се обосновават, а не само да навикват и да обясняват кой колко е ненормален :-D .Пропуснах да кажа(предполагам знаете),че горелката има потенциометър за регулиране на мощността и може да се настрои от 9 до 32 кВ,но за разхода на пелети дали се влияе от тази настройка и как точно се влияе като цяло горелката и работата и,нямам никаква идея.
Цената на дървесните пелети вече е съизмерима с тази на газта сега. Освен това, газта ще стане и малко по евтина. Нали така обещаха?!
Щом са такива обстоятелствата, при теб, естествено че няма да сменяш котела.
Баланс се прави от секретните вентили, на изхода на радиатор. Ако не си поставял, направи го! Радиаторите и тръболяците са ти накачени. Според мен изобщо не трябва да се замисляш, по отношение на газта. Не започваш и от нулата. На мен, в подобна ситуация, ми излезе малко под 6000лв.
Но трябва и да четеш.
Топлиш около 100-120 квадрата дом, сякаш. С тия температури, на водата, перфектен си за отопление с газ.
georgi82 - специалист
А каква е идеята на секретните вентили на изхода,аз сега съм с обикновенни кранове отворени докрай и на вход и на изхода,а за цената на пелетите е така,поскъпнаха доста за тази зима ги взех на 400 лв,а за следващата не знам как ще е,газта не вярвам да поевтинее осезаемо,все пак сме в БГ.От съседи които се греят на газ и техните сметки все ми се струва,че на пелети все още е по евтино(изключвайки разправиите при пелетите,при мен аз съм ги свел до 2 пъти седмично за по 5-10 Мин),ние до сега горим средно 4 тона на сезон за всичкото което отоплявахме и с всичките му кусури,които са ама наистина много.Сега с надявам разхода да ми падне до 2-2,5 тона,ако стане ми се струва ОК,но дори и 3 т. да е пак си мисля,че за 1200 лв няма да мога да се грея на газ(да не говорим и за първоначалната инвестиция от 5 и повече хил.лева.Много ми допадат съветите на грамотни хора като теб и се надявам и още такива да се включат за да може да изсмучем най-доброто от съществуващото,а за в бъдеще е ясно, че нещата отиват към газификация,аз също съм си го мислил,но поне докато сегашните неща работят без дефекти и ядове мисля да ги оставя така,а времето ще покаже до кога.

Тема "Преправяне(оптимизация) на инсталация на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: