• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте. Преди седмица с жена ми се нанесохме в ново жилище, ново строителство. Апартамента е 3 стаен (дневна и кухня 25кв/м,, две спални от по 13кв/м) с две бани, като ще се ползва само едната баня. Другата е преправена на дрешник. Чистата застроена площ е 80кв/м. Дневната и кухнята са с 3 външни стени, едната спалня с 2 външни стени и другата с 1 външна стена. Ще съм с три радиатора и две лири. Преди да отида за оферта за присъединяване към газопроводната мрежа ми се иска да ме насочите към някой основни неща, на които да обърна внимание. Става въпрос за София и избора на доставчици е разнообразен. Прочетох доста теми и разбирам, че трябва да търся двуконтурен котел с минимална мощност 2-3kwи максимална 24-26kw. Глидерите за да мога да достигна оптимална ефективност на отопление икономия - за дневната 25 глидера, за спалните по 13 глидера. Н500 или Н600?
Моля за съвет към коя марка котел да се насоча, тъй като различни хора , едни ползващи Дайкин, други Вайлант, Бош, Вайсман, но ги ползват от 4-5+ години, а тогава са били едни водещи, сега други може би? Гледам, че започват от 4.5kw минимална мощност и се чудя, това дали би било удачно за моето жилище?
пет мар 13, 2020 5:27 am0000A6 написа:
Здравейте.
...Преди да отида за оферта за присъединяване към газопроводната мрежа ми се иска да ме насочите към някой основни неща, на които да обърна внимание....
viewtopic.php?f=10&t=13408
пет мар 13, 2020 7:00 amТрифон П.Трифонов написа:
пет мар 13, 2020 5:27 am0000A6 написа:
Здравейте.
...Преди да отида за оферта за присъединяване към газопроводната мрежа ми се иска да ме насочите към някой основни неща, на които да обърна внимание....
viewtopic.php?f=10&t=13408
Тази тема я четох, но не ми стана ясно, каква марка котел да избера, какви кВт да търся.
Как да си изчисля, колко големи да са радиаторите ми според квадратите на помещенията.
Панелни или алуминиеви радиатори също се чудя?
Защо реши, че ти трябва двуконтурен котел? Следващият ми въпрос отпада, в предвид изборъТ ти по предния въпрос?
Отоплявам сходна площ. Избрах едноконтурен котел с максимална мощност от 14 киловата.
Препоръчвам в голямото помещение да сложиш два радиатора. В коридора или предверието също. Въпреки, че е вътрешно и малко помещение, то се затопля за сметка на загубите от другите помещения.
Исках котел WOLF, но инсталаторът работи Bosch. Съгласих се, защото нали и сервизът ще е от него.
Чети по долу и ще си сметнеш необходимите радиатори.
Вторият линк е за мощностите на радиаторите, при съответна температура на подаваната и изходящата вода.
http://www.termosilikat.com/%D0%B1%D0%B ... 1%81%D1%82
https://www.korado.bg/produkti/radik/radik-klasik.html
Прочети и за ефективността на котлите! За който и да отвориш, нещата са сходни.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет мар 13, 2020 5:27 am0000A6 написа:
Здравейте.
Бай Айване, пак ли ти бе?
съб мар 14, 2020 9:24 amLazarGanev написа:
пет мар 13, 2020 5:27 am0000A6 написа:
Здравейте.
Бай Айване, пак ли ти бе?
Сериозно ли?
съб мар 14, 2020 9:24 amLazarGanev написа:
пет мар 13, 2020 5:27 am0000A6 написа:
Здравейте.
Бай Айване, пак ли ти бе?
Не, Тони се казвам :) очаквах и вие да се включите с мнение по моя въпрос.
Който и да си, трябва да четеш и сам да избереш.
Четенето е за да осмислиш сам предимства и недостатъци, и кое е най удачен избор за теб.
Според мен, двуконтурните котли имат повече минуси.
Пак според мен, те биха били удачен избор за такива, които ползват рядко и малко количество БГВ, където дебитът не би бил проблем. Честото включване, за приготвяне на БГВ, не било икономично казват.
От друга страна, такъв тип потребители, не предполагат сравнително голяма отопляема площ, което да оправдава високата максимална мощност, на този тип котли.
съб мар 14, 2020 9:19 amТрифон П.Трифонов написа:
Защо реши, че ти трябва двуконтурен котел? Следващият ми въпрос отпада, в предвид изборъТ ти по предния въпрос?
Отоплявам сходна площ. Избрах едноконтурен котел с максимална мощност от 14 киловата.
Препоръчвам в голямото помещение да сложиш два радиатора. В коридора или предверието също. Въпреки, че е вътрешно и малко помещение, то се затопля за сметка на загубите от другите помещения.
Исках котел WOLF, но инсталаторът работи Bosch. Съгласих се, защото нали и сервизът ще е от него.
Чети по долу и ще си сметнеш необходимите радиатори.
Вторият линк е за мощностите на радиаторите, при съответна температура на подаваната и изходящата вода.
http://www.termosilikat.com/%D0%B1%D0%B ... 1%81%D1%82
https://www.korado.bg/produkti/radik/radik-klasik.html
Прочети и за ефективността на котлите! За който и да отвориш, нещата са сходни.
Така... От изпратения линк, как да си сметна топлинните загуби следвайки показателите, задавах същите стойности, само квадратурите на стените и прозорците сменях, понеже аз съм с френски прозорци, но не съм и къща, а апартамент на втория етаж, т.е. се предполага, че под мен и над мен ще има живеещи и ще се отопляват някак си успях да сметна, че за мен ще са ми необходими 3 радиатора (22, 11 и 10 глидета или общо 43 глидера на Н500) и две лири 400/1200. Когато събрах всички стойности от всяко едно помещение получих общо за целия апартамент 3900 W. Странното е, че за стаята, която е с една външна стена по тази калкулация ми излизат 11 глидера, а за другата, която същата квадратура, но с две външни стени - 10 глидера... Възможно ли е сметката да не ми вярна, защото оставях същите числа за "таван" и "под", както е смятано за къща в линка, който отворих?
Човека, който идва да ми прави оферта за апартамента ми даде оферта за 50 глидера на Н500 , две лири 400\1200 и котел на Бош 2300 модела. При самото посещение ме пита, коя стая колко квадрата е и колко външни\вътрешни стени имат всяка поотделно. Нищо не измери, освен разстоянията между изведените тръби за радиаторите. Нещо не съм сигурен, че така изпратена офертата ще е точната за мен. Моля за малко помощ. Апартамента се състои от дневна+кухня 25кв\м2 - прозорец 195\245см + прозорец 150\245см +прозорец 80\245см и врата 90 см. 3 външни и една вътрешна стена (вътрешна стена дължина 7.30м., външни - 12.5м). Спалня 1 - 13 кв\м2, прозорец 150\245 см, две външни и две вътрешни стени, врата 80 см ( външни стени дължина 7.25 м., вътрешни 7.25 м). Спалня 2 - 13 кв\м2, прозорец 225\245см, врата 80см, една външна и 3 вътрешни стени (външна 4м, вътрешни 10.3м). Баня 3.40кв\м2, само вътрешни стени, като едната е вътрешна към входа( обща дължина 6.40м). Мокро помещение 3.40кв\м2 с една външна и три вътрешни стени, един прозорец 75\110см (външна стена дължина 1.60м, вътрешни дължина 4.60м). Коридора е 7кв\м2.
Прозорците са с троен стъклопакет и външна изолация 10 см. Височината от пода до тавана е 255см. Ще ползвам топла еода през котела - кухнята един смесител, в банята един смедител и душ.
Ако можете да ударите едно рамо, дали правилно съм си сметнал нещата ще съм благодарен, за да мога да отметна и тази задача от чакакащите.

Прикачен файл

IMG-6fcd8f877ca0e01872d3e474fc6d9f04-V.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Коя марка и модел на котел да избера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: