• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,надявам се да получа инфо директо от хора които ползват камини на пелети с въздуховоди. Идеята ми е да сложа камина за вграждане на пелети с два въздуховода в къща на два етажа с мазе,като разположа камината на първия етаж 60 кв м. където тя самата ще топли ,под нея да се пусне една тръба за мазето 40 кв. където да пречупва въздуха и една тръба над камината на втория етаж за едната спалня 20 кв. Въпросите ми са какъв вид камина мога да ползвам,може ли да се контролират двата допълнителни въздуховода да духат слабо колкото потдържат 20-21 гр. ,има ли голям шум от падането на пелети и по самите въздуховоди,и какъв е реялният разход от първо лице. Благодаря ви.
speka_rs - майстор
Струва ми се, че без водна риза резултата няма да е задоволителен. По добре нещо около 10 кв, някой друг радиатор и ти е спокойно, че навсякъде ще ти е топло.
Може би си прав но има две причини да търся алтернатива ,едната е че къщата вече е обзаведена и тепърва да къртя за радиатори като отбележа че на втория етаж има три спални и ако се прави нещо с радиатори ще е хубаво да се помисли по мащабно което ще наложи най вероятно котел който има голяма консумация и идваме до втория проблем складирането на пелети а с въздуховоди ще се направят само две дупки под и над камината. Въпроса е тези камини функционални ли са и разбира се това което съм написал в горният пост.
LazarGanev - "Велик майстор"
За въздуховоди има много повече къртене, отколкото за тръби. Не се занимавай с глупости
fbr - майстор
+1 За един радиатор имаш две дупки макс фи 16 което става с един перфоратор и дълго свредло фи 18. За въздуховод отвор минимум фи 100. Как смяташ, кога ще има повече отпадък.
LazarGanev - "Велик майстор"
За въздуховоди са нужни 2 отвора - подаващ и връщащ, за да има циркулация. Или отворени врати
fbr - майстор
С по една тръба смята да го прави. С по две тръби е с двата крака вътре.
Да с по една тръба смятам като тази нагоре реялно ще стигне само до пода на горната стая и ще се сложи решетка а тази надолу ще премине през плочата и ще има примерно 5 м. тръбен път с решетки като въздуха който е нужен камината ще взима от помещението на първия етаж(хола) и по този начи ще вкарва сравнително свеж въздух в мазето където няма вентилация и прозорци.Къщата е съвременна просто не е сложена вентилация и е с 10 см. вата и ейч пи ел плоскости.Прави сте че дупките за парно са много по малки но тези тръби трябва да преминат от точка а до точка б,за първия етаж могат да се поставят на тавана в мазето но за вторият етаж трябва да преминат през хола а тези въздуховоди ще са на едно място под и над камиата която искам да е вградена и съответно всичко това закрито с гипскартон.Къщата е в комплекс с други къщи някои от които са с термо помпа,подово на първия етаж и конвектори за което ми искаха 33000 лв. преди 2 г. а ние в момента сме само с климатици за които платих 9000 лв. ,засичам разхода на ел. енергия на всички къщи и ние плащаме най малко ток за момента но се страхувам че при темп. под 0 няма да ми е комфортно с климатиците а тази зима нямаше много такива дни да преценя с точност.Моля ви дайте някакви мнения и съвети как да постъпя тази идея с камината която ще и вентилира мазето зимата и ще помага в много студените дни и не изисква много пелети или парно с термо помпа защото с котел нямам място за тонове пелети. Благодаря ви.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аха, разбрах! Искаш да таковаш оня ( :snakeman: ) във въздуха! Евтина топловъздушна пелетна камина, която не гори пелети както котлите, но дава топлина колкото тях, не заема място, защото е вградена, а освен това изпълнява ролята и на вентилация на къщата :goodman: ! Само че хитрата сврака - с двата крака! Съжалявам, моето внимание беше до тук, приказки от хиляда и една нощ не ми се четат :cool:
Jacomo - специалист
Нищо чудно, че плащаш най-малко ток, щом говориш за "пречупване" на въздуха и 20 гр. макс :-D
  • 1
  • 2

Тема "Отопление с камина на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: