• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Тъй като вкъщи мислим да преминем на газ отоплението и топлата вода, и някой неща от това, което четох не ми станаха ясни, затова пускам темата.
Къщата ни е на 3 етажа около 240 кв.м обитаема площ, т.е там където искам да отопляваме. Общо има 4 бани, но към едната няма да пускаме топлата вода от газта и ще си остане на бойлер, защото скоро правихме ремонт там и да не се кърти там.
Етаж 1 - 6 помещения кухня, 2 стаи, хол, баня и коридор
Етаж 2 - 4 помещения кухня с трапезария, 2 стаи и баня
Етаж 3(тавански етаж) - 4 помещения, 2 бани и 2 общи помещения
Къщата е многофамилна и затова може би е малко странно разпределението, което съм описал.
Едната част от таванското и етаж 1 се отопляваме на пелети с пелетна горелка Ferolli p7 и приблизително радиаторите са към 18 kW.
Другата част от таванското и етаж 2 се отоплява на ток.
На втори етаж има подготвени пластмасови тръби за парно и радиатори, но не са вързани към котлето на пелети, в другата част от таванското все някак ще го измислм да прокараме тръбите.
Къщата е с изолация на 1-ви и 3-ти етаж и ПВЦ дограма, тухла "4-ка" , измазана с вар.
Идеята е, че искаме цялата къща да я минем на газ спрял съм се на този газов котел: https://www.bosch-thermotechnology.com/ ... -758220-p/
Основното, за което искаме да направим това е, че сме с 3 електромера и си плащаме през зимата ток по 200-250 лв. на електромер + тон пелети за по 500лв. на месец и си мисля, че ако успеем да газифицираме ще паднат сметките драстично.
Ще съм доволен да споделите мнение ако имате опит, защото аз чувам много противоречиви мнения за газта от сорта на къща в същия квартал 80 кв. отопляема площ плаща минимум 600 лв месечно за газ, а друга горе-долу 200кв.м сметки повече от 300-400 лв няма и хората са доволни, което е близо до нашия вариант.
torbalan - Дървен философ
То зависи дали ти е изолирана къщата, дали ти духа от дограмата и т.н.
Виж цената на топлината от газта и я сравни с цената на топлината от пелетите. Сам ще си отговориш на къде ще тръгнат сметките.

В тази публикация в точка 5.3 сравняват цената на топлината от различните видове горива. Ако може да и се вярва, отоплението на газ ще е по-скъпо от това на пелети и като цена - по-близо до отопление на ток.

Дървесни пелети - 0.084
Природен газ - 0.14
Това са лева за киловат час.

Или казано по друг начин - ако искаш да поддържаш същата температура, ще трябва да плащаш с 2/3 повече пари.

Нека тези, които се топлят на газ и пелети да кажат верни ли са цените на горивата посочени в таблицата.
andy_forresite - майстор
Таблицата не е актуална към момента.
Не използвам газ за отопление, но знам че цената е наполовина на ток, като на ток изключим климатици и др.п. Дори под половината. Примерно ток 250 - газ 115 лв.
С дървесни пелети от 500 лева е по-скъпо от на газ.

Българинът е болен на тема собственост на недвижим имот и квадратурата я обявява едно към гьотере. Това че един плаща 300, а друг 500 лв на месец за газ за 240 кв м изобщо не е никакъв ориентир. Единият може да припалва по таймери, да стои на хладничко и да топли 130 квадрата, а друг да не гаси при 100 кв м и да обяви двойна сметка на първия... Но ти имаш ориентир. Ток толкова, пелети толкова :) значи на газ еди си колко ще ми струва.
torbalan - Дървен философ
пет май 22, 2020 4:58 pmandy_forresite написа:
Таблицата не е актуална към момента.
Не използвам газ за отопление, но знам че цената е наполовина на ток, като на ток изключим климатици и др.п. Дори под половината. Примерно ток 250 - газ 115 лв.
С дървесни пелети от 500 лева е по-скъпо от на газ.
Ти с кое от таблицата, дето цитирах не си съгласен?
Че го раздаваш точно едно към гьоторе...

Иначе с останалата част от изказването съм съгласен...
Бе Торбалане бре, цената на Газът е под 7 стотинки в момента за киловат. Как да е съгласен с тая таблица, като самият той трябва да се свери още надолу, в полза на Газа. Идва над 2.5 пъти надолу от електрото на нощна.
В момента е най евтината енергия, според мен.
шоп - майстор
пет май 22, 2020 6:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Идва над 2.5 пъти надолу от електрото на нощна.
В момента е най евтината енергия, според мен.
Абе има и по-евтино. Например ТП вода/вода работеща само на нощна тарифа с КОП над 2,5.
100% от ТП вода вода работят с КОП 2,5 :idea:
Масово Копа при тях е 4-5 и нагоре, но....

Топля се ТП на нощна тарифа. Досега.
От както ЧЕЗ поиска увеличение 70% на нощната ел енергия си ревизирах и универсалната екоенергия 35 КВ работеща с пернишка фракция въглища. Въглища имам към 5-6 тона. Купих и 10м3 дърва, че нещо мразя да ме клатят и искам да имам избор. Дори и ток няма за да горя въглищата автоматизирано да ми е топло.


П.П. Има и инверторен генератор, с 200л гориво, който да обслужва екоенергията, нета и телевизора :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет май 22, 2020 3:39 pmdimitk0 написа:
сме с 3 електромера и си плащаме през зимата ток по 200-250 лв. на електромер + тон пелети за по 500лв. на месец и си мисля, че ако успеем да газифицираме ще паднат сметките драстично.
Да, сигурен съм, че сметките могат да паднат драстично, но само ако се изпълни системата както трябва. В момента имаш един един недовършен бъркоч и ако дойде някой само да подкачи газовия котел, нищо няма да се получи. Трябва внимателно да се разучи съществуващото положение, съобразено с това да се проектира липсващата част, да се добави хидравличен изравнител, помпи, управления, за да се получи една филхармония :wink: . Иначе котелът, който си избрал е добър и подходящ
torbalan - Дървен философ
пет май 22, 2020 6:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Бе Торбалане бре, цената на Газът е под 7 стотинки в момента за киловат. Как да е съгласен с тая таблица, като самият той трябва да се свери още надолу, в полза на Газа. Идва над 2.5 пъти надолу от електрото на нощна.
В момента е най евтината енергия, според мен.
Би ли посочил източник?
Аз наистина не знам, но до сега всичко, на което съм попадал в интернет, като цена на газовото отопление, отговаря на таблицата, която съм цитирал.

Иначе да - в цивилизованите държави газта е най-евтината енергия. За съжаление сме далеч от цивилизацията.
пет май 22, 2020 8:43 pmtorbalan написа:
пет май 22, 2020 6:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Бе Торбалане бре, цената на Газът е под 7 стотинки в момента за киловат. Как да е съгласен с тая таблица, като самият той трябва да се свери още надолу, в полза на Газа. Идва над 2.5 пъти надолу от електрото на нощна.
В момента е най евтината енергия, според мен.
Би ли посочил източник?
Аз наистина не знам, но до сега всичко, на което съм попадал в интернет, като цена на газовото отопление, отговаря на таблицата, която съм цитирал.

Иначе да - в цивилизованите държави газта е най-евтината енергия. За съжаление сме далеч от цивилизацията.
Торбалане!!!
https://www.capital.bg/biznes/energetik ... a_parnoto/
viewtopic.php?f=10&t=63761
За сега, поне от газ и според тебе, го докарваме.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет май 22, 2020 8:51 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет май 22, 2020 8:43 pmtorbalan написа:
Иначе да - в цивилизованите държави газта е най-евтината енергия. За съжаление сме далеч от цивилизацията.
Доближаваме се - газът си зае мястото (40% надолу), очакваме скоро и токът да се вдигне с 50-100% и готово
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: