Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
Здравейте, колеги,

Реших, гледайки няколко онлайн видеота да направя едно "подобрение" около топловъздушната пелетна камина и ... взе че се получи!

Тази година купих доста кофти пелети, миналата година бяха добри, но сега ... хич. Както и да е, на всеки две торби трябваше да чистя, понеже препълваше пепелника и изпълваше горивната камера. След "подобрението" нещата станаха по-добре. Прилагам снимки на изгорени 4 и половина торби какво е в горивната камера.

Единственото, което направих е, че промених мястото на засмукване на въздух от камината от едната в другата стая - т.е. малко по-свеж въздух чрез гофриран маркуч. За да не обяснявам и да се омотам, прилагам снимки. Вероятно откривам топлата вода ... но, пък има подобрение.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Лятото мисля да избия една дупка в стената към коридора и да прокарам маркуча през нея - така ще смуче напълно свеж въздух от друго помещение. Иначе, целият ни етаж 70кв е напълно отворен и камината го отоплява нон-стоп цяла зима. (поддържаме 21С на камината, и другаде е около 20, разхода е една торба за 24 часа). Камината е Гардения Маргерита 8кв.

Единственото, което дразни и мен, и жена ми от доста време е, зацапването на стъклото. Имам съмнение, че ако се сложат препоръчаните кюнци 80мм този проблем, ще бъде много по-малък, понеже всмукателната способност, ще е по-силна. Не искам да купувам, за да пробвам, понеже са скъпи.

Ето защо и въпроса ми;

Има ли някой от вас, с топловъздушна камина за пелети, който я е свързал с комина с препоръчаните кюнци от 80мм? Има ли при вас такова зацапване на стъклото на камината? При мен, след 3 часа работа започва да се зацапва и до 10 час едвам се вижда пламъка, освен ако не е много силен, а нали пък в това е уюта.

Благодаря ви
pondzi - напреднал
Аз съм със топловъздушна камина и със кюнци на 80мм.И при мен се зацапва стъклото но вече на втория ден.Определено си мисля че няма добро изгаряне при теб.
LazarGanev - "Велик майстор"
Нови настройки трябват, не нови кюнци! И тая гофра е излишна, няма никаква логика. Като му се даде повече вентилатор, ще се оправи горенето. А и вентилаторът може да е затлачен, иска си профилактика и настройки.
vrangelov - специалист
zhoro25 написа:
...

Единственото, което направих е, че промених мястото на засмукване на въздух от камината от едната в другата стая - т.е. малко по-свеж въздух чрез гофриран маркуч. За да не обяснявам и да се омотам, прилагам снимки. Вероятно откривам топлата вода ... но, пък има подобрение.


...


Лятото мисля да избия една дупка в стената към коридора и да прокарам маркуча през нея - така ще смуче напълно свеж въздух от друго помещение. Иначе, целият ни етаж 70кв е напълно отворен и камината го отоплява нон-стоп цяла зима.
...

Сигурно ще те разочаровам, но топлата вода вече е открита.
В книжката на камината не пише ли откъде е добре питонЯ да смуче напълно най-свеж въздух?
zhoro25 - специалист
съб фев 02, 2019 12:15 amLazarGanev написа:
Нови настройки трябват, не нови кюнци! И тая гофра е излишна, няма никаква логика. Като му се даде повече вентилатор, ще се оправи горенето. А и вентилаторът може да е затлачен, иска си профилактика и настройки.
Благодаря за мнението. Значи, при камината с водна риза от тази серия има сума настройки за тези работи. При топловъздушната има възможност за настройка на сила на огъня, вентилатор за димни газове, вентилатор на самата печка за вътре в стаята за топлото.

Отворих часта на печката където се вижда вентилатора за димните газове ... мале-мила - слой след слой. Един час го чистих до желязото. Сега е чисто. И на вътре ръчках (внимателно) и бав смучеше. После отвъншната страна на димоотвода на печката пак минах с прахусмокачката.

Запалих камината - почна перфектно - 10мин гори яко и няма никакво зацапване на стъклото. Обаче, когато се включи вентилатора за отопление да издухва топлият въздух в стаята, стъклото за 5секунди започна да се зацапва.

До сега, вентилатора е бил на 4-та степен от 5. Силата на огъня 4-та от 5, РПМ на пушечните газове е със +10% по-бърз.

Друго не знам какво да направлявам.

Звънях в Ерато Хасково, те казаха доста лаконично, че за топловъздушна от тази серия няма много много настройки. Викам си 2700 лева и толкова ограничена! Ама може и да не им се идва до Казанлък.

Ако някой може да помогне, ще съм супер благодарен - и ще си платя, разбира се.
Привет!
Още ли си с тази камина?
Две зими карам с топловъздушна камина и установих следното:
- определено си зависи от качеството на пелетите. Едните правят много пепел, другите не. Едните горят добре, другите не. Интересното е, че има и такива, дето горят хубаво, но въпреки това оставят много пепел. Аз лично си намерих местна фирма, производител, при която пелетите имат едно и също качество през цялото време. Настроих си машината за тях и си щраках с пръсти две зими.
- ако им се дава малко повече въздух, по-добре изгарят. По принцип, когато ти монтират камината, трябва техникът да настрои всички параметри на горенето за конкретния случай. Това, обаче, не е проста работа - отнема време и иска едни измервателни уреди. Повечето фирми нямат нито едното, нито другото.
- настройването си е играчка. На мен ми отне една седмица, докато я накарам да работи оптимално. И даже след това, два-три пъти я донастройвах. Обаче един път настроена, гори като кукличка. Справка първото тире. За целта намерих сервизната инструкция и по нея нагласих всички параметри на горенето.
- кюнците са без значение. Важното е да не са по-малки, отколкото е изходящия отвор. Първата зима ползвах кюнците от старата печка на дърва, само и сложих един намалител, за да я съединя. Втората зима бях в друго жилище и за там купих иноксови кюнци. След като я настроих за новото жилище, пак си се топлих без проблем.
Та така. Отоплението на пелети си е удобство. По-скъпо е, отколкото на дърва, като цена идва почти колкото тока, обаче ефектът е по-силен, отколкото електрическото отопление. За да стопля две стаи от 12 до 25 градуса отнемаше 20-30 минути в зависимост колко е студено навън. Електрическа печка ще опъва жили два часа и повече за същото, а усещането за уют го няма. Даже, за двете стаи ще трябват две електрически печки, пък една пелетна ми топлеше и двете стаи наведнъж.
Общо взето, разходът ми и за двете зими дойде по около седем килограма на ден на стая. Като няма значение дали работи денонощно или я паля и гася - това не променя разхода. Едната зима ми отидоха около 40 торби по 15 килограма, понеже тогава живеех в една стая, втората зима за двете стаи ми отидоха 70-на торби.
Ако имаш снимка на панела за управление, може да имам инструкцията за настройване.
Поздрави!
Допълнение:
Каквото и да правя, на моята стъклото за една седмица се е зацапало, така че веднъж седмично си го минавам с гъбата. Първите ден-два е добре, после постепенно почернява. На ниските степени цапа по-бързо - нормално е.

Тема "Малко подобрение и въпрос - въздушна пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: