Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

За първи път се сблъсквам "на живо" с газово котле и имам питане - газовото котле е Де Дидрих Zena M24 , безжичният термостат на Honeywell. Предавателят е на батерии и в момента е поставен в хола, приемникът е свързан към котлето, отделно имам монтирани термоглави на всички радиатори. Вчера, като идваха от Рувекс да ми пуснат котлето в ескплоатация ми казаха, че когато котлето работи в режим на отопление трябва винаги да имам една топлинна "точка" с максимално отворен вентил (например 5-та позиция на термоглавата на радиатор) да не ми заминела циркулационната помпа на котлето. Ако всички радиатори са с максимално затворен вентил (1-ва позиция на термоглавата) и включа котлето на отопление и съм задал по-висока температура на термостата ще се повреди ли помпата на котлето при положение, че имам две максимално отворени "точки" (лирите в мокрите помещения), но те не се намират в стаята с термостата?
Ако приемем, че термостатът е поставен в хола и съм задал по-висока температура, котлето включва горелката, затоплят се радиаторите във всички стаи, достига се зададената температура на термостата, горелката изключва и искам да намаля температурата в стаята с термостата, от термоглавите на радиаторите или от термостата да го направя? В другите стаи, където няма термостат е ясно, че се намалява температурата от термоглавите на радиаторите.

Извинявам се за тъпите въпроси, но са от значение за мен.

Благодаря предварително за отзовалите се!

Лек ден на всички!
Глупости.
Ако ти "замине" помпата, аз ще ти дам моята, която не си заминава.
Не слушай монтажници!
Освен това, коментирано е много за циркулационните помпи.
Освен и това, просто можеш да се информираш за видовете помпи и техните особености.
Обемните не търпят липса на циркулация, а циркулационните (центробежни) не са такива. При затворен кран (липса на циркулация), помпата се разтоварва- даже ѝ е по леко на мотора и консумацията пада. Минус е греенето, но това е проблем при пожарните автомобили, където е осигурен байСпас през цистерната. Циркулационните са създадени да пренасят топлина, та тя- топлината не им пречи.
Егаси спецовете!!!
bobivg - специалист
Там където ти е термостата вентилите трябва да са отворени на макс за да избегнеш ненужни включвания на котела.
morfei1 - специалист
Щом така са казали специалистите, остави главите напълно отворени в помещението в което се намира стайния термостат.

Така или иначе СТ ще регулира темп в тази стая. Ако стопля преди да стоплят другите стаи и котела изключва предварително, намаляш главите в тази стая примерно от 5 на 4 и така докато се напаснеш и постигнеш цялостен комфорт.

Щом ги има главите можеш да ги регулираш, като ги нямаш.....не че не става ма малко по трудно е.

Тема "Въпрос за цифров термостат и термоглави" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: