• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
съб юни 27, 2020 9:30 ammitkor написа:
Здравейте ! Прави сте като казвате,че не мога да вникна във вашите съвети. Опитах със сметката ,която ми каза последния колега,но тотално се обърках. Това последно умножение по 2 прави така,че получавам цифрата 42. Това ли трябва да е мощността на котела?
Допълних и поясни, та прочети още веднъж!
Сметнал съм, че средно на час къщата ми има нужда от 5 киловата енергия. Когато е студено стават 10. Живея в по малко от 80 квадрата, но реално се отопляват частично от загуби и съседни помещения. Да приемем, че са 100.
Да, за мощността на котела пиша, нали това ти е въпроса.

Анди, през 70-80% от времето ще са му нужни 8-9 киловата часа.
Допълних сметката, че сабалям бързах да сдавам съм я изял половината.?
mitkor - помощник
Благодаря ви много за отговорите ! Бяха ми много полезни,за да реша към какво да се ориентирам. Насочихме се към 30 kw Greiko Expert. Сега сме пред друга дилема: дали да не вземем комбинирания . Има ли някой,който да сподели впечатленията си от такъв. Дали неговото КПД е също толкова високо?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 28, 2020 10:39 ammitkor написа:
Дали неговото КПД е също толкова високо?
Ако не сменяш постоянно горивото - да, той има същия топлообменник, но ако този топлообменник се покрие със слой катран (заради мокри дърва), няма как усвояването да е същото
Фитилчо - майстор
и 30 киловата са много....
Топля 240 квадрата без никаква изолация и със старата дограма с 19 киловата риза и 4 киловата отдаване от камината.
Не модулирам никога, работи непрестанно на 1, в по студените дни на 2.
на 1 степен ми харчи 2 чувала на ден, като изгасва към 4-5 сутринта и в 9 пак я паля.
на 2 степен може да отиде и на 4 чувала за денонощие.
Пелети на РИКО Стил
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами много са, аз го казах в първия си пост. Постоянно за това спорим с клиентите - оня ден пак след половин час убеждения клиентът склони на 20-ка вместо 50-ка. Ама имали и трети етаж, който можело да включат, ама като дойдели децата с внуците... Като им казах, че 20-ката гори 3 тона на месец, бързо се отказаха от по-голям. Този сезон втори клиент иска да му сменяме мястото на горелката отпред, вместо странично. И двамата не можах да ги убедя, че им трябва 20-ка - имат големи къщи, ама живеят двама.
andy_forresite - майстор
Предимството на 30 пред 20 kw е по-бързо реагираща система, т.е. топлото идва по-бързо. При предполагаемия начин за регулиране на температурата - чрез стаен термостат, 30 е по-добре. Ако гори почти без гасене, тогава 20-30 е все тая, защото разходът ще зависи от топлозагубите.
Отделно в грейко 30 има към 30 л повече вода и при присъединяване на радиатор само леко ще трепва. Един котел с 35-50 л вода ще изтръпне за няколко минути като му пуснеш 15 ребра н500.
Хората се кефят когато топлоизточникът "изключи". Това е някакво радостно събитие. По принцип е добре, но с условие много добри топлотехнически х-ки на ограждащите конструкции и постигната желана температурата в помещенията.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 28, 2020 1:59 pmandy_forresite написа:
Предимството на 30 пред 20 kw е по-бързо реагираща система, т.е. топлото идва по-бързо. При предполагаемия начин за регулиране на температурата - чрез стаен термостат, 30 е по-добре.
И що така реши? Минималната мощност да не би да няма значение? Ами нали ще затворят няколко термоглави и котелът трябва да може да си намали мощността колкото може повече? Ако става дума за вила - да по-мощния котел е по-добре, ама при постоянно ползване по-добре малък котел
mitkor - помощник
Може ли още 1-2 въпроса ? А тези 2 бойлера,които ще слагаме(общо около 300 л),няма ли да натоварват много котела(ако е 20 kw )? И другият въпрос е : там от където ще купувам котела ми бяха казали,че от фирмата-производител препоръчвали горелката да не се слага отпред,защото след време провисвала вратичката . Това дали е така ?
300 л вода се загряват с 14клвт/ч енергия. Предвид загубите да ги направим 15. Що пък, за по лесно, не ги окръглим до мощността на горелка от 20 киловата. Значи тая магия ще работи 1 час в денонощието, за да ти доподгрее водата от 30 до 70 градуса. Можеш ли да се лишиш един час от услугите на котела? Да, когато намалиш Т в къщата до здравословни нива за сън.
Проблем ако виждаш купи си 30!
Същият казус имаше колега. Понеже знаят, че зная, разпитва надълго и нашироко. Накрая взе 30, въпреки че "разбра" всичко. Истински българин. Изкара един сезон и призна, че съм бил прав. Освен това си нае ВиК специалисти, които са натворили инсталация за чудо и приказ. За стари, млади и децата, турили му два Висмана, на 200л бойлер. Е как да му стига водата лятото?
Чувал, че с буфер е най добре, казал, че иска, вързали му го както могли. Ходи превключва кранове. Е, оставили са му опции.
Ти поне си на правилното място. Имаш шанс за една перфектна система.
mitkor - помощник
......и като стана въпрос за горелката. Заслужава ли си да се заложи на RB 30 Star или по-добре да е RB 30 ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "избор на пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: