• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mitkor - помощник
Здравейте! Искам да попитам за компетентно мнение как да определя котел с каква мощност ще ми е необходим.Мислихме да е 30-35 kw,но днес тотално ме объркаха.Смятаха ми кубатурата+киловатите на радиаторите и ми казаха,че трябва да е поне 40 -45 kw.Ще отопляваме 250 кв.м.(2 етажа по 120 кв)-около 600 куб.м.+2 бойлера( 150л+120л).Говорил съм с няколко човека и всички казват различни неща. Много се надявам някой да си даде компетентното мнение. Благодаря ви предварително !!!
mitkor - помощник
.......забравих да спомена,че къщата е санирана с 5 см.стиропор и е с ПВЦ дограма.
kalin72 - майстор
Къде е къщата, район?
Повече от 30 квт не ти е нужно.
andy_forresite - майстор
Какво ще е горивото?
От любопитство, какви са ти радиаторите, колко броя и колко киловата са?

П.п. ААА, пелетен. Пише го в заглавието. Аз мисля като Калин и знам че сме прави. И Морфей е прав.
Какви са тези колосални киловати дето ти предлагат... Може би са по-скъпи и ще спечелят повече, нямам представа.
За сведение 30 киловата горелка изгаря на максимума си 6 кг пелети на час. Сметни си го по часовете горене и после за месец да видиш колко ще стане в пари. Разбира се, няма да гори по цял ден с тази мощност. Сега сравни с 45 kw 9 кг/ч.
Никой не се топли с по 2-3 хиляди лева на месец.
mitkor - помощник
Здравейте ! Къщата се намира в близост до Бургас. Радиаторите са алуминиеви и панелни. Общата им мощност е около 30 kw. Като мощността на всички е завишена,взели сме ги такива,за да се подсигурим. И двата бойлера,общо около 300 л. Става въпрос за пелетен котел. Притеснявам се дали Грейко експерт-30kw ще ни върши работа ,или да взимаме 50 kw. Или да търсим нещо друго,35 kw-бизолид или burnit.
LazarGanev - "Велик майстор"
:megaeek: :gott:
Аз 250м2 ги топля с Eхpert20, ама какво разбирам аз :?
Да, ама щото си с Експерт.
Калин заложи на сигурното, Морфей "не съобрази" (шегувам се еййй), че марката няма такъв модел, Анди напомни правилно рефрена със сметките- понякога много помага, ама трябва да го чуеш и осмислиш.
mitkor до тука нещо не личи да разбира какво му се ортува.
mitkor, прочети последните редове от поста на Анди! Ако нещо не е ясно, сметни си котела така;
- представи си сумата, която си склонен да отделиш за отопление
- добави 20%
- обърни ги в пелети
- раздели пелетите на 180. За още по лесно, нека е на 200 дни отоплителен сезон.
Това са килограмите пелети за денонощие.
- раздели ги на 24- това е кг/ч
- умножи по 4- това е клвт/ч средно за сезона
- полученото умножи по две- това е за студените дни, като необходим максимум
По който и метод да смятам, аз стигам до 10, за моята къща.
- подбери котел така, че полученото да е 70-80% от мощността му
Успех!

Анди, кефи ли та новата сметка?
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб юни 27, 2020 5:48 pm, променено общо 1 път.
mitkor - помощник
Здравейте ! Прави сте като казвате,че не мога да вникна във вашите съвети. Опитах със сметката ,която ми каза последния колега,но тотално се обърках. Това последно умножение по 2 прави така,че получавам цифрата 42. Това ли трябва да е мощността на котела?
andy_forresite - майстор
Можеш да се отопляваш и с 20, както ти писа Лазар. Предимството на 30 е главно в по-бързото затопляне.
Аз бих взел 20, но ти след офертите и мненията на специалисти усещам, че не ни се доверяваш. Когато вземеш 40 киловата и го пуснеш да ви топли, ще видиш кой е бил правият :)
Избирай между 20 и 30 kw. Това е правилният ход по отношение на топлинна мощност.

Имаш 30 кв радиатори. При пелетното отопление не можеш да развиваш 90 градуса на водата, така че мощността им е към 25 киловата макс. Защо е необходимо горелката да е 40?!
Друго. Представи си че пускаш 40 киловата печки из стаите. ПредстАви ли си го? Ако ел инсталацията можеше да ги издържи, ще се сварите за нула време.
Пелетното съоръжение у вас ще гори с 6-9 kw през 35% от времето; с 10 до 15 киловата през 50% и останалото време на пълна газ ще е докато се темперира системата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "избор на пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: