• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Раздела е отопление, но нещо не виждам раздел охлаждане и затова тук.
Та, от 2 часа се "охлаждам" с водно подово. Машината ми има такава възможност, но досега не съм пробвал. Ще споделя как е след време, че тия дни ще се захлади времето, а засега искам да попитам за точката на оросяване. Разбираемо ме е страх да не се престарая и да стане някакъв конденз, респ. мухъл под ламината. Гледам едни таблици в нета и засега съм пуснал 19С водата понеже при 55% влажност и 28 С в стаята, точката на оросяване е 18С.
Изобщо не знам дали тези сметки са верни, пода е 26-27С, под него кой знае каква е влажността и не знам как да смятам.
Интересно че в котелното е 27С и около 57% влажност, т.е. точката на оросяване е към 18С. Да, но металните части, които са 19С охладени, са леко изпотени, не капят чак, но имат лека роса. Значи реалността малко бяга от сметките.
Някой нещо от опит да сподели?
Мислил съм и аз, но едва ли скоро ще мога да опитам.
Мога да споделя за котелното.
В хладно и влажно избено помещение е.
Т на въздуха 18гр., влажност не съм мерил. Вкопано е почти цялото в земята.
Резултатът е- конденз в неработещ котел и ръждичка.
Махнах димохода, за да не преминава влажен въздух през него, но нищо не се промени.
Тази година 500л буфер е постоянно топъл, Т е ок 25 гр., конденз липсва.
radius - майстор
Мисля си за една голяма разлика с климатика - последния изкарва влагата навън и така създава чувство на комфорт само заради по-сухия въздух, дори да не е свалена много температурата. А с подовото няма как да излезе влагата. Но аз и не искам много, 2-3 градуса надолу.
Сега пък преваля и захладня, но продължавам да охлаждам пода.
Имаш ли възможност да измерваш влажността на пода (плочата)?
Онзи ден, бригада "паркетаджи", най после поставиха паркет върху новоизлята плоча, след като в продължение на месец и половина мериха влажността.
Chefo77 - майстор
Щом са поставили паркета върху плоча, чакай ги пак да дойдат :wink:
Така си мисля де :)
Лъчо, дано имаш наклон на тръбите. Доколкото зная, там е проблема при охлаждане чрез подово - кондензът няма къде да изтича. Що не си пусна на охлаждане конвектор? :)
вт юли 07, 2020 6:39 pmChefo77 написа:
Щом са поставили паркета върху плоча, чакай ги пак да дойдат :wink:
Така си мисля де :)
... :)
А върху какво да го сложат на втори етаж от къща? Левитан паркет още няма.
Аз също мисля, че ще има конденз, който ще направи проблем при охлаждане с водно подово, освен ако се прави много внимателно и далеч от точка на оросяване. Сякаш не си заслужава риска или разхода на енергия със съмнителен резултат........но пък и аз бих опитал.
radius - майстор
Резултата е очевиден, вече рязко захладня в къщата :-D (няма да споменавам,че в 14:30 беше 32С навън, а сега е 21 :lol: :lol: ).
Чефо, няма наклон на тръбите, какъв конденз да се оттича, целта е да няма конденз, че ако има става много лошо. Засега спрях пробите, няма смисъл при това външно захлаждане. Все пак пода се смъкна от 26-7С на 24-5 след 3 часа с вода на 20С (вдигнах я, да съм по-спокоен). Чакаме следващите жеги...
Разхода е минимален, машината работи на минимум и гори 700вата със спирания.
filmatoplo - майстор
Оригинална термопомпа ли е . :)
Chefo77 - майстор
вт юли 07, 2020 6:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт юли 07, 2020 6:39 pmChefo77 написа:
Щом са поставили паркета върху плоча, чакай ги пак да дойдат :wink:
Така си мисля де :)
... :)
А върху какво да го сложат на втори етаж от къща? Левитан паркет още няма.
Аз също мисля, че ще има конденз, който ще направи проблем при охлаждане с водно подово, освен ако се прави много внимателно и далеч от точка на оросяване. Сякаш не си заслужава риска или разхода на енергия със съмнителен резултат........но пък и аз бих опитал.
Върху плоча НИЩО не се лепи, дори и плочки. Виж - върху замазка е друго ;)
вт юли 07, 2020 8:02 pmChefo77 написа:
Върху плоча НИЩО не се лепи, дори и плочки. Виж - върху замазка е друго ;)
Абе селско-градски, кви ги пишеш бре? Замазки, подложки и тем подобни салтанати върху кво са слагат?
Хората си свършиха професионално работата, точно за да не се връщат, защото си държат и на името. Затова и отлагаха месец и половина, да падне влажността на плочата, след което да завършат с паркет най отгоре. Така добре ли е?
  • 1
  • 2

Тема "Водно подово охлаждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: