Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanov_km - специалист
Здравейте при положение, че живея с район с твърда вода през какъв период от време е добре да се почиства котленият камък от самоизточваща ситема за БГВ? В самата система циркулира дестилирана вода и поради това там няма никакви грижи. Единствено варовик ще се натрупва вътре в бойлера от неръждаема стомана, нагревателя и по самата серпентина. Системата ми е на 1 година и 3 месеца. Все си мисля, че самата система с влошаване на процеса на топлоотдаване сама ще подскаже кога има нужда от тази досадна манипулация. В този ред на мисли при идеални слънчеви дни, каква трябва да е нормалната разлика между температурите на слънчевия колектор и тази на изхода на серпентината? При мен сега тя е достига максимално до около 8 градуса, като помпата работи с постоянен дебит.
До каква температура достига водата в бойлера?
При каква температура се образува котленият камък?
ivanov_km - специалист
Ами обичайно в периода Ноември-Март до 50 градуса при много хубаво време, което не се случва често, а с нагревателя подгрявам до 60 градуса.
В периода от Март-Септември солара нагрява водата средно до към 60-65 градуса, а в най-топлите дни стига и до 80 гр.
пет юли 03, 2020 12:31 pmТрифон П.Трифонов написа:
..............................................................................
При каква температура се образува котленият камък?
Каква е твърдостта на водата?
При нас също казват, че е много твърда. Имам един бойлер със серпентина, който не съм отварял от повече от 12 години. Не съм забелязал да работи по зле, докато ползвах ел. нагревател. Сега си се загрява прекрасно от слънцето.
ivanov_km - специалист
Ами аз лично съм е мерил и е някъде към 20 немски градуса. Ясно е, че като се натрупва варовик по серпентината това в един момент ще започне да пречи на топлоотдаването. Все някога ще се стигне до момента в който разликата в температурата на солара и тази в бойлера ще се увеличава та се запитах къде е границата? Почне ли да надминава 12 градуса ще значи, че преноса на топлина от солара към водата в бойлера е затруднен. Поне така разсъждавам аз. :)
Всяка система си е различна.
При мен са нормални разлики от 10-12-15 градуса.
Има логика в това, за което пишеш. Наблюдаваш си системата и почне ли да прави голяма делта, при сходни условия, отваряй за чистене и ще разбереш!
ivanov_km - специалист
Прав сте, всяка една система е различна. Аз съм с много къс тръбен път от ДБ съда до горен изход на соларен панел, тръбния път е около 3 м,. а от помпата до входа на солара е макс. 2,5м., и с добрата изолация на тръбите се предполага, че имам загуба на топлина от панела до ДБ съда не повече от 1 гр. Поради тези обстоятелства при мен ДТ е малка. Помпата ми е настроена да се включва при ДТ=6 градуса и да се изключва при ДТ=2 градуса. При тази настройка нямам никакво източване на бойлера при достигане на ДТ=2 градуса.

Тема "Профилактика на система за БГВ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: