• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Иван Колев - напреднал
нед юли 05, 2020 1:18 pmant-man написа:
нед юли 05, 2020 11:03 amfilmatoplo написа:
Сравнявай и вместимостта на бункера -45 кг при Грейко не е за подценяване . :)
Така е. Но погледнато от друга страна може да е минус- ако ще я монтираш в по-малко помещение. Заради големия бункер изгежда обемна!
Но вкус другар няма!
Както каза Трифонов, би било добре да се коментират и други марки, че в един момент си мислиш че форумът е за Грейко, Алфа и Бърнит.
Ритиума също покрива изискванията на колегата, пуснал темата. Нека изкажат мнение и ползващи камини Тим Систем!
Ще разгледам и Грейко 10. Монтажа ще е в дневната около 19кв на мястото на Притито, като в стаята имам радиатор 600/1000. Мисля, че ще е достатъчно, въпреки факта, че прозореца е почти нон стоп открехнат заради цигарките(и готвене). В хола 16.5кв имам две панелки 600/1000 под прозорците, коридор с остъклена тераса(и входна врата) 7.5кв-радиатор 600/1000 и баня 3кв. Там минават тръбите и комина, вътрешна е и е доволно топла. Вратите навсякъде стоят отворени. Сутерен отоплявани спалня 14кв с радиатор 500/1200 и детска 10кв пак с 500/1200.Тук вратите са затворени. Мокрото помещение с килера и долната баня не се отопляват. Главните тръби са на 20 с отклонение при всеки радиатор на 16. По три радиатора имам един след друг и загряват равномерно и доволно. Отворена с-ма, разширител нависоко в горната баня. Тва е в подробности!!!
filmatoplo - майстор
С камината на дърва -каква температура държеше на водата .
нед юли 05, 2020 9:16 pmfilmatoplo написа:
С камината на дърва -каква температура държеше на водата .
пет юли 03, 2020 2:36 pmИван Колев написа:
...Притито сега с доста дърва поддържа 60градуса, а преди да монтирам двата 500/1200 лесно отиваше във висините...
Иван Колев - напреднал
нед юли 05, 2020 9:37 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед юли 05, 2020 9:16 pmfilmatoplo написа:
С камината на дърва -каква температура държеше на водата .
пет юли 03, 2020 2:36 pmИван Колев написа:
...Притито сега с доста дърва поддържа 60градуса, а преди да монтирам двата 500/1200 лесно отиваше във висините...
Преди изолацията обикновено 55-65гр, но в студовете слагах и донбас. Сутрин беше около 16гр, в судовете13-14, това при работила печка до 22-23 часа. Зимата сега с изолацията вече с вода 45-55 гр средно, сутрин рядко беше под 19.5 в судените дни 18,5 ма то и зима нямаше в Хасково, говоря за горния етаж
filmatoplo - майстор
:? Не бих залагал на най малката мощност камина .То последно време уж все по малки камини се препоръчват ,но бил съм свидетел няколко пъти ,че не е туко така :wink: .
пон юли 06, 2020 10:55 amfilmatoplo написа:
:? Не бих залагал на най малката мощност камина .То последно време уж все по малки камини се препоръчват ,но бил съм свидетел няколко пъти ,че не е туко така :wink: .
Какво се случва?
Препоръчваните малки мощности се монтират тази година, та как стана това?
Филме, верно че си доста зает, но имаш възможност да прочетеш първото мнение на Колев.Там са описани квадратура, дограми и топлоизолация.
Пропуснал или забравил беше Т на водата с дървената Прити... Малко македонска стрелба ти се получава.
Също така, на същата страница, стрелям и аз в тъмното- 10-12 клвт.
Малко по късно сравнявам КПД на "дървена" и пелетна печка.
Ако някой се задълбочи в сравнението, ще стигне до извода, че пелетарника му трябва да е с максимална мощност 11.9 клвт.- приемаме 12.
От тук натам ще се радва на полуавтоматизрано горене, комфорт и малко повече чистота, по малко хамалогия. Също и от липсата на останалите минуси на отоплението с дърва.
Ако го правех за мен, щях да си бодна една Минима- 12, или малкото Бижу-10 с 1 тон буфер. Познай що на обратно!
Иван Колев - напреднал
пон юли 06, 2020 11:07 amТрифон П.Трифонов написа:
пон юли 06, 2020 10:55 amfilmatoplo написа:
:? Не бих залагал на най малката мощност камина .То последно време уж все по малки камини се препоръчват ,но бил съм свидетел няколко пъти ,че не е туко така :wink: .
Какво се случва?
Препоръчваните малки мощности се монтират тази година, та как стана това?
Филме, верно че си доста зает, но имаш възможност да прочетеш първото мнение на Колев.Там са описани квадратура, дограми и топлоизолация.
Пропуснал или забравил беше Т на водата с дървената Прити... Малко македонска стрелба ти се получава.
Също така, на същата страница, стрелям и аз в тъмното- 10-12 клвт.
Малко по късно сравнявам КПД на "дървена" и пелетна печка.
Ако някой се задълбочи в сравнението, ще стигне до извода, че пелетарника му трябва да е с максимална мощност 11.9 клвт.- приемаме 12.
От тук натам ще се радва на полуавтоматизрано горене, комфорт и малко повече чистота, по малко хамалогия. Също и от липсата на останалите минуси на отоплението с дърва.
Ако го правех за мен, щях да си бодна една Минима- 12, или малкото Бижу-10 с 1 тон буфер. Познай що на обратно!
Много Ви благодаря за изразените мнения, добре има хора като Вас. С дървата досега бях в свои води, но с пелетите ще бъда новобранец. А ако монтирам коммо 15 много ли в преразход ще работи, защото пък нали имала 5 степени на мощност. Все пак леко полеко се избистрят нещата, за което Ви благодаря! Мисълта ми е, че в пари разликата между минима 10+2 и коммо 13+2 е едни 400лв и ако няма да има гол. разлика в разхода, предпочитам коммото. Дано не ставам досаден вече....
ant-man - напреднал
пон юли 06, 2020 3:59 pmИван Колев написа:
А ако монтирам коммо 15 много ли в преразход ще работи, защото пък нали имала 5 степени на мощност. Мисълта ми е, че в пари разликата между минима 10+2 и коммо 13+2 е едни 400лв и ако няма да има гол. разлика в разхода, предпочитам коммото. Дано не ставам досаден вече....
Минималният разход на Комото го дават 1,2 кг/час (на първа степен). Ако го сметнеш при средно 4,6kWh/kg калоричност на дървесни пелети, при 90% КПД на камината, ти е около 5 kW, които пък трябва да са ти достатъчни за да покриват топлозагубите на къщето, след като вече си я затоплил!
На Минимата мин. разхода- 0,80 кг/час - около 3,35 kW/h - ти си сметни дали са ти достатъчни да покриват топлозагубите при горене на първа степен! :?
Та, Минимата ще има по-малък разход от Комото, но трябва да сметнеш дали ще може да покрива топлозагубите! Защото ако не може на първа да ги покрива, ще се окаже, че ще ти изгори колкото Комото.
Във форума и в интернет има много инфо, как да си сметнеш топлозагубите на жилището. Съветвам те първо това да се опиташ да направиш, за ориентир, за да направиш що годе информиран избор. Пък после която ти хареса! :wink:
пон юли 06, 2020 7:05 pmant-man написа:
... :wink:
Не разсъждаваш никак правилно. Максималната топли къщата, а минималнята притопля вечерята.
Минимална мощност колко може по ниска (нали има есен и пролет, когато на моменти е необходим киловат, без оглед квадратурата на къщата), максималната леко да не достига при най мразовитите дни, които са не повече от един грип, за студения сезон.
Разхода ще е колкото трябва.Едно твърдогоривно отплително нещо е добре да гори от средни мощности към номинал. Те тогава се усвоява най добре енергията в дръве, въглища, пелети.
Иван Колев - напреднал
пон юли 06, 2020 7:05 pmant-man написа:
пон юли 06, 2020 3:59 pmИван Колев написа:
А ако монтирам коммо 15 много ли в преразход ще работи, защото пък нали имала 5 степени на мощност. Мисълта ми е, че в пари разликата между минима 10+2 и коммо 13+2 е едни 400лв и ако няма да има гол. разлика в разхода, предпочитам коммото. Дано не ставам досаден вече....
Минималният разход на Комото го дават 1,2 кг/час (на първа степен). Ако го сметнеш при средно 4,6kWh/kg калоричност на дървесни пелети, при 90% КПД на камината, ти е около 5 kW, които пък трябва да са ти достатъчни за да покриват топлозагубите на къщето, след като вече си я затоплил!
На Минимата мин. разхода- 0,80 кг/час - около 3,35 kW/h - ти си сметни дали са ти достатъчни да покриват топлозагубите при горене на първа степен! :?
Та, Минимата ще има по-малък разход от Комото, но трябва да сметнеш дали ще може да покрива топлозагубите! Защото ако не може на първа да ги покрива, ще се окаже, че ще ти изгори колкото Комото.
Във форума и в интернет има много инфо, как да си сметнеш топлозагубите на жилището. Съветвам те първо това да се опиташ да направиш, за ориентир, за да направиш що годе информиран избор. Пък после която ти хареса! :wink:
Много благодаря за мнението, осветли още една уличка в моя пъзел. Днес бях на оглед на минима, ритиум 11+3 и комо 13+2. Екоспара честно ми е много грозна и издялкана някак, ритиума имаше и от новия модел акуос 15. Момчето сподели че е със Тим систем от 3 години и е много доволен, само основното и чистене било кофти, а комото било много лесно за чистене. Та ще се пробвам да сметна топлозагубите и ще видим. Айде Наздраве на всички съфорумци :supz:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Дилема за пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: