• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Иван Колев - напреднал
Привет на всички! След 10 г. отопление с дърва с локално парно камина Прири 13+4, реших да премина на пелетна камина. Дилема е каква да бъде? Къща на два етажа, калкан на север изцяло и изток-юг-запад изложение. Сменени дограми навсякъде, изолация 10см цялостна система Баумит (външна) и 20см кръстосана мин. вата на тавана на втория етаж(гредоред). Първи етаж сутерен 42 кв. на 230см, втори етаж 50кв. на 285 см. Обща кубатура 240куб. Системата ми е от 4 пан. радиатора 600/1000 тип 22 и 2 пан. радиатора 500/1200 тип 22. И сега на въпроса: колко кв. пел. камина да монтирам при обичайни градуси 23-24, дали нещо 11-12кв. или 14-15. Бюджет до около 3000лв.
Иван Колев - напреднал
пет юли 03, 2020 1:34 pmТрифон П.Трифонов написа:
10-12
Благодаря за бързия отговор, радиаторите като мощност надвишават тези киловати, но това е при 90/70/20 което е непостижимо. На 60-65гр. вода в системата можеби ще работят на 60% и тогава сметката с 10-12кв. риза излиза. Въпросът е, че Притито сега с доста дърва поддържа 60градуса, а преди да монтирам двата 500/1200 лесно отиваше във висините. Та мисълта ми е дали няма 10-12кв пелетна да работи на висока степен, а оттам и висок разход. И коя марка бихте предложили?
andy_forresite - майстор
Радиаторната мощност при 65/55 и 24° в стаите е към 6 киловата. Разбира се, тази стойност ще варира от максималната топлинна мощност на камината към водата до почти нищо ако си с термоглави и се стопля навсякъде що годе еднакво. Камината би отдавала 1-1.5 kw - общо 7 и нещо, така че ще е топло.
Пелетните камини с водна риза до 10 киловата не са много. Не съм разглеждал скоро, но са ми известни две марки с 10-киловатови предложения - Екоспар минима и Грейко бижу.

Коя бих избрал ... Щях да отида в магазин да ги разгледам на живо, да се запозная с характеристиките им, как се работи с управлението, функции/екстри/оборудване, обем на бункера за горивото, как се прави профилактиката, резервни части, сервиз и мнения от ползватели. Като събера тази информация ще си дам няколко дни за размисъл, претеглям плюс и минус и купувам едно :)
Иван Колев - напреднал
пет юли 03, 2020 3:04 pmandy_forresite написа:
Радиаторната мощност при 65/55 и 24° в стаите е към 6 киловата. Разбира се, тази стойност ще варира от максималната топлинна мощност на камината към водата до почти нищо ако си с термоглави и се стопля навсякъде що годе еднакво. Камината би отдавала 1-1.5 kw - общо 7 и нещо, така че ще е топло.
Пелетните камини с водна риза до 10 киловата не са много. Не съм разглеждал скоро, но са ми известни две марки с 10-киловатови предложения - Екоспар минима и Грейко бижу.

Коя бих избрал ... Щях да отида в магазин да ги разгледам на живо, да се запозная с характеристиките им, как се работи с управлението, функции/екстри/оборудване, обем на бункера за горивото, как се прави профилактиката, резервни части, сервиз и мнения от ползватели. Като събера тази информация ще си дам няколко дни за размисъл, претеглям плюс и минус и купувам едно :)
Термо глави не съм монтирал, защото досега палим само вечер към 17.00, и гори до към 22.00, а през деня климатик за детето. Спалните са в сутерена и там става и около 21гр, което ни е ок за сън. Гледах точно Екоспар минима 12, но продавача ми каза че ще ми е малка. Предложими Комо 13+2, че даже и Алба 15+3. Та затова реших да попитам тук!
Печка на дърва- 70%КПД и по малко.
Пелетния печка- ок 90% КПД.
Монтирай си термоглави!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет юли 03, 2020 10:34 pm, променено общо 1 път.
morfei1 - специалист
пет юли 03, 2020 2:36 pmИван Колев написа:
Та мисълта ми е дали няма 10-12кв пелетна да работи на висока степен, а оттам и висок разход. И коя марка бихте предложили?
Ще работи на степен според зададената стайна и загубите на помещенията.
Иван Колев - напреднал
пет юли 03, 2020 6:03 pmmorfei1 написа:
пет юли 03, 2020 2:36 pmИван Колев написа:
Та мисълта ми е дали няма 10-12кв пелетна да работи на висока степен, а оттам и висок разход. И коя марка бихте предложили?
Ще работи на степен според зададената стайна и загубите на помещенията.
Значи да се ориентирам към печка 10-11кв на ризата и термоглави на панелките. Благодаря за указанията и ако мога да изтиквам с 2 тона пелети зимата при тези условия..... ще е супер! =D>
filmatoplo - майстор
Купи си 2 тона ,ако ти останат -кеф. :wink:
Иван Колев - напреднал
пет юли 03, 2020 8:27 pmfilmatoplo написа:
Купи си 2 тона ,ако ти останат -кеф. :wink:
Ако с 2 тона минавам зимата банкет ще вдигна 2*400=800лв. Сега с Притито дърва 3тона*180=540+100лв донбас+ ток за климатика през деня...... Даже 2.5т пелети да отиват(1000лв), пак е добре без хамалогия, мръсотия и чистене тръби поне 4 пъти на сезон.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Дилема за пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: