Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет юли 16, 2020 11:11 ambesnia3 написа:
чет юли 16, 2020 10:34 amfilmatoplo написа:
Да алуминиевите на Езенк бяха евтини и вършеха чудесна работа .Някъде имам втора ръка Сънсистем панели ,ма трябва желаещия да изкара 1 плаж . :)
Съгласен съм и на втора употреба, стига да е от човек от форума и цената да не е повече колата ми (карам астра ф) #-o . За продавалници да не чувам
E, иди изкарай един плаж, разгледай стоката и си поговорете! Може да се прибереш със стока.

Идеята за обръщане на бойлера ми хареса.
ср юли 15, 2020 8:53 pmfbr написа:
Да не споменавам, че бойлер с висока серпентина съм го обръщал обратно и е ставал с ниска серпентина и нагревател отгоре.
ср юли 15, 2020 10:22 pmfbr написа:
Идеята е семпла. Колектора загрява долу каквото загрее, а нагревателя доподгрява. На изхода вода за къпане по всяко време. Естествено се разменят и изводите за топла и студена БГВ. Топлата излиза от горния край на бойлера, а студената я пращаме през тръбата до дъното.
.
besnia3 - помощник
Пратих лично на човека с панела за продаване, но за плаж неможе и да става дума, все пак не търся евтина система напразно :goodman:
Ако имах средства за "море" нямаше да пиша тук, а да изхраня някоя фирма за година напред (нали поръчка година храни) :partyman:
шоп - майстор
чет юли 16, 2020 5:37 pmbesnia3 написа:

Ако имах средства
Сега е сезон и не се купуват такива неща. Изчакай първите есенни студени и дъждовни дни. Идва криза и тепърва ще има промоции и разпродажби. Долара пада, а стоката е от Китай:-)
Така или иначе сезона го поизпусна.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе не знам коя стока е от Китай и с колко ще паднат колекторите на есен, ама за 3-4 месеца може да загуби човек 200лв, докато чака някакво мнимо намаление от 20-30 или 50лв :cool:
fbr - майстор
Първия ми колектор беше от единичен панелен радиатор, боядисан черно и затворен в прозорец с двойно стъкло. Така че, ако не е човек гъзорък, и с 20 лева може да се оправи.
lz2skt - специалист
Последно в Търново в Шарков съм виждал от турските алуминиеви...Иначе близо 10г ползвах сл .колектори от заготовки за стражишки радиатори(само единият панел).Кутиите им бяха дървени и се прецакаха с времето.Иначе от П-образен профил за гипсокартон и поцинкована ламарина за гръб става прилична кутия за самоделка.2кв метра радиатор(2 панела по 2000/500мм) топлеха 80л бойлер до към 60гр до към 15ч... После ме засенчваха комшиите.Около 9литра течност събираха двата ми панела.Бойлера ми беше 80л Елдом-от времето на бай Тошо с вмъкната оребрена серпентина от някакви поплообменници(от вторични) .Варианти за сглобка на евтин самоделен колектор най-различни според намерени ,подарени и купени материали от вторични суровини и разбира се умения за изработването на подобен....
fbr - майстор
Никакъв проблем не е двупанелния радиатор да стане с един панел. Таман се научаваш и да заваряваш водоплътни връзки.
besnia3 - помощник
нед юли 19, 2020 1:31 pmfbr написа:
Никакъв проблем не е двупанелния радиатор да стане с един панел. Таман се научаваш и да заваряваш водоплътни връзки.
И сега кво излиза? Аз си продадох старите 30 годишни дву-панелни дараци, за да сложа модерни скъпарски ал-глидери =D> (помните ли минута е много?) "АМИ СЕГА :?: "
Да се таковам у главата проста, щото имам инвертор, имам и "ръка", имам и време и мерак.
Hursa - майстор
Панелните радиатори не са единствения вариант.
lov - майстор
Първия ми изцяло правен панел беше от два листа ламарина 2х1м. С ръчно щамповани дистанционери на него и електронитован с телоподаващото. Дървена кутия и ивици стъкло отпадък от една джамджийница. Не ми се даваха пари за цял джам а и нямаше как да го изкарам на покрива през капандурата. :-D Само ламарините ги заварявах в гаража а всико останало се сглабяше на място. Помпа от пералня перла самоделен диференциален термостат и така изкара близо 15 години докато дървенията ме предаде тотално. :lol: Кога го правих ме гледаха с насмешка че се катеря по покривите и се боря да ловя топлото. За готопви панели не можеше и да си помисли човек да си купи от някъде. :)
Та човек ако има мерак всичко става но повярвай ми дори да не си включваш цената на труда и загубеното време пак няма да го докараш на цената на един от евтините модели панели. С прогнили стари радиатори само ще береш ядове от запушвания и скапани помпи.
Не съм знаел че турски вече няма, но не вярвам някой да не е заел веднага тази ниша. Просто сега не е сезон да се дири както ти написаха колегите. А съм сигурен че в момента който се убедиш че си заслужава ще се хвърлиш да разширяваш и тази заигравка ще е само загубено време и пари. И най вече един цял изпусната сезон. Нещата се промениха много бързо и се налага да се съобразяваме с това.

Тема "Евтин плосък слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: