• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ves-ko - специалист
Здравейте,

Предстои ми подвързване (скачване) на бойлер към инсталацията за отопление и към ел. частта.
Въпросът ми е свързан конкретно със тип 'подово стоящ' бойлер, които си имат отвор в най-горната част (елдом), та:
Трябва ли там да се монтира автоматичен обезвъздушител? или просто този извод се затапва?
brassSob - специалист
чет авг 06, 2020 3:15 pmves-ko написа:
Здравейте,

Предстои ми подвързване (скачване) на бойлер към инсталацията за отопление и към ел. частта.
Въпросът ми е свързан конкретно със тип 'подово стоящ' бойлер, които си имат отвор в най-горната част (елдом), та:
Трябва ли там да се монтира автоматичен обезвъздушител? или просто този извод се затапва?
Здравей,
По-правилно е обезвъздушител. Но някои връзват направо топлата вода от там. Само при монтажа ако имаш кранове на серпентината трябва да сложиш предпазен калапан по налягане между тях и серпентината.
ves-ko - специалист
чет авг 06, 2020 3:26 pmbrassSob написа:
Здравей,
По-правилно е обезвъздушител. Но някои връзват направо топлата вода от там. Само при монтажа ако имаш кранове на серпентината трябва да сложиш предпазен калапан по налягане между тях и серпентината.
Благодаря.

А това последното Защо? и на колко бара?
8 бара, понеже трябва да защитиш с нещо съоръжението. Това е на ВиК, ако си пропуснал, че и там трябва.
Инак серпентината я обесопасяваш с нещо подобно на предпазният на отоплителното съоражение- 2.5-3 бара.
brassSob - специалист
чет авг 06, 2020 3:50 pmves-ko написа:
чет авг 06, 2020 3:26 pmbrassSob написа:
Здравей,
По-правилно е обезвъздушител. Но някои връзват направо топлата вода от там. Само при монтажа ако имаш кранове на серпентината трябва да сложиш предпазен калапан по налягане между тях и серпентината.
Благодаря.

А това последното Защо? и на колко бара?
Заради условие в гаранция. 3 бара е ОК.
ves-ko - специалист
чет авг 06, 2020 4:09 pmТрифон П.Трифонов написа:
8 бара, понеже трябва да защитиш с нещо съоръжението. Това е на ВиК, ако си пропуснал, че и там трябва.
Инак серпентината я обесопасяваш с нещо подобно на предпазният на отоплителното съоражение- 2.5-3 бара.
Въпреки, че до котела има такъв?
Нещо такова ли трябва да се получи?
Изображение

Прикачен файл

Boiler.png
Boiler.png (52.97 KиБ) Видяна 825 пъти
Да, но горе постави 3 бара, както посъветва brassSob, освен ако това не е манипулирана от теб схема. Ако си е автентична, повтори я!
Слагаш, заради крановете.
brassSob ти спомена, че може да си изведеш топлата отгоре. Така ти отпада АО, а и ползваш няколко литра вода повече.
ves-ko - специалист
пет авг 07, 2020 5:06 amТрифон П.Трифонов написа:
Да, но горе постави 3 бара, както посъветва brassSob, освен ако това не е манипулирана от теб схема. Ако си е автентична, повтори я!
Слагаш, заради крановете.
brassSob ти спомена, че може да си изведеш топлата отгоре. Така ти отпада АО, а и ползваш няколко литра вода повече.
Благодаря.

Това от дясната част (заедно с бойлера) е автентично, а това отгоре и отляво на бойлера (и сините надписи) съм го добавил аз, за да онагледя как съм 'разбрал', че трябва да бъде.

Също така клапана от позиция 3* (от оригиналната схема) смятам да не го слагам, защото налягането на ВиК не е над 5 бар.
Така де, само нека е 3, както препоръча brassSob!
Ако серпентината е най висока точка, не е зле и АО там до или един над друг с предпазния.
ves-ko - специалист
пет авг 07, 2020 8:01 amТрифон П.Трифонов написа:
Така де, само нека е 3, както препоръча brassSob!
Ако серпентината е най висока точка, не е зле и АО там до или един над друг с предпазния.
Да. и на двата клона на водата към серпентината ще има АО, защото и при двата (заради мястото и трасето) се получава 'лира' (обърнато U).
  • 1
  • 2

Тема "Подвързване на подово стоящ бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: