• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон авг 10, 2020 9:00 pmpepi3196 написа:
пон авг 10, 2020 12:20 pmfilmatoplo написа:
Какво има да си дилеми човек
Дилема вече няма :yawinkle: ще се взима Екперта с по-новата горелка но с риск да ми се скарате ще е 30kw
Ми караме ти са!!!
И внимавай с триенето, кога цитираш, че остана и ти в цитата!
Само ти ли не забеляза, че за 2х50 квадрата ще инсталирам маскималните 10 киловата?
Имам изградена отоплителна инсталация, дето на някои им киселее. Сега ше си правя новата къща.
filmatoplo - майстор
Топлообменника ако искаш си го вземи 30 ,но горелката 20 .
pepi3196 - специалист
За цитата разбрах, няма да се повтори.
Трябва да отоплявам два етажа по 120м2 и два боилера по 80лт. Но има вероятност 50 на 50 след година или две да се добави още един етаж от 120м2 и незнам дали 20kw ще стигнат
LazarGanev - "Велик майстор"
пон авг 10, 2020 9:27 pmfilmatoplo написа:
Топлообменника ако искаш си го вземи 30 ,но горелката 20 .
Ще текнат кондензи, нека да е комплект 20, пък ако дойде малък - аз съм насреща :wink:
Е, за 3 етажа няма да стигнат, но за 2 етажа е по-добрият избор
Eeee, при това положение 30, но 50/50 не е добре.
Предложението на Лазар е добро.
Друг вариант е, както Филма предложи- 20 горелка 30 котел, + запушване на тръби, което съм чел от Лазар, пък после.....бе експериментирал съм с 20 и се оказва, че може да превърти пелети до ок.25 киловата, но котела ми взе да не насмогва. Тогава още нямах 5ти ход и турбулатори.
Най добре да се помисли от сега за третият етаж, но дори да не е на 100% сигурно, 30 киловата няма да цикли много.
Същия казус го имаше колега и съм го споменавал тук. За 2х120 ме пита, обясних и обосновах се защо му стигат 20, съгласи се, но после цъфна с 30. Кара си го по график миналия сезон, въпреки, че има монтиран буфер, който фирмата му подвърза както не съм си връзвал първата вратовръзка.

При така поставени условия, аз казвам 30.
pepi3196 - специалист
Благодаря за ценните съвети,ако взема 30 kw и останат само двата етажа буфер от 500лт. Ще свърши ли работа?
Не знам как ще се държи системата ти, при тая конфигурация.
20 клвт, 80-100 квадрата с 500 буфер е перфектно.
- студено време- 2 часа работи, 2 почива котелът.
- есен-пролет- не съм засичал, но стартовете са разредени дотолкова, че конденз в котела ми се появява, кога времето е ни да запалиш, ни да не припалиш.
Системата на колегата е като твоята идея, но там буферът не е подвързан правилно.
Направи си отоплението без буферен съд (много се оскъпява), погледай една зима- може и да ти хареса! Ако не- пак тука.
filmatoplo - майстор
Конденз не съм забелязъл по Грейко котел ,случвало се е ако току що напълня инсталацията с 12 градуса вода и го паля ,през деня и въобще между паленията котела не изстива под 40 -50 градуса ,не по малко .В огнището винаги има жар ,и помпата като спира под 50-55 градуса ,ще изкара така час два ,чак толкова ако иска да си сложи антикорозионен вентил :wink: А относно 30ката котел с 20ка горелка -имам го правено няколко пъти работи си без ядове и оплаквания.
Филматори, появата на конденз няма връзка с марката.
Дойде ли ред- късна пролет и ранна есен да припалваш по веднъж на ден, все влажнеят стените на котела или камината. Забелязал съм, че от 40 градуса нагоре проблем няма. Изстине ли надолу, стените стават черни и влажни при палене.
При система с буфер, ако не се вземат мерки чрез настройките, ефекта е още по изразен, понеже буферът разрежда циклите Старт-Стоп и котелът задължително изстива в преходните сезони. Идеална система няма. Компромиси винаги.

Всъщност, не е проблем появата на конденз при палене- горелката се справя бързо. Проблем би бил, ако котела се кара на ниска температура постоянно, няма антикондензен ( който е и антикорозионен) и локвите под котела са постоянна картинка.
pechkata - специалист
Вече имам нова горелка...

Прикачен файл

ST839998.JPG
ST839998.JPG (91.64 KиБ) Видяна 1078 пъти

Прикачен файл

ST839996.JPG
ST839996.JPG (109.07 KиБ) Видяна 1078 пъти

Прикачен файл

ST839995.JPG
ST839995.JPG (109.31 KиБ) Видяна 1078 пъти

Прикачен файл

ST839994.JPG
ST839994.JPG (108.88 KиБ) Видяна 1078 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Дилема при избор на пелетен котел и горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: