Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Питащият чете, ама то само с четене не става. Иска се и опит. От хората тук търся опит, а каквото намеря като информация - споделям :) .

Относно температурното съпротивление намерих малко данни - насоките в EU са за съпротивление под 0.15 (m²*K)/W. С 8мм паркет и правилната подложка може да се докара 0.07 (m²*K)/W, което е два пъти по-ниско съпротивление от препоръчаната граница.

Подложките на Егер са 0.04 (m²*K)/W и 0.057 (m²*K)/W. На KRONOTEX има подложки с 0.01 (m²*K)/W. Та явно "правилната" подложка има голямо значение. Иначе всичките тези ги дават, че можели да се ползват при подово отопление. Перфорираната подложка дето е споменавана по-горе е XPS 1.8mm с 0.04 (m²*K)/W. С нулевият опит който имам тази подложка ми изглежда да не е "правилната".

За паркета намерих информация на KRONOTEX, но предполагам че и за другите производители цифрите са подобни. Представям си, че самият ламиниран паркет няма някакви фундаментални разлики в структурата между различните производители:
Прикачен файл:
2.png
2.png (17.09 KиБ) Видяна 1880 пъти
Това последното ми изглежда особено познато. Няма да се учудя ако и преди съм го качвал...
Chefo77 - майстор
Слагай 1.8 мм перфориран XPS на плочи и не се вързвай много много на търговските трикове на различни производители. Понякога данните, които дават, не са адекватно сравнени с останалите видове на пазара. А и в края на краищата да засилиш 10 лв/м2 за "феноменална" подложка за подово, на която не можеш да ѝ измериш предимството за мен е леко неразумно.
Ламинатът - всички с индикация за подово "стават" за подово. Стига подовото да е с температура на повърхността на замазката до 27-28 градуса. За марката - аз лично съм фен на Tarkett и не го крия.
Chefo77 - майстор
Съвсем съм се отнесъл - колкото по-голяма е ламбда, толкова по-лоша е изолацията, т.е. по-добре за теб. 0,04 е по-добре от 0,01.
brum - майстор
Тия цифри се водят thermal resistance. И колкото по-ниско е термичното съпротивление толкова по-подходяща е настилката. По-дебелият ламинат е с по-големи цифри. По-дебелите подложки също. Та на база на това логиката ми е да търся неща с по-малки цифри. И на база на това 0.01 е по-добро от 0.04. Освен ако нещо не съм в тотална грешка.

Иначе тук е документа от който са извадени цифрите на KRONOTEX - https://www.kronotex.com/Laminate-Floor ... 74448.html .
Бе чети ко ти пише Чефо бре!
Ако тотал си се объркал, гледай цената. По по джоба ти е по удачна.
Ниското число е добра изолация. На тебе ти требе гуемо число=лоша изолация=ниско термично съпротивление=тънка цена.


-
brum - майстор
Т.е. искаш да кажеш, че паркет 12мм, R=0.09 (m2 * K) / W е по-добре от паркет 8мм R=0.06 (m2 * K) / W?

Пак виж какво пиша - не изолация, а съпротивление (буква R). Иначе ако паркет 12мм е по-добирият избор тук хич няма и да го мисля за всекидневната :) .
J25 - напреднал
Разгледай червената подложка на Arbiton.Мисля че е това което ти трябва.В Бриколаж последно видях че имат но цената не знам дали ще те устроива.
чет авг 20, 2020 3:11 pmbrum написа:
Т.е. искаш да кажеш, че паркет 12мм, R=0.09 (m2 * K) / W е по-добре от паркет 8мм R=0.06 (m2 * K) / W?

Пак виж какво пиша - не изолация, а съпротивление (буква R). Иначе ако паркет 12мм е по-добирият избор тук хич няма и да го мисля за всекидневната :) .
Ооо, не. С Чефо говорим за ламбда.
По тънък, с по ниско съпротивление.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет авг 20, 2020 6:39 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
чет авг 20, 2020 5:15 pmJ25 написа:
Разгледай червената подложка на Arbiton.Мисля че е това което ти трябва.В Бриколаж последно видях че имат но цената не знам дали ще те устроива.
R=0.05 (m2 * K) / W според спецификациите. Има и по-добри варианти за по-малко пари. Иначе тази идва на около 4лв/м2. При все, че паркета дето гледаме е около 25лв/м2 цената ми се струва съвсем удачна.
Трифон П.Трифонов написа:
Ооо, не. С Чефо говорим за ланда.
По тънък, с по ниско съпротивление.
Това което съм намирал по спецификации е все R. Включително за тая червената подложка по-горе е дадено същото. Но иначе се разбрахме :) .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Слушай, ся... Подложката за ламинат има една единствена задача. Да лъзга паркета докато диша. Не се занимавай да и умуваш другите рекламирани свойства. Вземай най-тънката буквално и откъм цена и толкоз

Тема "Съвети за ламиниран паркет и подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: