Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:wink: Преди това навий тръбата с макс стъпка 10 см :wink: .
brum - майстор
чет авг 20, 2020 7:01 pmn_a написа:
Слушай, ся... Подложката за ламинат има една единствена задача. Да лъзга паркета докато диша. Не се занимавай да и умуваш другите рекламирани свойства. Вземай най-тънката буквално и откъм цена и толкоз
Най-тънката която ще покрие неравностите. Трябва да обсъдя с изпълнителя това машинно полагане на замазка какво точно значи и какви неравности се очакват след него.
filmatoplo написа:
:wink: Преди това навий тръбата с макс стъпка 10 см :wink: .
Към момента стъпката е 15см. Разни проектанти по ОВК са ги смятали, ама аз много не му разбирам на това. Какви плюсове има ако се направи на 10см за да преценя дали допълнителните средства нужни за това ще си заслужават?

Иначе къщата е с 8см EPS отвън, 15см минерална вата на предстенната обшивка по външните стени. Има изолация и под настилката на 1ви етаж, и над покривната плоча (10см EPS), и под 1ва и 2ра плоча (вата, 5см). Не е нещо свръх сериозно, ама ... толкова са средствата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 20, 2020 9:43 pmbrum написа:
Най-тънката която ще покрие неравностите.
Не ми вярваш или не ме разбираш, но вземи парче от подложката, и го СТИСНИ със шублера ...
brum - майстор
Не съм го правил това, но какво се случва?

Иначе определено ще е най-тънката която е удачна.
шоп - майстор
чет авг 20, 2020 9:43 pmbrum написа:


Към момента стъпката е 15см. Разни проектанти по ОВК са ги смятали, ама аз много не му разбирам на това. Какви плюсове има ако се направи на 10см
Те и циганите, които прават замазки и размотават подови тръби без да смятат полагат тръбата на 15 см:-)

При 10 см плюсове, особено ако си с термопомпа.
-малко делта Т вход и изход
-топло в стаята без да надуваш ТП до високи градуси
-няма зебра

Минусите при стъпка 10 см
-повече пари за тръба
-повече кръгове ( евентуално)
-по-мощна помпа ( евентуално, ако кръговете са с дължина над 60-70м)

Последните два минуса могат да се избегнат с полагане на тръба различна от масовата ф16
Например 17-18 или 20мм.
brum - майстор
Няма да е термопомпа, а газов котел. Като го смятах за 10 години напред излизаше, че е по-добро като вариант.
Почти едно и също е като сметки. Даже направо си е едно и също.
brum - майстор
Хм, някъде смятаме различно. На база на температурите последните 3 години (по часове), КПД на термопомпата (въздух/вода) при тези условя, цена на същата и необходимо оборудване за нея спрямо същите неща за газов котел сметките в следващите 10 години бяха определено в плюс за газовият котел. И това е без да залагам качване на цените на тока и спад в цените на газта, че сметките ми са от средата на миналата година...

Отделно, че няма да имам термпомпа стърчаща нейде в двора.

Но вече няма значение - решено е, че и се работи по него.
Да, сметки като цяло.
Аз имам предвид по "простите" сметки- Т на отоплителната вода, радиаторна площ, смятани според топлозагуби на домът. Те тук е тънкостта, да се сметнат правилно, че да се ползва котелът или термопомпата в оптимален работен режим и да е икономично като разход на каквото и да е- газ, ток, пържоли...
Колега пише в съседна тема за инвестиции изплащане, скъпотии... Ми най без пари е от дръвника до кюмбето и веднага на масата. Това ще го играя тая зима, че се налага да си изоставя скъпата отоплителна инсталация. Ще я "избивам" на новото място, хаха.
Една леко кофти новина прочетох, докато течеше газификацията при мен.
До десетина години и туй то с природният газ. Това в някакъв профи английски форум. Тъй че...да даваме газ, докат не са врътнали крановете!
Инак газ+подово била супер комбинация.
Chefo77 - майстор
Виж сега - най-големият недостатък на газовия котел, е невъзможността да охлаждаш с него. Не ми казвай, че в 2020-та ще оставиш къщата си без охлаждане лятото. :wink: Пък да дадеш камара пари за система и да бучиш допълнително климатици, е малко излишно.

Тема "Съвети за ламиниран паркет и подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: