Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте група, ще ви разкажа какво съм направил и какво искам да постигна, пък вие с каквото можете ми помогнете. Миналата есен си купих газово котле Biasi втора ръка, за да имам алтернативен вариант на отопление ако изгасне токът, но така си изкарах цяла зима. На село съм, къщата е с гипскартон и вата отвътре, нова пвц дограма, отвън няма изолация. Етажът, който отоплявам е 50кв.м. Имам два големи климатици 18 ки, но заради тока зимата не ми се рискуваше, имам малко дете. Сложих два конвекторни радиатора 2кв и един панелен 1кв. Котлето е 24кв НЕ кондензно. Общо взето на около 40° на водата в стаите е 25° като всички стаи са отворени в общо пространство. Играх си с настройките на котлето, сложих бойлер за буферен съд, но разходът все варира около 10л газ за 24ч.
Дойдохме и до въпросите :
Какво трябва да направя за да ми падне разходът на газ? Но не ми се дават повече от 1000лв.
И има ли смисъл да изграждам локална инсталация с цистерна и тн, за да избегна проблема с малките бутилки.
Ще съм благодарен на всеки съвет. Поздрави,
filmatoplo - майстор
Тоз котел го прасни с кирката , :wink: ама какво да сложиш на негово място :?
шоп - майстор
Карай си на климатиците. Пропан бутана е скъпо акцизно гориво. Става само за резервно отопление.
torbalan - Дървен философ
И аз не разбрах защо не се ползват климатиците?
Особено пък ако региона не е много влажен.
ves-ko - специалист
Аз също преди година се бях засилил с идеята да си монтирам газов котел и да го ползвам със закопана в земята цистерна за пропан-бутан. Видях го в действие и мно-о-ого ми хареса - чисто, лесно, просто ...
НО!
Когато взех да смятам колко ще ми излиза разхода за гориво и бъ-ъ-ързо се отказах.
(макар, че собственика на това, което гледах каза - 3000 лв./г., но и отопляемата му площ е повече)

В общи линии сметката е следната:
Дърва - Х (лв./г.)
климатици - Х * 1,2
Nat. GAS; пелети - Х * 1,4
LPG(пропан-бутан) - Х * 2,4
дизел; ел. ен. (реотанки) - Х * 3,5
// приблизително, при цени към миналата есен //
т.е. климатици към LPG - 2 пъти.

Имай в предвид и, че газта в бутилки е с около 20-30 % по-скъпа отколкото на бензиностанцията (след преизчисляване - едното е на литър, а другото на килограм), а тук съм взел по-ниската цена (на литър).

Затова и се насочих към пелети, пък времето ще покаже дали съм взел правилното (за мен) решение.
silent - майстор
Битовата газ в София е 2,40 за кг...10кг бутилка е 24лв.
Газта по газ станциите е около 0,80лв/л....10кг.газ = 18л.газ На бензиностанция това е равно на 14,40лв. Разлика доста повече от 20-30% ...изедници....
да се топлиш основно на пропан бутан е лудост от гледна точка на финансов разход.....
В случая ти имаш решение защо не го ползваш ми е непонятно....Основно отопление климатици....помощно и резервно пропан бутан...
Antonii - майстор
Едно време като смятах на какво гориво да се отоплява къщата, на пропан-бутан излизаше почти като с ел. енергия на дневна тарифа.
Сега едва ли се е стопила много тази разлика.
nikolson - майстор
Интересно, дали LPG за отопление не е без акциз?
https://zara.bg/bg/tseni-na-edro/
0.924лв/кг х 0.55 = 0.51 лв/л
ves-ko - специалист
съб авг 29, 2020 9:15 pmnikolson написа:
Интересно, дали LPG за отопление не е без акциз?
https://zara.bg/bg/tseni-na-edro/
0.924лв/кг х 0.55 = 0.51 лв/л
Ха интересно. Защото ЗАДС казва, че се дължи. :?

"Чл. 24. (1) Освобождават се от облагане с акциз енергийните продукти:
(2) Освобождават се от облагане с акциз енергийни продукти:
1. с двойно предназначение;
2. ...с цел химическа редукция ...;
3. ...при производство на електрическа енергия, ...;
4. ...за цели, различни от моторно гориво или гориво за отопление;
..."


т.е. за отопление се плаща акциз.
pechkata - специалист
чет авг 27, 2020 1:33 pmves-ko написа:
Затова и се насочих към пелети, пък времето ще покаже дали съм взел правилното (за мен) решение.
Взел си го споко - и ако заредиш със костилки си още по на далавера... :supz:

Тема "Отопление с пропан бутан на еднофамилна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: