Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет сеп 04, 2020 3:35 pmandy_forresite написа:
Месинговите фитинги не стесняват нищо. Те си отговарят на размера, за разлика от PPR тръбите. Примерно PPR Ф32 е с вътрешен отвор 20.8 мм най-често. Докато една муфа или коляно от месинг 1 цол вътре си е 2,54 см, така че някой стеснява, но това не са месинговите фитинги :)
Вероятно става въпрос за месингови компресионни фитинги.
Том Джоунс - помощник
Този модел имах предвид:
Прикачен файл:
fitting.jpg
fitting.jpg (8.75 KиБ) Видяна 903 пъти


Ако може да се използват такива, които се завиват само отвън предполагам ще е по-добре, особено за термосифонната част, но дали може с пластмасови тръби?
На самите тръби горе-долу разбрах как се смята реалният диаметър. :)

Схема с колектор и отделни тръби (за апартамента) има ли някакви предимства спрямо една тръба с намаляващ диаметър?
Също така отворена/затворена - заради антифриза в къщата предполагам трябва да бъде отворена, а апартамента?
янко - специалист
За това писах да не вземаш ефтини,аз взех от аветисян и беше голямо стягане,а системата е отворена
silent - майстор
и двете схеми имат предимства и недостатъци ....избери тази която е по подходяща за твоят случай ...ако е с една тръба трябват вентили и на изхода на радиаторите...това че системата е с антифриз не пречи да е затворена.....още повече че за предпочитане е затворена... не ми е ясно само за каква термосифонна част говориш в апартамент още повече изпълнена с тръби с алуминиева вложка...за да имаш гравитачна циркулация трябва да имаш денивелация и разводка с доста сериозни размери на тръбите....
Том Джоунс - помощник
Термосифонната част е за къщата. Две инсталации правим. :-D
Каква е причината пластмасовите тръби да не са подходящи за термосифонна система - диаметърът или нещо друго?
От швейцарските има до 63х4.5, т. е. 2 цола и четвърт вътрешен диаметър:
http://www.hakagerodur.ch/upload/downlo ... then_E.pdf
нед сеп 06, 2020 5:45 pmТом Джоунс написа:
Термосифонната част е за къщата. Две инсталации правим. :-D
Каква е причината пластмасовите тръби да не са подходящи за термосифонна система - диаметърът или нещо друго?
От швейцарските има до 63х4.5, т. е. 2 цола и четвърт вътрешен диаметър:
http://www.hakagerodur.ch/upload/downlo ... then_E.pdf
Едната причина е, че старите майстори, дето са правили гравитачно парно, вече ги няма. Сегашните майстори могат, но знаят предимствата на "бързо лесно вку...." удобно и надеждно.
Що да не става с пластмаса?!!! Става и пушек са дига (от ютията). Става, но сигурен ли си, че можеш да я направиш? Мислиш, че всичко опира до едните наклони и диаметри ли?
Направил съм си пелетарника да се разтоварва термосифонно в буфера, при спиране на тока. Преди да сложа горелката мятах дърва. Толкова ми беше кеф, как топли, че два пъти го изтървах да прегрее на 105-110 градуса. 600л вода!!!
Ко речи за пластмасата?!! А за РС, обема му, свързването, разположението....???!!! А наклоните на радиаторите?! А регулацията на температурата???!!! Ужас!!!
По отоплителната инсталация съм само с меден тръболяк и е затворена.

Не се занимавай с глупости, освен ако все още си уверен, че можеш да се справиш!
filmatoplo - майстор
Прави си я с малки диаметри тръби ,помпена инсталация ,със спестените пари от големите диаметри -си купи добър юпиес . :wink:
fbr - майстор
Абе каква е тая мода, мине не мине време, и току някой се сети да прави гравитачно парно. То не че няма хора, които, като не видят парите си кеш в ръцете, не са сигурни че ги имат.
нед сеп 06, 2020 8:45 pmfilmatoplo написа:
Прави си я с малки диаметри тръби ,помпена инсталация ,със спестените пари от големите диаметри -си купи добър юпиес . :wink:
Филме, ти на празник не почиваш ли бе? "помпена инсталация"!!!
Щом ше е заредена с "антифриз", познай ква виличка мисли да отоплява инцидентно! Чел- мел, ама малко.
Ко значи добър ЮПС? Спира често тока, та он да го топли?!
За такова място бих си купил (купил съм си) инверторно генераторче за 500-800, до 1000 лв. Върши работа и за други дейности, понякога, освен, че ше кара помпата, също и ТВто, рутера, един хладилник и няколко лампи. Купона на макс.

Тема "Изграждане на парно - няколко въпроса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: