Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Абе за ставането, става, и аз съм правил такова нещо с поцинковани тръби и фитинги едно време, даже в апартамент, та даже мисля че още седи, ама хората се преместиха да живеят на село. Но е грозна история, 1 цол тръба по тавана. Къде по елегантно става с колектор зад печката и с тънки тръби до радиатприте по стаите, ниско по ъглите. Скрива се голяма част от инсталацията.
Hoвoceлckи - майстор
Прав си - за ставане става ... и не дразни окото (зависи и от окото ...). Обаче, веднага задължително обезвъздушители, колектори, винтили, помпа, термостат, юпиес, акумулатори през година ... Поддръжка. Един от всички възли да даде фира и системата е аут. "Колкото повече ..." както би казал мечо Пух :)
шоп - майстор
Който го дразнят външните тръби при термосифонна система, може да ги скрие.
У нас системата е на естествена циркулация и от котела ( термопомпата ) тръгва и се връща тръба 2 1/2''
Към всеки етаж и стая цолажа се редуцира, докато не стигне 3/4'' към всеки воден конвектор и колектор за стая с водно подово.

Тръбите съм ги скрил на 90% с куфари от ГК, скрити осветления, декоративни трегери, елементи и т.н.
Том Джоунс - помощник
Тръбите за термосифон всъщност трябва ли да вървят до тавана или по-скоро не трябва да слизат под средното ниво на водната риза? Т. е. за етажа с камината най-добре до тавана, а за следващите по-добре до пода.
В стаята с камината таванът е гредоред с ОЦБ и някой ден ще сложим каменна вата, не е проблем и над тавана да минат. :-D

За апартамента 3 кръга по 3-3.5 kw с колектори и тръби 20х2, до самите радиатори 16х2, 2-3 радиатора на кръг дали е добре?
Тръбите до разклоненията ще са 2х5, 2х15 и 2х25 метра, дали ще може да се балансира това с колекторите? Ще има ли всъщност нужда от балансиране?
fbr - майстор
Тръбите за термосифона, колкото по-нагоре вдигнеш топлата тръба и респективно разширителния съд, толкова улесняваш движението на водата. Най високата точка е разширителния съд, От нея започваш наклони надолу към отделните радиатори. От радиаторите, пак с наклон надолу към най-ниската точка под котела. Така трябва да се направи, че където и да е по системата, се образува въздушен мехур, той трябва сам да се придвижи към разширителния съд.
За колекторната система, ако се притесняваш от трудно балансиране, примерно най-близкия радиатор може да го привържеш с фи 16, а тези дето са на 15-25 метра, да си бъде с фи 20. Но едва ли би имали проблем с балансирането на три радиатора. Проблеми се получават при системи с много радиатори, на различни разстояния, с диаметри несъобразени с дължината на клоновете.
Бе няма да е много лесно, понеже са 3 кръга, с по 3 радиатора, като не започват от едно място, а са на 5, 15 и 25 метра от печката. Връткането на еди вентил ще повлияе не само на радиаторите в този кръг.
filmatoplo - майстор
Нещо такова е схемата.

Прикачен файл

sxema-01-3-600x439.jpg
sxema-01-3-600x439.jpg (43.42 KиБ) Видяна 578 пъти
Том Джоунс - помощник
Значи наклонът е необходим за самообезвъздушаването на системата, а не пряко за конвекцията? Т. е. ако има помпа ще може да се обезвъздушава ръчно със съответните вентили и наклоните няма да бъдат необходими, правилно ли разбирам?
А за конвекцията от пряко значение е денивелацията (H в схемата на Филматопло) и минимално съпротивление от тръби и фитинги?


Схемата за апартамента горе-долу:
Прикачен файл:
схема001.png
схема001.png (17.68 KиБ) Видяна 548 пъти


Тръбите ще вървят по най-външните стени, ребрата са Х500.

Мога да вържа лирата на първия кръг, с което горе-долу ще се уеднаквят дължините, обаче дали ще направи регулирането по-лесно или напротив?

Дали е добра идея термоглава само на един от два радиатора в стая с цел 30 ребра да работят винаги, за да не прегрее системата? Или ако има такива вентили някакъв авариен кръг, който да пуска вода във всички радиатори при 95 градуса?
По въпросите и картинките ти разбирам, че изобщо не се стараеш с теоретичната си подготовка, а разчиташ на готова рецепта или вълшебно хапче. Грешен подход!
Взимай пример!
viewtopic.php?f=10&t=37733
Само две думички
https://www.google.com/search?q=%D0%B3% ... AHoECAEQAA
и щеше да си назубрил доста.
Толкос много прочетох, за кой ли път, чак ма фана мерак да си напрая.
...пък ти такъф мързелиф!
Том Джоунс - помощник
Точно от тази тема вземам пример, сметнал съм положителната разлика в налягането от денивелацията, отрицателната все още не съм.
Това също намерих:
http://www.pressure-drop.com/Online-Calculator/
И в Уикипедия гледам кое какво означава. :-D
Схемата за апартамента нарисувах, понеже наистина не съм сигурен как да балансирам най-близкия кръг, както и за термоглавите.

Тема "Изграждане на парно - няколко въпроса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: