• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Нека не разбиваме илюзийте на хората инвестирали в "умни" управления и скъпи термостати. :-D

Аз вчера си купих термостат за 1.5 лв, който да е защита за новата ми ТП.
И 100 лв да бях дал-пак същата работа ще върши.

Мантрата, че допълнителният датчик е по-добър, ефективен и дава икономия, защото може да се монтира на различна височина и в част на стаята издиша, защото и при вградения можем да дадем някой градус + или - е корекция.
ky-kyy - майстор
Мисля, че и друг път съм го споменавал....Дъщеря ми, се отоплява с конвекторни печки. Избра си ги, защото не понася духането на климатика, газ не минава наблизо, няма и да има скоро, камини на всякакви горива - дърва, пелети, черупки, кравешки лайна, или каквито там има, не иска и да чуе. Чисто, топло...тенекиите от сирене изчукани красиво :lol: и ...скъпо :)
Да са живи и здрави със зетя, изкарват пари и не ги събарят сметките на тока. Печките не се изключват през целия сезон, не се намалят когато ги няма и отопляват и стаи, в които не влиза никой.
Не мрънкат, не се оплакват от масоните, илюминатите, депутатите, комунистите, фашистите, или извънземните, а бачкат и печелят пари. И след работа искат да си седнат на чаша питие и да си разговарят за хубави неща, а не половината им живот, да им мине в търсене на по-евтинкото...
Пожелавам на всички, да успяват да си поемат разходите и да не се чудят, как да правят анален секс с дявола, за някоя и друга стотинка....
ПП Както казват мъдрите хора - Твои са парите, които си похарчил, а не които си икономисал :)
ср сеп 23, 2020 7:07 pmky-kyy написа:
:)
Брейййй!!! А така!
ky-kyy - майстор
ср сеп 23, 2020 6:50 pmшоп написа:
Нека не разбиваме илюзийте на хората инвестирали в "умни" управления и скъпи термостати. :-D

И аз не вярвам на датчици, термометри, и всякакви измервателни джунджурии, кога се отнася, за изстрадалото ми боди...Дреме ми, колко показват,ако ми е студено, или топло. Важното е, човек да се чувства добре и да му върви пиенето. Понякога и на 30 градуса, може да ми е студено, или на 15 горещо.....Комфортното състояние на духа и тялото, не е точна наука. То математиката не е, че това ли :supz:
bota156 - специалист
ср сеп 23, 2020 9:21 ammorfei1 написа:
Разбираемо е да ти се стурва имагинерно, ако никога до сега не си управлявал/наблюдавал конвектор как работи със стаен термостат.
Връща ли ток?
От тез всичките датчици бля бля дали и 3% ще спестиш. А ще дадеш 200лв отгоре
morfei1 - специалист
Бля, бля, бля ти мойта сметка недей прави, твойта си прави (ако можеш).
andy_forresite - майстор
Дилемата климатик или обикновена печка с терморегулатор се решава въз основа на разликата в изразходените kwh енергия от двата отоплителни уреда за отопление на това помещение, плюс възможността за охлаждане с климатик. Едното струва да речем 1000 лева, а другото 40 (някаква "духалка"). Има значение дали искаме да поддържаме определена температура постоянно (24/7) или като се приберем у дома да включим уреда.
Ако изберем климатик, ние "инвестираме" дългосрочно в покупка на скъп уред, който изразходва 3 пъти по-малко електроенергия средно за отоплителен сезон. Хватката е климатикът да устиска не само докато спести 960-те лева, които дадохме отгоре за да си разкрасим фасадата с външно тяло в бял цвят, а и да продължи да функционира безаварийно поне още някоя годинка. Тук не се е получило.
Ако изберем печицата тип духалка, в семейния бюджет ще останат 960 лева, с които може да си плащаме потребената електроенергия от нея. Да речем че духалката ще отоплява кухнята по 5 часа на денонощие - 2 kw x 5 часа = 10 kwh; На дневна тарифа са около 2,30-2,40 лева на ден. За 1 месец около 70 лева. За 5 месеца отопление с това темпо стават 350 лева на година. Или след 3 години ще започнем да плащаме по-скъпо отколкото ако бяхме взели климатик.
При климатиците заверката на гаранцията струва пари доколкото знам. Трябва да се вземе предвид и това, понеже го оскъпява.
Повреда в двата уреда ... Единият е сложна термопомпена машина, а другото е просто като гъбена чорба. Също така печката ще тръгне винаги, без значение колко е студено навън и вътре в стаята. Един климатик при външна -7°С и вътрешна 10 градуса я заработил, я не.
Ahmakov - специалист
пет сеп 25, 2020 9:19 amandy_forresite написа:
Дилемата климатик или обикновена печка с терморегулатор се решава въз основа на разликата в изразходените kwh енергия от двата отоплителни уреда за отопление на това помещение, плюс възможността за охлаждане с климатик. Едното струва да речем 1000 лева, а другото 40 (някаква "духалка"). Има значение дали искаме да поддържаме определена температура постоянно (24/7) или като се приберем у дома да включим уреда.
Ако изберем климатик, ние "инвестираме" дългосрочно в покупка на скъп уред, който изразходва 3 пъти по-малко електроенергия средно за отоплителен сезон. Хватката е климатикът да устиска не само докато спести 960-те лева, които дадохме отгоре за да си разкрасим фасадата с външно тяло в бял цвят, а и да продължи да функционира безаварийно поне още някоя годинка. Тук не се е получило.
Ако изберем печицата тип духалка, в семейния бюджет ще останат 960 лева, с които може да си плащаме потребената електроенергия от нея. Да речем че духалката ще отоплява кухнята по 5 часа на денонощие - 2 kw x 5 часа = 10 kwh; На дневна тарифа са около 2,30-2,40 лева на ден. За 1 месец около 70 лева. За 5 месеца отопление с това темпо стават 350 лева на година. Или след 3 години ще започнем да плащаме по-скъпо отколкото ако бяхме взели климатик.
При климатиците заверката на гаранцията струва пари доколкото знам. Трябва да се вземе предвид и това, понеже го оскъпява.
Повреда в двата уреда ... Единият е сложна термопомпена машина, а другото е просто като гъбена чорба. Също така печката ще тръгне винаги, без значение колко е студено навън и вътре в стаята. Един климатик при външна -7°С и вътрешна 10 градуса я заработил, я не.
На това се казва сметки без кръчмар.
Айде и аз да направя една абсурдна.
Духалка 40лв.
20 часа по 2kW - 40kW на ден. Грубо 10 лв. За месец 300лв. За сезона към 1500лв.
Климатик 1000лв. Ток за сезона 500лв.
За несъгласните друг вариант. Духалка 40лв. Топли те мисълта,че имаш печка и за сезона се разминаваш само с тези 40лв.....

За разлика от форума, в живота получаваш това за което си си платил.
Ами и последната сметка не е вярна. Стаята няма да има нужда от постоянна мощност 2 клвт. през всичките 20 часа за 5 месеца.
Климатиииик.
Моят дъртанян работи и при -23, докато имаше и такива стерилни зими. Това е проверено, а не извадено от книгите. Колко са мразовитите дни, за сезон, че да ни стряска отоплението с климатик?! Пука ми на черупката колко му бил КОПа, в тоя случай- нали не са прибирам в Ледениката. После паля дърварката, голямата кана до горе и семейния скандал е готов.
hidrazin - майстор
пет сеп 25, 2020 9:19 amandy_forresite написа:
Дилемата климатик или обикновена печка с терморегулатор...
Има и други решения - ЦЪЪЪЪК
Едно такова за жената + адаптор 5V 2A излиза към 50-тина лева и консумира максимум 10 вата.
20 часа по 0,01 kW = 0,2 kWh на ден. За месец - 6 kWh или грубо няма и 1,5 кинта за месец и 10-тина лева на сезон.
Реално ще се разминеш и с 5 кинта щото няма да е нужно да бачка 20 часа.
С така реализираната икономия ... си купуваш климатик. :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "Конвектор или климатик за стая 12 кв. м." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: