Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zpetrov - помощник
Здравейте,
Искам да свържа втори бойлер към съществуваща инсталация. И двата са с по 2 серпентини като втория е правен (не заводски) със изводите на серпентините отдолу. Слънчевия панел го свързвам последователно - първо горната серпентината на бойлер 1(този от който ще се взима топлата вода) след това едната на бойлер 2. Управлението на соларната помпа е диф.термостат с дадчици солар и бойлер 1. Ползвам котел и горелка Грейко РБ20. За захранването на бойлерите от котела(БГВ) смятам да сложа трипътен вентил с изнесен датчик във бойлер 2. Първо ще се загрява бойлер 2 докато не достигне 55 или 60 градуса. Тогава вентила пренасочва загряването към бойлер 1 където има датчик който се свързва към горелката и когато се загрее до зададената температура(около 60) изключва горелката. Идеята е (особено за зимата) горелката да се включи чак когато се изразходи водата от бойлер 2 и част от тази във 1. Моля ви за съвет относно грешки в моите разсъждения и дали ще стане това което съм замислил. Прилагам и схема.
Благодаря.
Прикачен файл:
бгв.jpg
бгв.jpg (57.15 KиБ) Видяна 691 пъти
Първата грешка е свързването на бойлер 1- Слънчевият колектор долу, горелката горе!
Натам не знам дали има. Ще гледам по късно, а другите колеги да почват.
zpetrov - помощник
Ако тази на парното се свърже от горната страна зимата долната половина остава студена. Вярно че ще влезе топла вода от другия но мисля че горелката пак ще се включи почти веднага.
пон сеп 21, 2020 6:43 pmzpetrov написа:
Ако тази на парното се свърже от горната страна зимата долната половина остава студена. Вярно че ще влезе топла вода от другия но мисля че горелката пак ще се включи почти веднага.
Няма, ако поставиш сензора на правилното място, пък и поне 160 литра затоплена вода са си 160, за която и да е жена. Все ще работят като добър закъснител за горелката, като имаме предвид, че през един душ минават 3-4 л/м. Кога ще работи платеният колектор, при слънчев зимен ден, при положение, че горелката опъва каиша сама? Само през лятото.
Нали не мислиш, че ти откриваш топлата вода? Можеш да направиш нещата както си искаш, но защо тогава питаш?

А как набута 2 серпентини в долният край на бойлера?
zpetrov - помощник
Серпентините ги набута майстора. Неръждавейка 180л. Другия е 200 на сънсистем.
датчика на горната серпентина е в горния край над средата на бойлера.
пон сеп 21, 2020 7:06 pmzpetrov написа:
Серпентините ги набута майстора. Неръждавейка 180л. Другия е 200 на сънсистем.
датчика на горната серпентина е в горния край над средата на бойлера.
Обемите са добри. Сензорът явно е на правилното място, но е неправилният. Там трябва да е сензора на горелката, като тя работи само когато слънцето е недостатъчно. 80-90 л вода, затопляни от пелетна горелка, трудно ще свършат.
Ако не вярваш, погледни каква мощност, при каква Т на водата отнема горната серпентина. После може да включиш мощността на горелката, в уравнението и накрая ще получиш характеристиките на проточен бойлер.
zpetrov - помощник
Прав си, но имам две съображения - 1. 20бр. heatpipe мисля че са недостатъчни и 2. Две семейства (3+2) като 3 са жени и много ми се карат като им свърши водата. Досега единия бойлер (Сънсистем) беше вързан като радиатор и не ставаше като проточен. Но на долната серпентина и загряваше добре. Просто искам да имам много (400л) топла вода и да не чувам женски гласове :yawinkle:
Е мииии......за последното ще трябва да се постараеш- връзвай нещата както трябва (бойлера не като радиатор), а ако е толкова сложно да се справи една горелка с три жени, то може да разглеждаш двата бойлера като един- бойлер едно е отдолу и серпентините са вързани последователно към слънчевия, а бойлер 2 е отгоре, а серпентините са му вързани последователно на горелката.
Аз лично не бих ги вързал така, а бих си направил поне частта към горелката да е с приоритет. Схеми да искаш. Примерната в инструкцията на Грейко, да речем.
zpetrov - помощник
Мисля че за два бойлера в инструкцията не съм виждал, но ще трябва да прегледам пак.
Въпроса с връзването на серпентините на бойлер 1 ми е ясно вече че е грешен, но питането ми е за трипътния вентил във веригата на БГВ.
Не ме разбра, но както и да е.
Относно "трипътния" (зонов вентил), първо трябва да затоплиш основният бойлер, а после другият.
Затова писах- Двата бойлера ги разглеждай като един- бойлер едно е отгоре, първо топлиш него. Солара е винаги долу, така за подгряване идва почти винаги позатоплена от слънцето вода, ако не и готова за ползване.

Тема "Свързване на два бойлера с по 2 серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: