• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burkov - специалист
Здравейте, имам питане как да превържа още един радиатор и бойлер със серпентина.
Ето една схема:
Прикачен файл:
Parno.jpg
Първо за радиатора.
На схемата се вижда къде съм оставил тетки, но не съм сигурен дали е най-оптималния начин, може ли мнение по въпроса. Дали последователно на топлата да ги вържа или успоредно.

Относно бойлера, той вече е вързан към колекторите, но е директно към серпентината и мисля че трябва да сложа някакъв байбас по температура, за да не стане беля. Само искам да вметна, че когато угасне печката вечер, оставям бойлера включен да грее от мрежата и го ползвам, за нещо като електрическо котле. Системата е малка и успява да поддържа радиаторите топли до сутринта.
krasi92 - майстор
Към колекторите е най добре.
Новият радиатор на мястото на бойлера (на колектора), а бойлера на Тетки, преди колектора.
burkov - специалист
Колкото и да ми се иска, инсталацията вече е в пода/стените и няма как да се кърти.
Трябва да се справям с това което имам.
Защо да къртиш?!!! Само местиш тръбите в колекгторната кутия, т.е работиш само в нея.
burkov - специалист
Новият радиатор е в другия край на стаята и за да го вържа към колектора(на мястото на бойлера) трябва да пускам нови тръби. в момента ще е точно по трасето на радиатора от втория етаж, за това съм сложил тетките там.
Все мислех че камината и конвектора ще са достатъчни, но на гърба все е студено и конвектора го ползвам само да обърне въздуха. после камината повече отдава на ризата. За това реших да добавя и един радиатор долу.
krasi92 - майстор
Каква е мощноста на радиаторите които ще работят на един изход от колектора. Какъв е размера на тръбите на тази линия
burkov - специалист
Радиатора на етаж 2 е 1900 вата по каталог, панелен.
Радиатора долу го мисля и него толкова.

А тръбата е 16мм pex-al-pex.
krasi92 - майстор
С 16 няма да стане. Пускаи два нови маркуча до новия радиатор
Ще стане, но си е заигравка с баланса. През тази тръба може да се пренесе до ок. 4квт. енергия, а той мисли за 2х1.9 каталожни- 90/70/20.
Най добре е новият в колекторите, на мястото на бойлера, а бойлера та Тетки ( не лелки), преди колекторите, както писах вчера.

п.п. Всъщност, възможно е да се появи шум в тръбата, която ще захранва два радиатора.
  • 1
  • 2

Тема "Два въпроса за бойлер и допълнителен радиатор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: