Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stanetzz - специалист
Здравейте.
Имам въпроси за 200 литров стоящ бойлер с 2 серпентини.
Към долната е свързан слънчев панел, по средата между 2-те серпентини има нагревател 220v ; към горната до скоро беше свързана камина с водна риза.
Камината вече не е част от от отоплителната инсталация, вместо нея вече се ползва нискотемпературна термопомпа ~45°C. Бихте ли дали някакви идеи, как да свържа серпентината към 45- градусовата система? Евентуално, някакви автоматики, допълнителна помпа или топлообменник? (Разполагам и със 150-литров бойлер БЕЗ серпентини, само на ток, който не се използва в момента).
Благодаря предварително!

Прикачен файл

схема бойлер.jpg
схема бойлер.jpg (117.02 KиБ) Видяна 848 пъти
Последна промяна от stanetzz на съб сеп 26, 2020 9:50 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Никак не можеш да вържеш ТП към този бойлер. Караш си на солар, доподгряваш на ток като мен и това е
stanetzz - специалист
Редактирах си мнението по- горе - Разполагам и със 150-литров бойлер БЕЗ серпентини, само на ток, който не се използва в момента.
Евентуално да ползвам него за доподгряване на ток, като свържа последователно първо този със серпентините, а след него изцяло електрическия?
LazarGanev - "Велик майстор"
съб сеп 26, 2020 9:52 amstanetzz написа:
Редактирах си мнението по- горе - Разполагам и със 150-литров бойлер БЕЗ серпентини, само на ток, който не се използва в момента.
Евентуално да ползвам него за доподгряване на ток, като свържа последователно първо този със серпентините, а след него изцяло електрическия?
Това с каква цел? Съществуващия бойлер 200л към ТП не можеш да го вържеш, дори и с двете серпентини (пък тогава губиш солара). Ползвай си го както си е вързан в момента и не виждам смисъл от новия 150л бойлер.
stanetzz - специалист
С цел изпозване на 200 литровия САМО със серпентини, без ел. нагревател, за предварително подгряване; след него 150- литровия, за доподгряване до 60 градуса.
LazarGanev - "Велик майстор"
Доколкото разбирам искаш да си запазиш солара, а горната серпентина да я вържеш към ТП като радиатор? Ако е така е глупаво. Какво ти е отоплението - подово, конвектори? Аз съм с подово и се топля с 28-30*С, а бойлера в някои дни съм го засичал 60-65*С през февруари. Значи солара ми загрява бойлера перфектно до 60*С, аз го охлаждам с ТП до 30*С и после го подгрявам в следващия 150л бойлер на ток!? Ами то все едно махам солара
stanetzz - специалист
Ясно, няма да стане.
В такъв случай какво да направя с горната серпентина, която в момента е изпразнена, за да не се повреди? Да я напълня с вода или соларен антифриз, и да я затапя?
LazarGanev - "Велик майстор"
Остави я суха и леко затапена само с нещо леко, колкото да не влизат гадинки

Тема "Въпроси за бойлер с 2 серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: