• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Акумулиралата печка е супер комфортна,
Изглежда не си се топлил с такава. Тя загрява 8 часа и като станеш сутрин и пуснеш вентилатора е най топличко
Hursa - майстор
чет окт 01, 2020 8:19 amLazarGanev написа:
Тоест даваш 400лв за нещо, на което гарантирано не можеш да разчиташ, после подгряваш бойлера с ел. нагревателя и това нещо разнася топлината от нагревателя в ОИ? Умно!
Т. е. даваш до няколко десетки хиляди и при много студено време трябва да и помагаш (на "въздухарката" :)).
Дава се алтернативата, обясняват се положителните и отрицателни страни, пресмята се оценъчно, какво ще получи или загуби от конкретното решение - и човека си решава.
Последна промяна от Hursa на чет окт 01, 2020 9:39 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Хурса, точно когато е студено ще имаме бол топла вода
Десуперхийтъра дава до 15% от общата топлоенергия на ТП
Демек ако за 24часа къщата има нужда от например 100 киловат часа топлинна енергия можем да вкараме над 15 киловат часа енергия в бойлера без да нарушим COP дори с процент
За лятото при охлаждане да не говорим. Там топлата вода е бонус.
andy_forresite - майстор
На фона на изпробваните начини за отопление времето за въздушно термопомпене е настъпило :partyman:
За бойлер 200, докато се загрее с машина 10 kw и "хитър петър" да прибутва 1-1.5 kw, ще трябва една нощ. Финансовата перспектива казва буфер с 2 серпентини + солари. Колкото по-голям ще е буферът и колкото повече площ ще се грее с подово, толкова по-добре като сметки и топлинен уют впоследствие. За вложените пари, докато се направи всичко и заработи като часовник, не е толкова добре. Даже направо клони към ЗЛЕ :roll:
По време на отоплителния сезон ТП няма да се спира и към бойлера постоянно ще има подгряване.
В завършен вид системата ще подсигурява БГВ.
чет окт 01, 2020 8:16 amAhmakov написа:
Ще се включа по късно и аз....
И аз. Отивам за семки, че ми стана интересно, как се коментира от хора, само прочели тук-таме, видели някоя картинка, без да са направили инсталация, с посочени компоненти.
От страната на четящите, попрелистих едни маркови, та видях че Дайкин предлагат ТП за отопление, охлждане и БГВ. Изборът е 150 до 230л водосъдържател и 6 до 9 киловата (!!!) електронагревател.
Ми то, един спец, няколко пъти е посочвал, че си дотопля, ако се наложи, на ток, ма кви са тея, че да им вярваме бе?! Същият, в скорошна тема, обясни защо не е добре да се комбинира ТП и слънчеви колектори.

И пуканки, че е модерно последно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет окт 01, 2020 9:39 amшоп написа:
Хурса, точно когато е студено ще имаме бол топла вода
Десуперхийтъра дава до 15% от общата топлоенергия на ТП
Демек ако за 24часа къщата има нужда от например 100 киловат часа топлинна енергия можем да вкараме над 15 киловат часа енергия в бойлера без да нарушим COP дори с процент
За лятото при охлаждане да не говорим. Там топлата вода е бонус.
Ама чакай сега, аз 24 часа ли ще чакам да ми се стопли бойлера :) ? Питам конкретно - като ми работи ТП на 600Вт консумирана ел. енергия, значи отдава към 2кВт топлинна, нали? От нея 300Вт (15%) можем да ползваме за бойлера, така ли? И за колко време ще го сгрея тоз 200л бойлер с тоз супер-дупер...? Или като Хитър Петър ще си сложа филийката над скарата и ще се облизвам другите като ядат пържоли. В големия студ като харча по 2кВт и отдава 6, можем да крадем за бойлера 900Вт, та за 4-5 часа белким се стопли бойлера. Това получавам за 400лв, аз така го разбирам. А като не работи термопомпата - от трите пръста, най-дългия, нали така? И точно затова производителите, които държат на своето име и на комфорта на своите клиенти, не се занимават със супер-дупер зарибявки за безплатна енергия, ами търсят истински начини, за да гарантират топлата вода на своите клиенти. А този истински начин е само един - както при едноконтурен газов котел - термопомпата управлява трипътен вентил (може вграден, може външен), който превключва между 2 кръга - единият е отопление/охлаждане на къщата, а вторият кръг е серпентината на бойлера, в който има датчик. И когато датчика каже, че бойлерът е изстинал, то ТП превключва трипътния вентил и циркулацията се насочва към серпентината, като едновременно с това се сменя и заданието за температурата на водата и почва подаване на вода 60-65*С в зависимост от марката и възможностите, но и цялата мощност на ТП отива само за серпентината - 10-15-20кВт, колкото е. Само че за целта и бойлера не е обикновен, ами с огромна серпентина, да речем минимум 3м2 (по изискване на някои марки). Проблемът е, че тази голяма серпентина се събира в минимум 300л бойлер. Та затова някой като каже, че смята да включи бойлер 120-150л към ТП, просто му казвам, че не става. И така с 10-15кВт бойлерът се топли за минути, нали - той даже не изстива никога. Но да си говорим, че с 300-500Вт "безплатна" енергия от супер-дупер хитър петър ще топлим бойлера - мерси!
feikot - специалист
Последният отговор мисля,че сложи край на безмисленото писание на 2 страници за хитър пьотр.

Темата за газов котел Бош или Висман ли е или има и други марки,които аз като човек захванал се с идеята газ преди 1 седмица, не е чувал ?
Hursa - майстор
LazarGanev написа:
В големия студ като харча по 2кВт и отдава 6, можем да крадем за бойлера 900Вт, та за 4-5 часа белким се стопли бойлера. Това получавам за 400лв, аз така го разбирам.
Вместо да ви харчи 2 кВт, тогава ще ви харчи (само, ако "бойлера е студен") 2.35 кВт. Но и ще ви дава шесте киловата за отопление (без специални превключвания) и малко над киловат за бойлера. И какво, като се грее 5 часа. Бойлера преди да се къпете ли "включвате"? Та ако не се къпете всички на всеки 5 часа, това не е проблем. Но пък затова, за незначително оскъпяване на системата имате и топла вода постоянно, без да превключвате. При запазване високата и ефективност.
чет окт 01, 2020 4:17 pmfeikot написа:
Последният отговор мисля,че сложи край на безмисленото писание на 2 страници за хитър пьотр.

Темата за газов котел Бош или Висман ли е или има и други марки,които аз като човек захванал се с идеята газ преди 1 седмица, не е чувал ?
Като експлоататор на газов Бош и читател в този раздел, мисля, че няма как да сбъркам с препоръка.
Едноконтурно, 14 киловата, комбинирано с СТ200.
Висмана имаше някакви грижи с модулиращ термостат, а повярвай- газов котел, работещ по температура на водата, не е добра идея. Термостат вкл.- изкл. не знам как е.
feikot - специалист
А удобно ли е да ми обясниш разликите на едноконтурния и двуконтурния, какви плюсове и минуси водят след себе си ?

СТ200 предполагам е стаен термостат,прояви снизходителност към въпроса,той управлява работата на котела по хистерезис с модулация,нали ?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Избор на термо помпа за отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: