• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
feikot - специалист
Здравейте колеги, закупих къща, която създава предпоставка за много теми във форума, тъй като обичам да правя нещата сам (не от свидливост, а за личностно удовлетворение). Старо строителство (1960г.) един вкопан етаж и един надземен. Площ по документи 85 кв.м., реални около 60, тъй като има веранда, вътрешно стълбище,баня и тоалетна (които не слагам в тия 60 кв.м.).

Беше на гредоред между етажите и логично вибрираше и имаше пропадане,за това го разкарах напълно и тия дни очаквам да дойде фирмата за да правят кофража и да излеят плоча. Ще пусна друга тема за другите въпроси,тъй като са много,а искам тук да обсъдя само и единствено отоплението.

Изолация, която ще слагам е 10 см. стиропор (или неопор) и дограма съм се спрял на Рехау 82 мм 6камерна с 3ен стъклопакет отговаряща за пасивна къща, 10см. изолация на таваните с вата,че и без това са на 2.9м.
Преминал съм през отопление на дърва и въглища, пелети, климатици с конвектори по различните имоти,които сме обитавали и сега искам да използвам мнението и съветите ви за да избера най-адекватното за моите финансови възможности и постройката с която разполагам.

Триумя се между котел грейко (мога да взимам костилки безплатно), котел на газ и последното, което родих е термопомпа въздух-вода.

Споменах за плочата и в плана си заложих да сложа подово в хола, после стоях и се чесах по главата и викам а защо не направя целия етаж с подово ?!

Значи идеята ми е следната - основния етаж за живеене да е с подово, евентуално ако се наложи може да сложа и по един конвектор поне лятото да се охлаждам, а долния етаж поради невъзможност за подово,да бъде или конвектори или радиатори,банята и тоалетната (отделни помещения едно над друго) с лири.
Последната ми формация на идеята е ТП с буфер с 2 серпентини,които да бъдат подпомагани от соларни панели, но малко в перспектива (финансова).
Питанката ми е за термопомпата към какво да се насоча
- преправена от климатик
- фирмена маркова
Каква мощност ще ми е необходима ? Сметките за пелети и твърдо гориво мога да си ги направя,но с ТП ми изглежда различно и при правилото,че отоплителните инсталации работят не повече от 1% от времето си на максимална мощност, колко киловатова да гледам ?
Проблем ще ми излезе с охлаждането с буфера, тъй като лятото панелите ще го топлят, а аз мисля панелите затопляйки буфера да топлят и бойлера и евентуален басейн (още по по в перспектива) и трябва да му се правят байпаси.

Отделно мисля да си направя помещението с буфера и частите от ТП,които не изискват да са на вън, отделно едно помещение отстрани до къщата и тръбите да минават под земята, като влизат в къщата, за да си освободя едно помещение, би ли било проблем това,като се съобрази с нужната изолация естествено ?

Общо взето, имам много неясноти по въпроса и ако питането ми е объркващо, моля за снизходителност, поради неграмотноста ми в материята.
radius - майстор
Стиропора да е поне 12см, а ватата 25. Много ще се изпише, но нека да дам някаква насока преди писанията.
Да кажем 5 кВ мощност, ако няма големи термомостове.
Като седна на компа, може да си кажа незначителното мнение. :wink:
Jacomo - специалист
Ако си газифициран - газ. Топло, чисто, компактно, надеждно. Със спестените пари (спрямо термопомпа въздух/вода) - сондаж за поливане и охлаждане с конвектори, ако има нужда. По-натам идеи за вода-вода.
Ако ще експериментираш с разни направи сам решения за отопление, първо се подсигури със система, която винаги е в готовност да те сгрее (газ, пелети, дърва, ел. конвектори...)
За подовото, банята не я игнорорай, ако има възможност. Топлият под в банята много топли женските сърца.
feikot - специалист
Нямам възможност за банята и тоалетната, те са единствените места с циментов под в къщата а и са на 2.2 височина. Но тъй като мисля в едната спалня да направя баня и тоалетна към нея (беше бокс към всекидневна,сега всекидневната става спалня а бокса баня) мога. За газта единственото нещо,което ме възпира е идиотията на нашите ДКЕВР, Газпром свалят с 30% цената, нашите я качват с 20... Не че не могат и с тока да се гаврят,но поне има перспектива да се захраня с ФВ и да ги игнорирам. Но там влизам в серпентината на сметките заслужава ли си ФВ, батерии, контролери и пр.

Радиус искаш да кажеш 5 кв. ТП ще ми е достатъчна ли ? Защото аз гледах 20 киловатови,аналогизирайки с пелетен котел и все си мислих,че нещо бъркам.
Газ имам до къщата,не съм го изключил като опция. Имам и сондаж, който 8 куб.м. на час не ги усеща като дебит, а е на 4м. дълбочина.
шоп - майстор
нед сеп 27, 2020 11:41 amfeikot написа:
Имам и сондаж, който 8 куб.м. на час не ги усеща като дебит, а е на 4м. дълбочина.
И мислиш за ТП въздух/вода?!
LazarGanev - "Велик майстор"
нед сеп 27, 2020 11:41 amfeikot написа:
За газта единственото нещо,което ме възпира е идиотията на нашите ДКЕВР, Газпром свалят с 30% цената, нашите я качват с 20...
А бе стига с това ЕЖК бе хора :cool: . Вдигнаха с 20%, защото пролетта свалиха с 40%. Щом имаш газ не се занимавай с нищо друго - и като вложение, и като месечни сметки, и като поддръжка няма конкуренция. Да, ТП е със същите мес. сметки, но с много повече грижи, особено ако е вода/вода.
нед сеп 27, 2020 1:12 pmLazarGanev написа:
нед сеп 27, 2020 11:41 amfeikot написа:
За газта единственото нещо,което ме възпира е идиотията на нашите ДКЕВР, Газпром свалят с 30% цената, нашите я качват с 20...
А бе стига с това ЕЖК бе хора :cool: . Вдигнаха с 20%, защото пролетта свалиха с 40%. Щом имаш газ не се занимавай с нищо друго - и като вложение, и като месечни сметки, и като поддръжка няма конкуренция. Да, ТП е със същите мес. сметки, но с много повече грижи, особено ако е вода/вода.
Нормална пазарна икономика.
Лятото няма търсене- цената надолу.
Комшиите с по тъмна кожа, цяло лято не си спряха газовото котле. Аз, като по умен, имам слънчеви колектори!!! Те ли са прости, аз ли нещо.....
Има ли тръба наоколо, това е най изгодно за момента.
Октомври пак я вдигат и какво от това- Кумчо Вълчо ще ми се подиграва и злобее ли?! Ми нека, но на мен пак ще ми е по добре от всякаквите други възможности.
sokolov.91 - майстор
Не веднъж съм го казвал, и пак ще го кажа - до лев и 50 на кубик на газ е най добре. До 2лв. си заслужава да се стискат зъби спрямо комфорта и кефа. Над 2 кинта вече може и да се замисля да спирам кранчето. :partyman:
feikot - специалист
Добре де,аз газта не съм я отписал, мисля около 4к лв. е присъединияването с котела,което е 50% по-малко от ТП и отпадат няколко проблема температури за подово и бойлер и пр. Но жената малко я е страх от газта, въпреки,че не виждам причина :? .
нед сеп 27, 2020 12:09 pmшоп написа:
И мислиш за ТП въздух/вода?!
Какво искаш да кажеш? Въпреки,че не съм се запознал все още достатъчно, трябва ли да си разкопая двора това което казваш или само водата да ползвам ?

С две думи де, ТП с каква мощност ми трябва за 60 квадрата подово на единия етаж, 4 радиатора за другия плюс лира в тоалетната (банята с тоалетната на етажа ще влязат в подовото) и бойлер 150 литра примерно. Възнамерявам да добавя в системата соларни панели,дали към буфер дали само за бойлера.

Избистрят ми се 2 варианта :

Газ - плюсове
-по-евтин вариант
-по-познат за мен
-по-опростен
Минуси
- цена повлияна от политика
- пожаро и взрвоопасен
- не може да охлажда
Свързан към буфер,на който ще му помагат солари,от там в къщата и в подовото. До колкото знам тия котли имат 2 кръга,като втория е за БГВ,евентуално той може ли да работи примерно на 65* и да е свързан към долния етаж с радиаторите и бойлера или нещо аз се бъркам ?

ТП - плюсове
- технологично по-нов
- уж незамърсяващ
- не се влияе от междудържавни отношения
- възможност за свързване към ФВ система и да бъде "напълно" безплатно
- охлажда
Минуси
- определено по-скъп
- технологията тук е и минус,заради сложността на системата
- дълговечността определено е по-малка
- шум ?!?
- много неясноти за мен в системата, която искам да изградя (буфери,разлика в Т между кръговете и т.н.)

Наистина имам някои липси в информацията,които може би ми влияят в мнението, някъде прочетох газ за отопление и от сондата вода за охлаждане,не е невъзможно да се направи,сондата ми е на удобно място но аз съм малко настроен,че не е хубаво да се разхищава и да изпомпвам кубици вода,те да отиват в канализацията,а някой да умира от жажда ще ми създава топка в гърлото.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед сеп 27, 2020 8:00 pmfeikot написа:
С две думи де, ТП с каква мощност ми трябва за 60 квадрата подово на единия етаж, 4 радиатора за другия плюс лира в тоалетната (банята с тоалетната на етажа ще влязат в подовото) и бойлер 150 литра примерно. Възнамерявам да добавя в системата соларни панели,дали към буфер дали само за бойлера.
Много сложно, скъпо и даже невъзможно желание
нед сеп 27, 2020 8:00 pmfeikot написа:
Избистрят ми се 2 варианта :

Газ - плюсове
-по-евтин вариант
-по-познат за мен
-по-опростен
Минуси
- цена повлияна от политика - (Глупости, особено след градежите на ББ)
- пожаро и взрвоопасен - (Глупости)
- не може да охлажда
Свързан към буфер,на който ще му помагат солари,от там в къщата и в подовото (Фантазии). До колкото знам тия котли имат 2 кръга,като втория е за БГВ,евентуално той може ли да работи примерно на 65* и да е свързан към долния етаж с радиаторите и бойлера или нещо аз се бъркам ? (Бъркаш, втория кръг е само за бойлера, работи на 80*С, но не става за радиатори. Радиаторите обаче се подвързват много по-лесно, отколкото към ТП)

ТП - плюсове
- технологично по-нов
- уж незамърсяващ
- не се влияе от междудържавни отношения
- възможност за свързване към ФВ система и да бъде "напълно" безплатно (Фантазии)
- охлажда
Минуси
- определено по-скъп
- технологията тук е и минус,заради сложността на системата
- дълговечността определено е по-малка
- шум ?!?
- много неясноти за мен в системата, която искам да изградя (буфери,разлика в Т между кръговете и т.н.)

Наистина имам някои липси в информацията,които може би ми влияят в мнението, някъде прочетох газ за отопление и от сондата вода за охлаждане,не е невъзможно да се направи,сондата ми е на удобно място но аз съм малко настроен,че не е хубаво да се разхищава и да изпомпвам кубици вода,те да отиват в канализацията,а някой да умира от жажда ще ми създава топка в гърлото. (Тук съм на абсолютно същото мнение)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Избор на термо помпа за отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: