• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
feikot - специалист
Що бе,аз точно това исках да разбера дали е възможо, само че за въздух вода,вода вода го изключвам по ред причини. Дилемата ми е газ или тп въздух вода
ГАЗ и ТП - какъв котел/тп първо като марка второ като киловати да гледам.
andy_forresite - майстор
Лазар ти е написал - 12-13 киловата за ТП.
Шоп ти е дал фирма.
Може и да се изработи - от климатик "24-ка" например (около 8,5 kw), да купиш пластинчат топлообменник фреон/вода, разширителен съд, циркулационна помпа, някакво управление, тръби, манометри, термометри и т.н. и да ти излезе около 3500 примерно.
Аз не бих избрал онази марка, дето колежката ти е хвалила.
За газов котел нямам точна идея, но бих се насочил към Bosch.
Hursa - майстор
ср сеп 30, 2020 11:38 amLazarGanev написа:
Ами добре. Само че доколкото съм в час (може и да съм изтървал нещо), питането е за въздух/вода
Не би трябвало да има значение. А ако коя да е марка не предлага подобна опция - трябва да се преразгледа доверието към марката, като производител на термо помпи :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре, а някакво списъче на марки, към които би трябвало да имаме доверие? И друго пък с марки, които не заслужават доверие, ако може :cool:
Hursa - майстор
При всички случаи - марки, които се възползват от всички възможности на технологията и не ограничават избора на потребителя :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Само общи приказки или ще има нещо конкретно?
шоп - майстор
@Hursa, 100% съм съгласен с теб.
Марка, която не предлага ТП с десуперхийтър губи много клиенти и пазарен дял.
Но все пак за да сме коректни това е при ТП вода/вода.
Въздухарите от деафрости едвам връзват COP 2 при отрицателна температура и влага.


Те няма как да греят вода с десуперхийрър изгодно.
А който е чел темите за ТП знае читавите фирми в Бг
LazarGanev - "Велик майстор"
За информация само - последните поне 2 години среднодневната температура на въздуха беше доста по-висока от температурата на водата, тъй че КОП да не говорим. Тази зима я дават още по-лабава. Тъй че с водните ТП сте с 2-та крака вътре, остава ви само помпенето :-D . Я шопе ти можеш ли да изброиш някоя уважавана марка с такъв десупер-дупер хитър петър :cool: ? Каква мощност има тази "приставка" за 400лв и каква гаранция дава за топла вода?
Hursa - майстор
Всъщност защо да се ограничаваме с българския силно ограничен пазар. За съжаление, приемаме за нормално, че производителите предлагат само част, по достъпните си артикули у нас.
Пароохладителя не влошава ефективността, ако не "искаме" повече топлина от колкото може да даде в конкретния режим, необходим за отопление на помещенията. Така, че и при "КОП 2", та и при по-малък, пак е по-ефективно от бойлер на "ток".
А в режим на охлаждане тази топлина е почти безплатна.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср сеп 30, 2020 10:43 pmHursa написа:
Всъщност защо да се ограничаваме с българския силно ограничен пазар.
Да, нека не се ограничаваме...
Ще имам ли очакваното списъче на фирми, губещи пазарен дял, заради непредлагането на супер дупер хитър петър? И обратното списъче на фирми, които с две ръце грабят пазарен дял, заради това, че го предлагат? Аз се сещам засега само за един производител, който предлагаше тоя супер-дупер... за безплатна енергия и клиентите му още го търсят, за да си върнат парите - Ванко 68! Бах тез ограничени японци, корейци, китайци, германци и всякакви други известни марки на ТП, дето не искат да схванат, че българинът се интересува от безплатната енергия и не му предлагат тая супер-дупер екстра, дето струва само 400лв при това!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Избор на термо помпа за отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: