• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет окт 02, 2020 12:03 pmfeikot написа:
А удобно ли е да ми обясниш разликите на едноконтурния и двуконтурния, изключвайки очевидното,какви плюсове и минуси водят след себе си ?

СТ200 предполагам е стаен термостат,прояви снизходителност към въпроса,той управлява работата на котела по хистерезис с модулация,нали ?
Много ми е удобно. Прочети дилемите на Люси, в последните страници на
viewtopic.php?f=10&t=13408&start=1560
Не е лошо да попрелистиш сам. Лошо, от негова страна, че не дава обратна връзка, а поне на два пъти е ревал за помощ, а от твоя, че чакаш наготово.
СТ 200 модулира мощността на котела и доколкото знам- засега е най доброто от Бош. Избрах едноконтурен и мисля не сгреших, предвид някои негативни отзиви от 2300. Нямаше по малък, та затова взех 14 киловата за няма 100 квадрата жилище.
feikot - специалист
Правилно ли съм разбрал-едноконтурния си работи на зададена темп за отопление,като за бойлер превключва от другия изход и сменя темп примерно на 75,а двуконтурния има извод един вид като проточен бойлер и общо взето има неограничена топла вода премахвайки нуждата от бойлер ?
пет окт 02, 2020 6:22 pmfeikot написа:
Правилно ли съм разбрал-едноконтурния си работи на зададена темп за отопление,като за бойлер превключва от другия изход и сменя темп примерно на 75,а двуконтурния има извод един вид като проточен бойлер и общо взето има неограничена топла вода премахвайки нуждата от бойлер ?
Ти си бил най внимателния в клас, нали?! Чети още, че после да не ревеш като Люската! Май беше ходил да пазари котлето с жена си.
Преди малко комшията ми са оплака, че неговата като влезе в банята, не може спокойно да си измие чиниите. Познай що!
"Неограничена топла вода" имам, но в 500л бойлер, който през слънчев ден се загрява от колектори, ако това не стига се включва газово котле, пелетарник или печка с водна риза. Ограничение може да дойде, ако свършат финансите.
Не мога да разчитам някаква Юнга да ми определя отношенията с жената и кога да си мия чиниите.
Прочети онази тема и си решавай сам!
feikot - специалист
Ама аз точно това искам,солари,буфер,газ. Правихме една къща във Франция,на едно лице притежаващо веригата Карфур,та тя се топлеше само с подово и само със солари.Тогава си казах и аз ще се доближа до това. Доближа,защото постройката никога няма да я направя,съответно няма как да направя същото.

Идеята ми е газ или тп свързана с буфер,солари свързани с буфера,от там кръг към подово,кръг към конвектори или радиатори и кръг към бойлер. Лазар спомена да забравя,опитвам се да разбера защо и къде бъркам,но някой път иронията на знаещите,прочетена от незнаещите води до тотално объркване и неразбиране на нищо. Тогава идват едни изедници,т.нар. фирми,които се занимават с това и почват да правят свободни съчинения на стойност 2 или 3 пъти повече,от реалната. Искам това да избегна.

Материята ми е малко непозната,досега само обикновени системи на пелети и твърдо гориво съм имал и някои неща са ми неналични откъм знания. Напр. колектора за подовото не знаех,че може да се направи да идва 60 градуса а той да ограничава темп на 35 която влиза в подовото. Сега се опитвам да разбера,защо няма да мога да топля буфер със солари и с газ и от него да взимам за къщата,предполагам,че режима на работа на котлето ще е различен и неефективен да стопли едни 500 или 1000 литра буфер сравнен с модулация и директно подаване в подовото и радиаторите.

Аз ако знаех,нямаше да пиша и чета тук. Люската го четох,чак се подразних,че пита а не извършва препоръките и реве за 20 лв. за водомер докато котела му ги гори за 2 дена безпредметно.Дори се хванах да чета темата отначало на всичките 150 страници.
Какво е буфер? Ако си отговориш на този въпрос, ще си отговориш и защо се налага ползването му.
Буфер за газов котел?!! За ТП съм чел, някакви писания, че разреждал циклите, но пак опираме до избор според нуждите (подходящата няма да цикли, че да ѝ се втелясваш). Освен това, цикленето е в преходните сезони само. Ако е преоразмерена, то цикленето е повече. От много четене, стигнал съм до извода, че в отоплението е по добре ден-два да не достига, противно на българският манталитет, в тая насока- Нека има и От имане глава не боли. За ден- два, се ще може да добавиш от някъде, колкото и да е скъпо, няма да те събори. Или пък ще ограничиш отопляваните помещения, варианти да искаш. През останалите 99.99% от сезона ще си на Шес+!
Радиуса се отказа от буфер за ТП и го обясни.
Моето мнение е, че си на грешен път, по отношение на буферен съд, за отоплителна инсталация с ТП или газово котле.
Ако избираш ТП, то тя ще е в диапазон 8-12 киловата, до колкото прочетох тук.
Щом сметките са, че тя ще ти топли къщето, колко киловата да е котлето?!
Най малкото двуконтурно е към 20 киловата. Излишна мощност за твоята къща, но няма как, щото трябва проточно да затопля вода. Ето ти единият минус. Другият, според мен и както сподели комшията е, ограниченият дебит.
Затова аз избрах едноконтурен котел и обемен бойлер. Бойлерът си е вид буфер. Имаш готова БГВ, да посрещне нуждите ти. Тия нужди трябва да ги определиш съвсем внимателно, та да си подбереш правилно обема на бойлера. Не забравяй- 2 серпентини и стоящ!
Бойлера си го топли директно от солари, а ако не достига ГАЗ.
Ако е ТП, забравяш я, както ти обясни Лазар. Не вдявам какво сложно има в обяснението му. Там доподгряваш на ток, ако не достига от слънцето. Една печка на дръвца в резерв. Неудобното е, че ако е с водна риза, не можеш да я държиш в килера.
Имаш да стоплиш три стаи на куп. Нещо се филмираш, щото си ходил в Кан ли?
LazarGanev - "Велик майстор"
Двуконтурното котле е несъвместимо със солари и бойлер. Да се отопляваш със солари е супер, но не е изгодно за нашите ширини, за Гърция, Кипър става.
feikot - специалист
Разбрах за двуконтурния,не ми трябва.
Идеята ми за буфер беше да използвам и солари,но инсталацията ценово може би ще се избие след повече от 10 години спрямоконсумираната газ.
Соларите остават само за бойлера.150 литра с 2 серпентини мисля е достатъчен.
Не са три стаи а 6,защото има и долен етаж,който възнамерявам да е обитаем в някакъв момент. Там няма как да съм с подово за това остават радиатори или конвектори.

Обобщено :
Едноконтурен (тъй като си мислил че са 60 квадрата а те са 150 реално,мощността мисля 15-18 KW е достатъчна)
Без буфер
Солари само за бойлера.

Така подредена системата ми харесва повече,защото е по-евтина.

И не съм се филмирал,но не е лошо да се черпят добри практики и да не сме кокали в тва отношение,в преходните сезони ще е само на солари,но се съгласявам че отпада,иначе става въпрос за Париж, където слънцето не мисля,че е повече от тук.

PS Преди малко ходих до къщата да видя до къде са с кофража за плочата и беше доста студено във вкопания етаж. Това значи,че дори и на 1-2 да са радиаторите,пак трябва да си работят.

Гледах доста модели котли,от различни марки,най-много ми хареса 2300i на Бош,но е двуконтурен,едноконтурните ми изглеждат ретро в сравнение с този. Но пък витоденз 100 19KW ми изглежда най-подходящ.

А някакво мнение за други производители,имергаз,аристон,вюлиант,волф ?
Последна промяна от feikot на съб окт 03, 2020 8:13 pm, променено общо 1 път.
feikot - специалист
И друго, този котел мисля да го инсталирам в постройка до къщата (продължение към гараж),удачно ли е или е по-добре да е в къщата ?
feikot - специалист
Относно марките,изключваме какво сме писали до сега,като качество кое е по-добро или да се ориентирам по сервиза,който е по-достъпен. Щото и Бентли е добро,ама колко могат да го ремонтират в сравнение с Фолксваген примерно.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Избор на термо помпа за отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: