• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Georgiev8911 - напреднал
Здравейте,ще ви помоля за помощ и мнение. Имам котел Бисолид New N на три сезона. Котела е стоманен, триходов и според производителя е удачен за преминаване към отопление с пелети.лем него имам свързан буферен съд на Елдом(BCE 300E). Това лято закупих горелка Golden fire GF35 kw. Имам няколко въпроса ще се радвам ако 9ппомогнете:
1. Горелка та не е ли мощна, понеже на около 1.5 мслед изхода на котела димоотводоте са доста горещи, въпреки че клапата на изхода е доста затворена. Може ли да се модулира мощността на горелка та или да се направи нещо друго?
2.Буферният съд има термостат който включва помпата, която върти водата от буфера към радиаторите(имам друга която върти водата от котела към буфера) Термостата е монтиран най - високо на буфера на около 15 см под входящата от котела топла вода, така там водата най бързо достига температура. Не е ли грешно така, не трябва ли да е ниско този термостат, където по принцип водата е по-студена, за да има по-голям резерв от топла вода?

Прикачен файл

175373021.eldom-bce-300.jpg
175373021.eldom-bce-300.jpg (15.09 KиБ) Видяна 704 пъти
Georgiev8911 - напреднал
Здравейте,ще ви помоля за помощ и мнение. Имам котел Бисолид New N 24 kw на три сезона. Котела е стоманен, триходов и според производителя е удачен за преминаване към отопление с пелети.лем него имам свързан буферен съд на Елдом(BCE 300E). Това лято закупих горелка Golden fire GF35 kw. Имам няколко въпроса ще се радвам ако 9ппомогнете:
1. Горелка та не е ли мощна, понеже на около 1.5 мслед изхода на котела димоотводоте са доста горещи, въпреки че клапата на изхода е доста затворена. Може ли да се модулира мощността на горелка та или да се направи нещо друго?
2.Буферният съд има термостат който включва помпата, която върти водата от буфера към радиаторите(имам друга която върти водата от котела към буфера) Термостата е монтиран най - високо на буфера на около 15 см под входящата от котела топла вода, така там водата най бързо достига температура. Не е ли грешно така, не трябва ли да е ниско този термостат, където по принцип водата е по-студена, за да има по-голям резерв от топла вода?
viewtopic.php?f=10&t=43892
Разгледай 1ва страница!
Като проследиш дебитите, в двете схеми и посоката на движение на водата в буфера, ще ти стане ясно.
Резерв се трупа в зимника. В буфер се трупа излишък.
Georgiev8911 - напреднал
Долу горе разбрах схемите, но термостат високо ли трябва да е на буфера или ниско
LazarGanev - "Велик майстор"
Къщето има ли 100м2?
съб ное 07, 2020 1:48 pmGeorgiev8911 написа:
Долу горе разбрах схемите, но термостат високо ли трябва да е на буфера или ниско
Още на входящата тръба. Като усети, че котелът подава, веднага започва радиаторната да праща по радиаторите.
При тази схема отоплението е с приоритет. Излишното- в буфера.
andy_forresite - майстор
При котел 24 киловата и горелка 35 няма как да не пари кюнеца. Може да се намали, но аз не знам как. Най-добре до 18, стига да позволява.
Малко е 300 литра. Над 1000 вече е буфер според мен.
Термостатът е добре там. Вдигни температурата на вкл/изкл докато ти хареса запаса, който остава когато помпата се изключи. Обратно, като намалиш температурата на задействане на термостата, намаляваш и запаса в буферчето.
За прецизно функциониране има специални управления/контролери за буферни съдове. Ако искаш разгледай intiel (български), виж цената и си прецени.
morfei1 - специалист
Намери начин тая горелка да я скопиш на макс 20-25kw щот с тая водна риза от 60л. за котлето, пращаш едни 10kw във въздуха през кУминЯ и буфера няма да ти помогне, докато горелката бичи на 100%.
filmatoplo - майстор
:wink: Тази схема на Антон ВМ става ,ама има една пак показвана от него -по добра . :wink: бях му казал да не я показва .
съб ное 07, 2020 7:05 pmfilmatoplo написа:
:wink: Тази схема на Антон ВМ става ,ама има една пак показвана от него -по добра . :wink: бях му казал да не я показва .
Покажи я ти!
Веднага си преправям тръболяка, ако преценя, че наистина е по добра.
Защо спря да пише този специалист?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Въпрос за котел с горелкач и буферен съд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: