Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Mkilla - помощник
Здравейте и предварително благодаря за съветите ;) Ще се топли вече по-малка квадратура та къщата е с котел Пелетърм V2.M01 30kw, квадратурата е 170кв на 3 етажа + мазе ( около 40 квадрата ) в което също има радиатор + бойлер 300 литра. Бойлера работи предимно на ток. За първа година обаче ще се топли само мазето + 1-ви етаж + 1 стая от 2-ри етаж на къща. Има стаен термостат Computherm ( само 1 ) и термоглави на всички радиатори без тези на лирите в 2-те бани + тоалетната . Стайният термостат е на 1-вият етаж където е хол, трапезария и кухня в едно помещение от 40 квадрата с 3 радиатора. В мазето е 1 радиатор. В стаята която ще се топли на 2-ри етаж също е 1 радиатор. Лирите в баните са отворени на макс. Общият брой радиатори в къщата са 10 както и 3 лири + 300 литров бойлер. Искам да се ползват 5 радиатора + лирите ( за да не замръзнат тръби ) а останалите радиатори да са на минимум. Въпросите са ми няколко:

1. След като командите са по стайният термостат, който е на 1-ви етаж ( най-студен ), там термоглавите са отворени на 5. В останалите стаи също ли трябва да бъдат на 5 или мога да ги намаля от термоглавите на най-ниската степен колкото да не замръзнат?
2. Как ще се отрази това, че се топли 1/2 от къщата на работата на котела? Има ли някакъв проблем за него т.е по-често пускане/спиране и съответно по-голяма амортизация на запалка и тн.. след като той е 30kw а ще се ползва на 1/2, че и надолу от капацитета му?
3. Този вид котел може ли да работи на слънчоглед? До момента е работил само на дървесни пелети но като гледам бая хора горят люспите и са доволни от цена/калоричност. Някъде бях прочел, че щяло да има проблем с фото окото ( не знам какво е това ), ако се ползва слънчоглед заради повечето пепел?

Поздрави - аматьор пелетар :D
morfei1 - специалист
Котела и сега ти е бил голям, сега ще стане още по-голям. Ще работи он/off, каквото и да правиш.

Главите на макс, температурата на котела на макс.... ако някое помещение се претопля повече от необходимото преди термостата да изключи горелката, корегираш /намаляш главата и така.

Аз бих задал максимална голяма модулация на горелката, която ти позволява, за да се ограничи максимално циклажа и. Примерно 55 - 80C, дори 50C - 80C. Под 50C не слизай.

Примерно:
Помпата включва на 55C. До тия градуси (с изключена помпа) подгряваш на 30KW - максимална, след като си темперира системата на 56C, влиза в модулация и така до 80C, където изключа по макс темп на котелна вода или ако стайния термостат не го изключи преди това. Стандартно го дават 30-9KW, тея 9KW за минимална са си адски много за къща която се отоплява постоянно. Ако е възможно да се намалят до 5Kw или поне на 7Kw ще позабавиш котела още малко, което допълнително ще намали циклажа му.

Не е най-ефективният начин на горене, но при свирен мач.... е добър компромисен вариант.
Последна промяна от morfei1 на пон ное 23, 2020 12:36 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Този котел не модулира - задаваш му киловати и работи на тях он/оф
Mkilla - помощник
Да, както казва Lazar Ganev има 5 степени като най-ниската е 9 или 10kw мисля, поне така пише на дисплея на котела. В повечето случаи съм забелязал, че работи 20-10kw но това при всички радиатори и когато е около 0-ла градуса. Ако е по-студено навън, т.е към -5 качва киловатите. Сега да отворя всички глави на 5 или? В момента съм ги поставил на всички стаи ( без 1 и без лирите на баните ) на 2-ри и 3-ти етаж на звездата ( 6-7 градуса ) а останалите радиатори са на 5 от главите. Ако отворя всички глави на 5, как да коригирам тогава в повечето стаи да е хладно а в останалата част от къщата топло? Ще се отрази ли лошо на котела/горелка както и на разхода на пелети?
До този момент, 3 сезона е работил да топли цялата къща и не е имало такива въпроси. Просто сега няма да има нужда да топли 1/2, че и повече от помещенията. Не искам обаче за 1/2 от къщата да давам за пелети толкова, колкото за всичките помещения, ако има как да стане и не е проблем за котела все пак. Затова и попитах в началото на темата, дали този котел може да работи и на слънчоглед и дали си заслужава, някой пробвал ли е и така :rolleyes:
Познат ползва подобна конфигурация. Лазар я знае.
30 киловата, 3 етажа, ползва се само първият- дали има и 40 квадрата, не съм сигурен. Нагоре се топлят само китките. Работи по СТ вече 3 години, като дори не е заварено положение, а "информиран" избор. Мрънкаше, в началото, но разбра, че децата няма да си додат от Америката и си кюта тъй. Не е болка за умиране.
Та, зачукай главите на Снежинка, по горните етажи, долу , в обитаемият нали е СТ, ко толкова има да го умуваш?!! Т на котела не я сваляй! Ако ти претопля, че тоя Змей като лъхне.....укротяваш го с термоглавата.
Тия, за главите на 15-16, важат ако имаш буфер и Т на водата се определя от контролер. Това не го мисли!
Все забравям, че пита за слънчоглед. Ами, купи 1 (само един) чувал и опитай!
Няма информация какво се случва, та ти може да си първият, с такава.
Скоро изкупих известно количество слънчогледови пелети, от колега, който решил да се топли евтино, с горелка GP4. Котелното беше пълно с псувни.
Видя ми се тубусна горелка, както и, че е непретенциозен към качеството на Дървесните пелети.
Mkilla - помощник
Много благодаря за бързите отговори. Ще си останат на снежинката всички по етажите тогава. Иначе ето я системата :
Изображение
Да, има си стаен термостат но знам ли вече кое е правилно и кое не та предпочитам да питам като не разбирам :))
Ще пробвам със слънчогледа в краят на сезона тогава да не зацапа нещо баш преди Коледа. Като качество на пелетите пише клас A1, A и B но дървесни. Иначе разхода до момента на дървесни пелети е бил при температура нощ 19.5 градуса а денем 20.5/21 по 1 тон средно на месец но и температурите не са комфортни за всеки.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 23, 2020 1:01 pmMkilla написа:
Да, както казва Lazar Ganev има 5 степени като най-ниската е 9 или 10kw мисля,
Не съм казал такова нещо :cool: . Пет степени има шведското управление, то си е модулиращо, макар само на 50%, но с него котелът се води М02. Този е М01 и е с управление Шнайдер, което е електромеханично (не електронно). Здраво е, но не е модулиращо.
шоп - майстор
Имаш място в котелното сложи 1000 литра буфер
Mkilla - помощник
Със сигурност не се изразявам правилно. Така, има таблица в "user manual"-a който четох и там пише "Степен на топлинна мощност". Има 5 такива степени като се започва от 1-ва която е 9KW и се привършва с 5-та която е 35KW ( не знам защо е 35KW като котела е до 30KW но това не е от значение точно сега ). Та когато достигне температура в помещенията, на дисплея на котела обикновенно пише 10KW. Ако е студено обаче и гони градуси си скача и от 20-30KW на дисплея. Това не е ли някакъв вид модулация? С какво швеЦите са по-добри в този случай и амортизацията по-голяма ли е при мен от M03 в случая? Следващ лаишки въпрос...За какво ми е 1000 литра буферен съд? Да поддържа гореща вода в радиаторите по-дълго време и съответно да пали по-рядко котела или?
шоп - майстор
пон ное 23, 2020 9:54 pmMkilla написа:
Следващ лаишки въпрос...За какво ми е 1000 литра буферен съд? Да поддържа гореща вода в радиаторите по-дълго време и съответно да пали по-рядко котела или?
Точно
да не ти цикли котела старт-стоп.


Един горивен процес в котел е максимално ефективен когато е в номинал.
Всеки старт и стоп са много далеч от номинално или оптимално горене.
Затова препоручвам буфер.

Тема "Отопление само на 1 етаж с котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: