Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
Привет,
в наша сграда ЕС, комшии ме помолиха да погледна неработещ радиатор.
Обезвъздушителя се беше скапал, първо не пускаше, после като прокапа и няма спиране, но секретния кран и термо клапана стягат та спрях капенето от там и на следващия ден подмених обезвъздушителя с ръчен.
При затворен секретен и отворен термоклапан от обезвъздушителя източих към литър и топлото дойде до радиатора.
Но при обратната проверка затворен термоклапан и отворен секретен от обезвъздушителя не ще да пуща. Статичното налагяне на този етаж е > от 2 бара и не ще да капе от обезвъздушителя.
Т.е. предположих запушване. Тъй като съмненията в секретния вентил са ми много малки, то предполагам запушването е в "студената" тръба от колектора до радиатора.
Понеже нямам опит с отпушване на таквиз тръби съм намислил да източа и сваля радиатора. За целта ще спра крановете към двата колектора. Отделно ще затворя крановете на другите радиатори за да не източвам и техните води.
Първия опит ще направя с налягане от водопровода и връзка с маркуч.
Обаче се чудя как е по-удачно да пробвам от радиатора или от колектора да приложа налягането :? Все си мисля да е обратно на нормалната посока в тръбата.
Нямам помпа за водно налягане, обаче имам компресор, но не знам по кви причини не ща да го ползвам, а с него 8 бара без да му развалям настройките. Водата по водопровода на този етаж ще даде над 4 бара.
Имам пружина за канали Ф6, обаче тя е 2,5 метра, па тръбата е към 6 м. Па и идея немам кво шъ постигна с тая пружина :roll:
Аве имам и теглич за проводници ама с него освен да измеря дека е запушването :? Е все пак ще е постижение в констатацията де 8-[ , но не и в отпушването :sad:
И най ме притеснява паркета. Аз нещо подобно правих при сина ма там гранитогрес и винил та немах притеснения за разлята вода.

Та има ли идеи и съвети от колеги по неволя или професионалисти с опит?
radius - майстор
Сигурен ли си в налягането, че когато клони към ниско, точно така се държи радиатора ( имам известен опит с обезвъздушаване на последния етаж на радиатора).
Дали няма монтирани възвратни клапи, на които точно такава им е функцията?
kozl - майстор
Не Трифоне, нема. Тука даже немаме СК-ове към колектора. Директно с адаптер PEX-а към колектора. Икономия беше, пари мале, все не стигат. Даже сградата нема изолация, по-точно немаше оти сега има тук там - алпи структури разни :-D
torbalan - Дървен философ
На лирата в едната баня се беше затапил единия кран (и двата са секретни там).
Демонтирах я, видях че всичко е наред и реших да махна крановете. При единия се беше натрупала кал и беше направила тапа.
Така че преди да предприемеш нещо по-сериозно, провери крановете. Свали радиатора и отвори крановете да видиш тече ли. Ако не тече, първо провери до крана. От колектора до тръпата не вярвам да има други препиятствия, където да почне да се отлага тиня.

Тема "Отпушване на PEX - AL тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: