• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, момчета!
Имам парно и за момента съм включил бойлера в един от колекторите и взима вода като радиатор. За момента мнгоо бавно ми вдига температурата на водата и освен това винаги изосвата с 4-5 градуса. Мисля преди основната помпа да добавя втора, която да работи само за бойлера. Ще имам ли ефект от тази маневра? Има ли смисъл да правя цялото упражнение?
Jacomo - специалист
А каква е температурата на топлоносителя? Мощността на серпентината зависи от темп. на водата.
Christo - майстор
Ето тук, https://www.atmos.eu/ru/instalace-kotlu ... -zapojeni/ има над 50 схеми на парно от хора, които правят котли от началото на двадесети век. Схемите могат да се увеличават, като цъкнеш върху тях, могат и да се свалят. Забележи, че водата към радиаторите минава през три пътен вентил (или четири пътен) и температурата и се регулира, в зависимост от нуждите в момента. Топлата вода за серпентината на бойлера се взема директно от котела и винаги е с максимално възможната температура, именно за да може бързо да го стопли. Освен това, става възможно, като се приберете измръзнали и мръсни от някъде, да определите какво искате най-напред: да се изкъпете, или да се стоплите, като просто включите или изключите съответната помпа. Вземи и изпълни точно някоя от схемите. Няма да сбъркаш. Поздрави и успех!
energo - специалист
чет дек 03, 2020 8:02 pmChristo написа:
Ето тук, https://www.atmos.eu/ru/instalace-kotlu ... -zapojeni/ има над 50 схеми на парно от хора, които правят котли от началото на двадесети век. Схемите могат да се увеличават, като цъкнеш върху тях, могат и да се свалят. Забележи, че водата към радиаторите минава през три пътен вентил (или четири пътен) и температурата и се регулира, в зависимост от нуждите в момента. Топлата вода за серпентината на бойлера се взема директно от котела и винаги е с максимално възможната температура, именно за да може бързо да го стопли. Освен това, става възможно, като се приберете измръзнали и мръсни от някъде, да определите какво искате най-напред: да се изкъпете, или да се стоплите, като просто включите или изключите съответната помпа. Вземи и изпълни точно някоя от схемите. Няма да сбъркаш. Поздрави и успех!
Много полезен линк!Благодарско!
чет дек 03, 2020 8:02 pmChristo написа:
Ето тук, https://www.atmos.eu/ru/instalace-kotlu ... -zapojeni/ има над 50 схеми на парно от хора, които правят котли от началото на двадесети век. Схемите могат да се увеличават, като цъкнеш върху тях, могат и да се свалят. Забележи, че водата към радиаторите минава през три пътен вентил (или четири пътен) и температурата и се регулира, в зависимост от нуждите в момента. Топлата вода за серпентината на бойлера се взема директно от котела и винаги е с максимално възможната температура, именно за да може бързо да го стопли. Освен това, става възможно, като се приберете измръзнали и мръсни от някъде, да определите какво искате най-напред: да се изкъпете, или да се стоплите, като просто включите или изключите съответната помпа. Вземи и изпълни точно някоя от схемите. Няма да сбъркаш. Поздрави и успех!
Здравейте,
Ровя из форума, понеже съм на тази вълна, но има нещо, на което не мога да намеря решение.
Ако вържеш бойлера преди буферния съд, да той ще загрява по бързо, но ще трябва да управляваш котела освен с температурата на буферния съд, а и от бойлера за вода. Ако го вържеш след буферния съд е добре, защото ще загряваш бойлера от буфера, и ако буфера го поддържаш с оптимална температура няма да имаш проблем, системата ще ти е оптимална. Добре, ами лятото какво правим, ако искам да си подгрявам водата с котела ? Не е много разумно да грееш цял буферен съд и лятото. Може би трябва да имаш възможност да превключиш бойлера да работи като буфер.
вт яну 05, 2021 4:12 pmcvetang написа:
чет дек 03, 2020 8:02 pmChristo написа:
Ето тук, https://www.atmos.eu/ru/instalace-kotlu ... -zapojeni/
13 и 14 от линка, какво не им хареса?
вт яну 05, 2021 5:12 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт яну 05, 2021 4:12 pmcvetang написа:
чет дек 03, 2020 8:02 pmChristo написа:
Ето тук, https://www.atmos.eu/ru/instalace-kotlu ... -zapojeni/
13 и 14 от линка, какво не им хареса?
Да, тази схема е една от вариантите, които гледах, но как да се управляваш котела през лятото ?
В повечето варианти котела се управлява от температурата на буферния съд.
ср яну 06, 2021 10:36 amcvetang написа:
вт яну 05, 2021 5:12 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт яну 05, 2021 4:12 pmcvetang написа:
13 и 14 от линка, какво не им хареса?
Да, тази схема е една от вариантите, които гледах, но как да се управляваш котела през лятото ?
В повечето варианти котела се управлява от температурата на буферния съд.
Контролерът на котелът ти няма ли опция "Летен режим"? Натурела имат.
andy_forresite - майстор
Един-два крана на правилните места и воала.
pechkata - специалист
Без втора помпа няма да мине номера - и си приготви едно чувалче само за бойлера...
Ако се къпете 4 човека на ден - най малко - е ми вода за чиниите... :?
Даже ще има моменти няма да може да смогне котела ако влезнат 2/3 един след друг... :-D
На ток няма да изразходи повече от 2 лв. на ден...
  • 1
  • 2

Тема "Има и смисъл от втора помпа само за бойлера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: