Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rossenboy - специалист
Здравейте повече или по-малко колеги.
С половинката сме решили да скачаме в дълбокото и да купуваме парцел около София (10-30 км) за строеж на къща 120-150 кв.м РЗП с идеята като поотраснат децата да се превърне в основно жилище, обитавано целогодишно.
Освен колебанията масивно строителство или бърза къща (метална конструкция с плоскости и изолация между тях) - главното предимство за сега , е че подобна конструкция се изгражда бързо (не е толкова важно) и мога да намеря един изпълнител на всички процеси. Като цена май няма кой знае каква разлика с масивното, но там все още не съм намерил доверен изпълнител. И все още не е решено на един етаж или двуетажна за такава квадатура е по-оправдано - по-скоро е в зависимост от цената и не на последно място от парцела.
Та на въпроса за отоплението - при изолация на външните стени с 10 см EPS отвън и (поне)10 см вата отвутре за сега идеята е да сложим подово отопление с котел на пелети. Долкото успях да прочета и разбера подовото май е по-подходящо за термопомпа, тъй като е нискотемпературно и затова да питам:
- може ли да се изгради водноподово с пелетен котел (по скоро има ли смисъл)
- пелетният котел да се използва и за подгряване на бойлера
- ако е двуетажна къща може ли да се пусне подово и на втория етаж (има ли смисъл)
- евентуално ориентиране като цена на кв.м. за изграждането (знам че ,,зависи" но поне отправна точка като цена да имам, заедно с разните му колектори, буфери и т.н)
- ценова разлика при отопление със система с радиатори ( като първоначална инвестиция и последващи разходи).
- разводката за подовото кога се полага - при изливането на фундамента или след изграждането на стените и последваща замазка
- а самото проектиране от кой се прави - архитекта по време на проектирането на сградата или отделна фирма след това и съгласуване с архитекта

И ред други такива въпроси, на които за съжаление не успях да открия отговор за моята ситуация. Ясно ми е че такава информация може да се даде след запознаване с конкретните условия на сграда, терен, проект ит.н., но за сега само се
опитвам да полоча представа каво може и не може и какви биха били евентуалните разходи по изпълнението на дадена система.
Благодаря предварително за отделеното време и предоставената информация.
speka_rs - майстор
Няма никакъв проблем да се направи пелетен котел със подово.
За полагане на подовото трябва да замазани стените. За да може да се нареди подовото и от там нататък да се слагат замаските на пода.
Материалите за къща 150 м2 ( 2 етажа по 75м2 или 1 етаж 150м2 ) са около 10000 лв. От там нататък колко ще ти вземат за работа или ти ще си наплюмчиш ръцете и ще походиш по мъките със форума и труд от теб зависи вече само и единствено от теб.


п.с. Трябва да се огледа на място и ще се реши точно как ще се проектират нещата и как ще се изпълнят, като му дойде времето.
rossenboy - специалист
Варианта с плюнченето на ръцете и собствен труд ми беше първата възможност, но с последните законови промени по отношение на квадратури над 100 кв. м. и регистрацията в камарата на строителите този вариант става малко неосъществим от законова гледна точка, така че нямамм избор и трябва да използвам фирма. И от там питането за цени и опции, тъй като е добре да съм финансово подготвен (кредит за съжаление).
speka_rs - майстор
чет яну 21, 2021 8:27 amrossenboy написа:
Варианта с плюнченето на ръцете и собствен труд ми беше първата възможност, но с последните законови промени по отношение на квадратури над 100 кв. м. и регистрацията в камарата на строителите този вариант става малко неосъществим от законова гледна точка, така че нямамм избор и трябва да използвам фирма. И от там питането за цени и опции, тъй като е добре да съм финансово подготвен (кредит за съжаление).
За изграждането на къщата съм съгласен, ама за отоплението и едва ли някой щете пита точно кой ти е полагал тръбите за подовото.
rossenboy - специалист
ААА, то друга работа отоплението, но някой трябва да го сметне/начертае, а пък в изграждането на отоплителни системи, тръби, колектори никакъв ме няма (то не е като с винтоверта да винтиш картона, макар че и там е добре конструкцията да е съобразена поне малко. както ми каза водопроводчика - и ти ще си налепиш тръбите, аз съм тук да ти каже как и от къде да минат).

Тема "Водно подово отопление с пелетен котел - изграждане и възможности" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: