• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ky-kyy - майстор
пет фев 05, 2021 9:56 pmТрифон П.Трифонов написа:

Ейййй, убаво си слезнал от балкана, само и ти ни ма мятай!
Ни въ мяткам, ве . Ей Танас гилди и по новия и по стария календар. :lol:
pechkata - специалист
пет фев 05, 2021 12:29 pmЖоро Георгиев написа:
Да дам и аз моите "5 ст" към темата. Четвърта година се топля на газ и съм много доволен. Котел бош двукунтурен. За регулиране на температурата в жилището за мен стайният терморегулатор е задължителен. Имам и термоглави по радиаторите (останаха от въглищната епоха), те стоят отворени макс. Така, че според мен са излишни. Котелът е настроен да подава максимум 70 гр вода. Стайният термостат е настроен от 0730 сутринта до 2200 вечерта да поддържа 24 гр в жилището, В останалото време (нощем) 18 гр. От първото включване на котела, до сега не съм го изключвал ни зиме ни лете. Това го върши стайният термостат. На 70 гр котела работи само сутрин докато достигне зададената температура. После намалява и дори изключва. От една седмица не сме в къщи. Котелът е поставен в режим "ваканция" т. е. не работи. Утре когато се прибираме, ще се включи сутринта и ще се приберем на топло. За 95 квадрата панелка с изолация, за сезон плащам 950-1000 лв.
Логично помислено системата работи по скоро по таймер - а не по стайна температура... :?
Не че не е добре - даже отлично... :supz:
Ама това 18 градуса - не ми се нрави... :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
съб фев 06, 2021 10:27 ampechkata написа:
Логично помислено системата работи по скоро по таймер - а не по стайна температура... :?
Обясни логиката си моля те, че не схващам :cool:
съб фев 06, 2021 11:11 amLazarGanev написа:
съб фев 06, 2021 10:27 ampechkata написа:
Логично помислено системата работи по скоро по таймер - а не по стайна температура... :?
Обясни логиката си моля те, че не схващам :cool:
Може ли аз да опитам?
Никой не противоречи, значиии.....
Ми стартираме таймера късна есен, топлим цяла зима и къде Май спираме таймера.
Резултатите в съответните теми, скандалите дОма.
След време нещата се урегулират и отоплението става по адекватно- гледа се и стайната температура.
feikot - специалист
Удари една отвертка на кюнеца дето излиза от котела и сложи леген отдоле му :rolleyes: .

По същество-увии ги с каменна вата или стъклофибърен плат или стъклена вата ако щеш от тръбите на теца.И внимавай с пожарната безопасност.
veselinov87 - напреднал
пет фев 05, 2021 9:48 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет фев 05, 2021 9:43 pmfbr написа:
пет фев 05, 2021 4:40 pmveselinov87 написа:
Явно колегите се изпокараха и вече и не искат да ми обяснята какви са им идеите да спра конденза.

Сега разбра ли защо не искам да ти обяснявам. Тоя фатмак чака само да напиша нещо и почва да сере отзад, и не му е за сефте. Уникално рядко ла.но.
Е, то се вижда от началото на темата, как са подредени хронологично мненията, господин гъстак-преписвач.

...той да обЯсни- лелейййй!!! По тая тема отдавна, доста преди компетентно да се включиш, няма какво да се пише. Просто лалане.
Толкова време не е имал проблем, а от как го домързя, мина в кондензен режим. ОтепАло се е за Газът.
Лягай вече, че утре има да правиш докладни!

Колега никак не ме е домързяло.... установих че паленето сутрин и поддръжането на 40гр целодневно е перфектно и уютно.
При горене на печката и темп на водата 60-65 трябва и прозорците да отварям...

Установих 2 дни при държене на 55-60 гр никакъв конденз! Явно няма общо с новите кюнци а с начина на горене....

Затова и мисля че ГАЗ ще е супер при нас повече от 50 гр на водата няма да има нужда.
пон фев 08, 2021 10:34 amveselinov87 написа:

Колега никак не ме е домързяло.... установих че паленето сутрин и поддръжането на 40гр целодневно е перфектно и уютно.
При горене на печката и темп на водата 60-65 трябва и прозорците да отварям...

Установих 2 дни при държене на 55-60 гр никакъв конденз! Явно няма общо с новите кюнци а с начина на горене....

Затова и мисля че ГАЗ ще е супер при нас повече от 50 гр на водата няма да има нужда.
Аха, стана работата. Какъв късмет извадих, че познах как.
Досега да бях посетил газовото дружество.
Котелът си не съм го виждал повече от месец. Последните дни топлото ми коства между 2 и 3лв. Страх ме е само да не кача килограми.
Lisko - майстор
чет фев 04, 2021 5:43 amLazarGanev написа:
Лиско я сподели какви пари ти е струвала тази нафта и колко ще даваш на газ за същата енергия.
Нафтата вече писах - около 35-37 литра на седмица тоест 140-148 литра на месец.
Дойде първата сметка за газ, но не е в кубици а в гигаджаули и всъщност цената на газа е около 10 долара а другото е за "доставка" и нам още какво и най-накрая като туриш данъка и ми излезе 60 долара за Март което е 78-79 лева. Тъй като работя от къщи и усещам кога се пуска отоплението, съм сигурен че Мартенския разход (принципно на топлина) не се отличава много от февруарския, най-много, преко сили да е 10% надолу.
Тури ги средно 6 месеца на година по същия разход. Доколкото разбирам сега като съм абонат за газ ще плащам по 42 цента на ден дори и през лятото, тоест когато въобще не се ползва газ, така че и това трябва да се добави. Но ще съм по-сигурен като получа и лятна сметка.

Новия термостат по подразбиране беше в режим "ако му е казано да прави 20 градуса в 8:00 часа, да почне по-рано че да ги е направил в 8:00"
Но ние бяхме свикнали на стария и по-ни харесваше и затова сетнахме и този така, а именно - като му е казано 20 градуса в 8 часа - значи в 8:00 да почне да ги прави, без значение до колко са паднали преди това.

А, забравих - КПД-то на горелката/топлообменника е 96.1%. Има и по-високи но цената скача неоправдано. Изгорелите газове излизат по ПВЦ тръба която само лекинко се затопля.
veselinov87 - напреднал
Здравейте Колеги,

Тъй като всичко вече е подадено към съответните органи и всичко по газификацията е задвижено е време и да се консултирам с вас за избора на Котел.

В момента идея си нямам какво трябва да избера и защо точно това!

Нека повторя за къщата : 104кв, изложение - юг/север, 2ри етаж от двуетажна къща. Санирана с 5см изолация, средна хубост пвц дограма , има Енерджи стъкла, вата по тавана . Радиаторите са метални - 2 х 2м , 2 х 1,5м , 1бр лира + 1 бр х 0,80 см за коридора. Има серпентина за бойлера ( която никога не ползвах на твърдо гориво) .
Идеята ми е да пусна инсталация и за топла вода.

Моля за съвети какво да сложа като марка модел, минимална и максимална мощност . Ще сложа термоглави + стаен термостат ( ако така се казва). Системата в момента е от затворен тип и са вързани последователно всички радиатори , но при спиране на един всички други си работят .

Благодаря ви че ме изтърпяхте :)
Моля за съотвени марки и модели и моля за обосновка( не съм наясно какво ми трябва а не искам да остана излъган от фирмата).

Благодаря отнов
speka_rs - майстор
14 кВт каквото има покрай теб със добри монтажници и сервиз
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отопление на къща 104кв. - Пелети/ Газ/ Климатици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: