• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Lisko - майстор
Ще минавам от нафта на природен газ. През март.
Малко ток отива за мотора дето върти топлия въздух.
За 62 дни завършващи на 26-ти януари сме изхарчили 1100 киловатчаса. (по-малко от предната година)

Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Лиско я сподели какви пари ти е струвала тази нафта за 1100кВтч и колко ще даваш на газ за същата енергия. Унас това струва към 1000лв за газ, за няфта нямам точен поглед, ама е доста по-скъпо
Lisko - майстор
Никога не знаех колко точно ми излиза нафтата, защото идват и доливат когато им скимне (общо взето преди резервоара ми да е паднал под половината). Той е някъде 2 кубика може би. Всички които са минали на газ разправят че е по-евтино. Но това е втората причина поради която минавам на газ. Първата е, че резервоара е за смяна. По точно от години е за смяна. Всяка година идва техник проверява горелката, сменя дюзата и филтъра и накрая проверява резервоара, вижда на него датата на производство и казва - охооо той за смяна бе! Сменяй вика, щото ако пробие - жална ти майка. Идват багери, копаят почвата дето се е "замърсила", носят я на майна си Райна и накрая ти тръсват да платиш една сметка от която ще ти стане лошо. И аз така няколко години се правех на смел - викам - айде бе, точно па сега ще протече. И да чукнем на дърво - удържа. Но все някога трябва да теглиш чертата нали. Питах колко е новия резервоар - $2500. В това време излязоха едни, чакай че не ми идва точната дума, не е промоции... абе доставчика на газ, заедно с правителството ти връща с чек $1600 за да си намалиш разходите, ако минеш тая зима преди края на Март на газ. За целта трябва да се изхвърли старата горелка+топлообменник и да се сложат нови. Горелките и моторите са 3 вида - с едно ниво, с две нива и с плавна промяна. Спрях се на горелка с две нива (сила на горене) и мотор с плавно-променливи обороти (били по-тихи и се пестяло малко от ток). Макс мощност на горелката, доколкото помня - 60 000 BTU.
Тока дето писах не е бил директно за отопление, само индиректно където върти мотора на сегашната (нафтова) горелка. Иначе другото е от готвене и (стар) хладилник, телевизори, компютри, бойлер и лампи. Впечатлих се че е излязло по-малко от миналата година, според графиките които "енергото" дава. Та тока е друга тема. Цената за първите 1376 киловатчаса е (превърнато в български пари) 12 стотинки на киловатчас, а тези киловатчаси дето са над границата от 1376 са по 18 стотинки на киловатчас. "Нощна" няма. За тия два месеца съм доста под границата.

Понеже сега меря с една пръчка колко ми спада нафтата, за да знам кога ще свърши, та най-сетне разбрах колко отива средно. По-точно - 35-40 литра на седмица от началото на ноември досега, почти без флуктуации. Строя си графика която показва как спада нивото и е доста права. Цената на литър нафта излиза превърнато в български пари - 1.60-1.70 лева.
За газ очаквам да давам 65 лева на месец от ноември до март. През лятото се плаща по 50 стотинки на ден дори никакъв газ да не точиш, а през междинните сезони, ще е нещо средно. Но да не казвам силна дума защото един приятел като мина на газ се зарадва, вдигна градусите и сега плаща даже малко повече отколкото преди за нафтата. :)
veselinov87 - напреднал
Здравейте отново,

Така да подходим с тази нагласа че си избера Газ-та за решение.

- Може ли някой да ми нахвърля какво ще ми е нужно като пари , труд - изобщо цялата инвестиция.
- Какви разходи за газ да очаквам зимно време
- Държим в нас 23-24гр , къщата е санирана с дебели стени е , не нова дограма но все пак ПВЦ със добри енерджи стъкла. Вата на тавана на всички стаи , отдолу топлят на твъдо гориво и също е добре. Изложение юг 2 от стаите а кухнята север.

Пак казвам моля вижте как е направено моето парно - 1 тръба вход , 1 тръба изход... нямам никакви колектори и кръгове и тн. Ще е достатъчно ефективно ли на Газ...

Много сте ми полезни... благодаря
fbr - майстор
чет фев 04, 2021 10:48 amveselinov87 написа:


- Може ли някой да ми нахвърля какво ще ми е нужно като пари , труд - изобщо цялата инвестиция.
- Какви разходи за газ да очаквам зимно време
Газов котел бюджетен модел 2 000-2500 , газова инсталация смятай 100 лева метъра, 150 проект, 500 инсталационна такса. Отоплителната инсталация не я слагам в сметката, но трябва да се види от разбиращ дали ще върши работа. При каква температура на топлоносителя в общия случай ползваш в момента системата.
Месечни сметки: 2 тона дърва = 8 МВтч 0.6т въгл=3.6 МВтч 0.5т люспа 1.1 МВтч общо 12.6 МВтч по 90 лв = 1134лв, абе приблизително 1200 лв на година.
Комшиите за подобна квадратура споделят 260 лв, за последният месец.
Нямат топлоизолация. Отопление и БТВ, мисля и готвене споменаха.
Аз топля по малко, частична изолация, добра дограма- за 18 дни, 80лв.
Това, че не е на "кръгове", не е проблем. Евентуално може да се наложи да добавиш радиатори, за да се понижи температурата на водата. Колкото по ниска температура е достатъчна да топли жилището, толкова по ефективен е кондензният котел.
На мен, при вече изградена отоплителна инсталация, ми излезе ок 5500лв., с уточвевието, че газта изминава почти 30м от таблото до котелът.
veselinov87 - напреднал
чет фев 04, 2021 11:10 amfbr написа:
чет фев 04, 2021 10:48 amveselinov87 написа:


- Може ли някой да ми нахвърля какво ще ми е нужно като пари , труд - изобщо цялата инвестиция.
- Какви разходи за газ да очаквам зимно време
Газов котел бюджетен модел 2 000-2500 , газова инсталация смятай 100 лева метъра, 150 проект, 500 инсталационна такса. Отоплителната инсталация не я слагам в сметката, но трябва да се види от разбиращ дали ще върши работа. При каква температура на топлоносителя в общия случай ползваш в момента системата.
Месечни сметки: 2 тона дърва = 8 МВтч 0.6т въгл=3.6 МВтч 0.5т люспа 1.1 МВтч общо 12.6 МВтч по 90 лв = 1134лв, абе приблизително 1200 лв на година.
Значи не разбирам и не знам какъв котел ще сложа , но ако трябва да дам 500-700 лв повече но да има смисъл и ефективност.
Какво значи 100лв за газова инсталация на метър от къде до къде се смята... че ако трябва от тротоара до горе в нас да смятам че то там са 15тина метра!
Ползвам предимно така- паля котела стигне ли 60 гр го затвярям напълно и до 1-1,5 часа той пада на 45 гр и така седи 6-7-8 часа а вътре е жега... ако го оставя на 60 няма да се диша!

Искаш да кажеш че 1200 лв да очаквам за зимния период за отопление на газ така ли ?

Благодаря
veselinov87 - напреднал
чет фев 04, 2021 11:15 amТрифон П.Трифонов написа:
Комшиите за подобна квадратура споделят 260 лв, за последният месец.
Нямат топлоизолация. Отопление и БТВ, мисля и готвене споменаха.
Аз топля по малко, частична изолация, добра дограма- за 18 дни, 80лв.
Това, че не е на "кръгове", не е проблем. Евентуално може да се наложи да добавиш радиатори, за да се понижи температурата на водата. Колкото по ниска температура е достатъчна да топли жилището, толкова по ефективен е кондензният котел.
На мен, при вече изградена отоплителна инсталация, ми излезе ок 5500лв., с уточвевието, че газта изминава почти 30м от таблото до котелът.

Конкретно си мисля да сложа вместо лирата в банята - малко радиаторче и в коридора да сложа радиатор че сега нямам.
Мисля да ползвам и бойлера ( тъй като е със серпентина и вързан към парното).
Ето как изглежда сега всичко в нас ( на снимките).
Какъв газов котел се препоръчва за тази площ и тези радиатори? Мисля че спокойно мога да топля с темп на водата 40-45 гр и ще е комфортно в нас.

Прикачен файл

1612430651442.JPEG

Прикачен файл

1612430650905.JPEG
1612430650905.JPEG (91.55 KиБ) Видяна 1333 пъти

Прикачен файл

1612430652126.JPEG
Не всички месеци са студени де. Не може да се каже точно.
Всички марки котли са с горе долу еднакви параметри и ефективност. Въпрос на избор. Аз съм с Бош, едноконтурен и съм супер доволен. Предлага се и модулиращ котела стаен термостат.
Цената на газовият път мисля варира от 50 до към 100лв. Не е коректно да споделям при мен колко беше, но делът ѝ, в общата цена е много висок, предвид разстоянието. Това се плаща веднъж, няма как.
Съветът ми е за най маломощният едноконтурен котел. С 14 киловата съм, повече от достатъчен е.
fbr - майстор
чет фев 04, 2021 11:17 amveselinov87 написа:

Значи не разбирам и не знам какъв котел ще сложа , но ако трябва да дам 500-700 лв повече но да има смисъл и ефективност.
Какво значи 100лв за газова инсталация на метър от къде до къде се смята... че ако трябва от тротоара до горе в нас да смятам че то там са 15тина метра!

Искаш да кажеш че 1200 лв да очаквам за зимния период за отопление на газ така ли ?

Благодаря
Ефективността на системата в по-голяма степен е функция на отоплителната система, отколкото на котела. Разликите в КПД-то на различните котли е в рамките на статистическата грешка. Котлите се различават по други екстри. Така като гледам е възможно сегашната отоплителна система да се оползотвори. Да не е само с някакви стари чугунени радиатори.
Да, газовата инсталация е от газовото табло на улицата до котела.
Да, за около 1200 лв на сезон говорим.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отопление на къща 104кв. - Пелети/ Газ/ Климатици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: