• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
veselinov87 - напреднал
Здравейте колеги,

Нов съм и тепърва почвам да разучвам и чета целия форум.. Накратко питането ми е следното.

Имам къща втори етаж от 104 кв. къщата е изолирана отвън и има добра пвц дограмаи пакети енерджи както и външни щори.
В момента къщата се отоплява от котле на прити 12-15 кв не знам точно разположено на тавана на къщата( котле което ще снимам и приложа по късно).
Системата се състои от 2 радиатора по 2 м + 2 радиатора по 1.5м , 1 лира и вързан бойлер ( не го пускаме често).
Системата НЕ е направена всеки радиатор на отделен кръг ,а си започва една тръба от котела и се връща 1 тръба в него.
До тука всичко е добре и вкъщи е много топло - изразходваме на твърдо гориво около 2 тона дърва + 600 кг въглища + 500 кг екобрикети семкови ( слагам по 2 пръчки за разплаване).
Бих искал обаче да приключа с цялата хамалогия по чистене, мъкнене , подреждане и поддържане.
Дали да сложа Пелетен котел/горелка( камина възможна ли е на тавана ?) / дали да е ГАЗ или Климатици.
Четох за разни буфери и тн... нямам място къде да ги сложа.

Не мога да разбера кое ще е най-удачното решение !

Благодаря предварително
veselinov87 - напреднал
вт фев 02, 2021 12:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сложи си климатици!
Здравейте,

Дайте малко повече инфо защо .... все пак къща с климатици не мисля че е най-доброто или се бъркам.

Благодаря
вт фев 02, 2021 12:55 pmveselinov87 написа:
вт фев 02, 2021 12:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сложи си климатици!
Здравейте,

Дайте малко повече инфо защо .... все пак къща с климатици не мисля че е най-доброто или се бъркам.

Благодаря
Браво, изключихме най неподходящото за отопление!
Да помислим още малко, че то, до тука, зор голям!
veselinov87 - напреднал
не мога да преценя дали пелети или газ....
ако е пелети какво да е котел или камина ( предвид факта че е на тавана ).

Котел 20 кв дали няма да е мн голям ...

Климатик съм топлил апартамента ми и то с висок клас климатик --е топлината от парното е несравнима!

Благодаря
speka_rs - майстор
Първия въпрос е има ли жълта тръбичка покрай теб ?
- Ако има пелетите отпадат като вариант, защото това си е автоматизирано изгаряне на твърдо гориво. Има си мъкенене има си чистене, няма нищо общо с нормален котел, ама все пак.
- Ако няма идеята със слагане на камина ( котел) на таван не бих я приветсвал много, защото мъкненето ще е до тавана на тонове пелети и болкук колкото и малко да няма.
Така че има ли природен газ един хубав кондензен котел и атака в мрака. Няма ли - котел в мазата или в най - лошия случей камина на твоя си етаж.

п.с. Дай малко инфо каква ти е в момента системата ?
feikot - специалист
Аз съм с котел на пелети, само че в апартамент,като котела е на тавана. Има асансьор и ги качвам само един етаж от последния до таванския. Мъкнене си е и хич не е малко,обаче ако имаш мазе и ги държиш там и си качваш по 5 по 10 чувалчета няма да ти се овиди. Котела колко киловата е не те интересува много (е да не е 300 де) аз съм с ИВГ,като котела позволява усвояване на 40 киловата, но горелката ми е нагласена на 12. Проблем няма. Буфера е много хубаво нещо,дори и 300 литра да ти е,не го изключвай.
Бе кви пелети-мелети, при положение, че Шпека го каза?!!
Притито си остава в резерв- перфектно просто.
Ама системата, инсталацията, тинтири-минтири!!!
Газифицираш се, а после, ако трябва пак питаш тука. Радиатори ли да се добавят, термоглави ли, какъв СТ, преди това какъв котел, колко киловата....е такива работи.
Пелети!!! Ужас, при положение, че минава тръбата.
feikot - специалист
AKO минава от там...
вт фев 02, 2021 6:51 pmfeikot написа:
AKO минава от там...
viewtopic.php?f=10&t=65845
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отопление на къща 104кв. - Пелети/ Газ/ Климатици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: