• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
veselinov87 - напреднал
Задължително ще сложа стаен термостат и термо глави... гледах електронни и много ми допаднаха ... може да е по скъпо но с времето ще са мн полезни и удобни.
Гледам бош 14 кв 2399 лв.
Значи все пак до 5000 лв би трябвало да се събера .
А на колко държиш водата при теб ?

Благодаря
veselinov87 - напреднал
чет фев 04, 2021 11:35 amfbr написа:
чет фев 04, 2021 11:17 amveselinov87 написа:

Значи не разбирам и не знам какъв котел ще сложа , но ако трябва да дам 500-700 лв повече но да има смисъл и ефективност.
Какво значи 100лв за газова инсталация на метър от къде до къде се смята... че ако трябва от тротоара до горе в нас да смятам че то там са 15тина метра!

Искаш да кажеш че 1200 лв да очаквам за зимния период за отопление на газ така ли ?

Благодаря
Ефективността на системата в по-голяма степен е функция на отоплителната система, отколкото на котела. Разликите в КПД-то на различните котли е в рамките на статистическата грешка. Котлите се различават по други екстри. Така като гледам е възможно сегашната отоплителна система да се оползотвори. Да не е само с някакви стари чугунени радиатори.
Да, газовата инсталация е от газовото табло на улицата до котела.
Да, за около 1200 лв на сезон говорим.

Ето така изглежда сега ....

какъв котел би ми препоръчал примерно ти ?? Изобщо ако това беше в вас как би подходил...

Благодаря

Прикачен файл

1612430651442.JPEG

Прикачен файл

1612430650905.JPEG
1612430650905.JPEG (91.55 KиБ) Видяна 1234 пъти

Прикачен файл

1612430652126.JPEG
чет фев 04, 2021 11:37 amveselinov87 написа:
Задължително ще сложа стаен термостат и термо глави... гледах електронни и много ми допаднаха ... може да е по скъпо но с времето ще са мн полезни и удобни.
Гледам бош 14 кв 2399 лв.
Значи все пак до 5000 лв би трябвало да се събера .
А на колко държиш водата при теб ?

Благодаря
Определя е стайният термостат.
https://photos.app.goo.gl/3swvLAvU95dWX1ox8
В студеното е стигала до 44.
Естествено, ако искам ударно да повиша стайната температура, просто увеличавам изискването и Т на водата също се променя.
Най добре е постоянното отопление с ниска температура на водата.
veselinov87 - напреднал
чет фев 04, 2021 12:00 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет фев 04, 2021 11:37 amveselinov87 написа:
Задължително ще сложа стаен термостат и термо глави... гледах електронни и много ми допаднаха ... може да е по скъпо но с времето ще са мн полезни и удобни.
Гледам бош 14 кв 2399 лв.
Значи все пак до 5000 лв би трябвало да се събера .
А на колко държиш водата при теб ?

Благодаря
Определя е стайният термостат.
https://photos.app.goo.gl/3swvLAvU95dWX1ox8
В студеното е стигала до 44.
Естествено, ако искам ударно да повиша стайната температура, просто увеличавам изискването и Т на водата също се променя.
Най добре е постоянното отопление с ниска температура на водата.
Мисля да не спирам нито вечер нито през деня.... само да намалям леко... както и ти казваш по ниска температура но постоянна.

А от марките котли какво препоръчваш ... явно трябва при мен да е с малко кв- примерно 14-16 кв макс.
Може ли да седи котела горе на покрива - там имам вода, ток всичко нужно.

Благодаря
fbr - майстор
Котел, според кои котли имат сервизна поддръжка във вашия регион. Температурата на водата, за да работи в ефективен режим, трябва да е възможно най-ниска, с която може да се осигури поддържането на стайната температура. Ако е под 50, както е при Вас е много добре. На каква стайна температура карате сега. Ако е в нас, бих си купил едноконтурен, не по-мощен от 12-15 киловата.
Няма нужда от висока мощност на котела. При положение, че топлозагубите му се движат ок. 8-10 киловата при -10 градуса, всичко нагоре не би пречило, ако не беше и по високата минимална мощност.
При мен тя е 2 киловата и в момента котелът ми "цикли", защото разходът на къщата е по малък- навън е тихо, слънчево. Дори това не е сериозен проблем.
Вече споделих какъв е котелът ми, а ти губиш време.
Най добре е този, който изгражда инсталацията да е и сервизът, както и да е представител на марката.
andy_forresite - майстор
Нищо не видях не тези снимки. По обяснението с едната тръба, която влиза в радиатор, излиза от него и влиза във втория, излиза от него и влиза в трети ... си представям проблем. Даже два. Първи - ще пусне 44 градуса вода и толкова ще влязат в радиатор 1, а колко ще станат до последния?... Втория проблем - няма да стане с термоглави с тази система.
И една заблуда относно постоянното отопление. Като пиша "постоянно" разбирам буквално. Тоест котелът не гаси и за секунда. Застава на минимума си от 1.9 киловата (за бошчето е повече) и от там не мърда. А не с термостат денем 24, нощем 15, във ваканция против замръзване ... и това да е постоянно отопление. Постоянно горене и постоянно отопление са различни понятия. Така, значи при постоянно горене от 1.9 киловата за 1 месец ще се навъртят 100 лева от потребените ст. куб. м. газ.
Най-доброто не е постоянното горене, а топлоизолационните способности на етажа - колко дълго ще е топло след спиране на отоплението. От това идват ниските сметки в края на месеца.

Какво мислите за виктрикс tt 12 плюс? Мисля да взимаме такъв за апартамента. Много пари няма да се дават. Въобще не вярвам газът да остане привлекателен дълго. Темата ми е непозната, не се интересувам. В момента това което виждам е ограничения за икономиките. Изобщо не е ясно какво ще се случва близките години, вкл с цените на газЪТ.
чет фев 04, 2021 9:29 pmandy_forresite написа:
Анди, докато си писал по темата, леко неадекватно ми се вижда, но може да е само на мен.
Като порастеш, отвори си тема с твоите въпроси и щения! Стига си срал като кукувица по чуждите!
veselinov87 - напреднал
Добро утро колеги,

Да продължим ... газ-та явно е победител.

Може ли някой да помогне да довърша читаво зимата... че се нервя с тия твърди горива.
Та последно време изчистих бурии лъснах всичко и почнаха проблемите ( конденз през всички съединения). От какво може да е ... дали защото почнах да паля парното сутрин рано и като стигне 50-60гр и го затварям и то пада на 40 и така цял ден.... Горя въглища няколко лопатки, 2 големи цепеници + 2 еко брикета.

Моля вижте и снимките на тавана където е котела

Благодаря

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
Е, как на 40?! Помпата кой и кога я включва?
Направи изолация на кюнците, а помпата на 60-65!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Отопление на къща 104кв. - Пелети/ Газ/ Климатици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: