• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Жоро Георгиев - специалист
Да дам и аз моите "5 ст" към темата. Четвърта година се топля на газ и съм много доволен. Котел бош двукунтурен. За регулиране на температурата в жилището за мен стайният терморегулатор е задължителен. Имам и термоглави по радиаторите (останаха от въглищната епоха), те стоят отворени макс. Така, че според мен са излишни. Котелът е настроен да подава максимум 70 гр вода. Стайният термостат е настроен от 0730 сутринта до 2200 вечерта да поддържа 24 гр в жилището, В останалото време (нощем) 18 гр. От първото включване на котела, до сега не съм го изключвал ни зиме ни лете. Това го върши стайният термостат. На 70 гр котела работи само сутрин докато достигне зададената температура. После намалява и дори изключва. От една седмица не сме в къщи. Котелът е поставен в режим "ваканция" т. е. не работи. Утре когато се прибираме, ще се включи сутринта и ще се приберем на топло. За 95 квадрата панелка с изолация, за сезон плащам 950-1000 лв.
veselinov87 - напреднал
пет фев 05, 2021 12:29 pmЖоро Георгиев написа:
Да дам и аз моите "5 ст" към темата. Четвърта година се топля на газ и съм много доволен. Котел бош двукунтурен. За регулиране на температурата в жилището за мен стайният терморегулатор е задължителен. Имам и термоглави по радиаторите (останаха от въглищната епоха), те стоят отворени макс. Така, че според мен са излишни. Котелът е настроен да подава максимум 70 гр вода. Стайният термостат е настроен от 0730 сутринта до 2200 вечерта да поддържа 24 гр в жилището, В останалото време (нощем) 18 гр. От първото включване на котела, до сега не съм го изключвал ни зиме ни лете. Това го върши стайният термостат. На 70 гр котела работи само сутрин докато достигне зададената температура. После намалява и дори изключва. От една седмица не сме в къщи. Котелът е поставен в режим "ваканция" т. е. не работи. Утре когато се прибираме, ще се включи сутринта и ще се приберем на топло. За 95 квадрата панелка с изолация, за сезон плащам 950-1000 лв.
Повече от страхотно!

Смятам че ще си сложа едноконтурен и ще видя за минимална граница 2-3 кв и ще си свиркам. Че с тия въглища и кондензи ми се цензура мамата :vom: :vom: :vom:
veselinov87 - напреднал
Явно колегите се изпокараха и вече и не искат да ми обяснята какви са им идеите да спра конденза.

Та аз ще се заема сам със следното = първо ще държа печката на 55-60 гр на водата докато изгорят дърветата че явно те правят конденза. Ще сглобя наново кюнците и ще ги намажа с термо силикон да не капят отдолу . Ще видя как ще е след тези интервенции и накрая може и да ги изолирам с вата.

Идеи който има приемам :)
шоп - майстор
пет фев 05, 2021 4:40 pmveselinov87 написа:


Та аз ще се заема сам със следното = първо ще държа печката на 55-60 гр на водата докато изгорят дърветата че явно те правят конденза.
Правилно, дръж водата над 60, че и доста отгоре. Ако и дървата са малко влажни ниските температури на водата и димните газове са предпоставка за конденз.

А с тези кюнци в този стар таван ако стане един пожар в кюнците и комина... ма.ата си трака!
fbr - майстор
За да не кондензират изгорелите газове в кюнците, или трябва да вдигнеш температурата на газовете, така че, температурата им да не пада под температурата на кондензация, докато напуснат кюнците, или да вдигнеш температурата на кюнците. Температурата на кюнците може да вдигнеш, като ги изолираш, така че да не отдават топлина към студения таван. Температура на газовете може да вдигнеш, като вдигнеш температурата на водата, или сложиш термостат, който да включва помпата, когато водата стане по-висока от 60 градуса. Има и други методи, но нали си категоричен, че няма да инвестираш повече в тази система.
пет фев 05, 2021 8:58 pmfbr написа:
За да не кондензират изгорелите газове в кюнците, или трябва да вдигнеш температурата на газовете, така че, температурата им да не пада под температурата на кондензация, докато напуснат кюнците, или да вдигнеш температурата на кюнците. Температурата на кюнците може да вдигнеш, като ги изолираш, така че да не отдават топлина към студения таван. Температура на газовете може да вдигнеш, като вдигнеш температурата на водата, или сложиш термостат, който да включва помпата, когато водата стане по-висока от 60 градуса. Има и други методи, но нали си категоричен, че няма да инвестираш повече в тази система.
Поне слагай кавички, че вече е писано!
Каква е температурата на кондензация и от какво зависи?
Защо досега не е имал проблем, а отведнъж се появи? С нови или почистени кюнци, което и той не уточни, ама едновременно ги постави!!! Това е според предоставената информация.
Ами, най лесното и логично решение е, да върне старите кюнци или да остави новите да се позапепелят и си връщаме статуквото.
Истината момчето си я знае, но тука леко шикалкави. Тъй мисла аз, г-н преписвач.

...да вдигне температурата на кюнците!!!Хахаааа! Писах още по светло- вата.
fbr - майстор
пет фев 05, 2021 4:40 pmveselinov87 написа:
Явно колегите се изпокараха и вече и не искат да ми обяснята какви са им идеите да спра конденза.

Сега разбра ли защо не искам да ти обяснявам. Тоя фатмак чака само да напиша нещо и почва да сере отзад, и не му е за сефте. Уникално рядко ла.но.
пет фев 05, 2021 9:43 pmfbr написа:
пет фев 05, 2021 4:40 pmveselinov87 написа:
Явно колегите се изпокараха и вече и не искат да ми обяснята какви са им идеите да спра конденза.

Сега разбра ли защо не искам да ти обяснявам. Тоя фатмак чака само да напиша нещо и почва да сере отзад, и не му е за сефте. Уникално рядко ла.но.
Е, то се вижда от началото на темата, как са подредени хронологично мненията, господин гъстак-преписвач.

...той да обЯсни- лелейййй!!! По тая тема отдавна, доста преди компетентно да се включиш, няма какво да се пише. Просто лалане.
Толкова време не е имал проблем, а от как го домързя, мина в кондензен режим. ОтепАло се е за Газът.
Лягай вече, че утре има да правиш докладни!
ky-kyy - майстор
Пролет иде, нема се пуашите :supz:
пет фев 05, 2021 9:55 pmky-kyy написа:
Пролет иде, нема се пуашите :supz:
Ейййй, убаво си слезнал от балкана, само и ти ни ма мятай!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отопление на къща 104кв. - Пелети/ Газ/ Климатици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: