• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
вт фев 09, 2021 7:09 amLazarGanev написа:
Не, Соколов е прав, че къщата е достатъчно голяма, че да имат значение 2кВт повече в минималната мощност при отопление. Спорът ни е за поведението при подгряване на бойлер. Мощността на серпентината много бързо започва да пада с повишаване на температурата в бойлера и дори при достигане на около 50*С котелът почва да цикли. Говоря за котел с минимална мощност 4кВт и стенен бойлер, чиято серпентина е обявена уж за 17кВт, което означава, че при 50*С в бойлера, мощността на серпентината е паднала под 4кВт. А то в 99% от случаите котелът никога не подгрява студен бойлер, а се включва да доподгрява, когато температурата му падне със 7*С под зададената, т.е. котелът винаги дозагрява горещ бойлер. В менюто има функция за проследяване на актуалната мощност на котела и може да се наблюдава как тя намалява по време на загряването на бойлера
Моя бойлер е 100 литра с обявена 17 киловата серпентина. Мощността на котела за БГВ е ограничена на 70 процента. Никога не се е случвало котела да за цикли и да загрява бойлера на 2 или 3 пъти. Какво остава за 200 литра бойлер с 29 киловата серпентина...
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти си в малко по-добра ситуация
Nichkata - помощник
Момчета, благодаря за това, че ми изтърпяхте и откликнахте на елементарните(новобрански) въпроси.
Ориентирахте ме достатъчно добре за което съм Ви безкрайно признателен !
Имам един последен въпрос - някой има ли наблюдения върху моделите Bosch Condens 7000 как се представят, имат ли проблеми, за предпочитане ли са пред моделите Bosch Condens 2500, понеже разликата в цената не е фрапираща и се насочих към Condens7000 като по нов модел
Перфектен е и за предпочитане, естествено. Да не забравиш и СТ200!
вт фев 09, 2021 7:52 amsokolov.91 написа:
Моя бойлер е 100 литра с обявена 17 киловата серпентина. Мощността на котела за БГВ е ограничена на 70 процента. Никога не се е случвало котела да за цикли и да загрява бойлера на 2 или 3 пъти. Какво остава за 200 литра бойлер с 29 киловата серпентина...
Соколе, един бърз преглед на спецификациите на кондензен котел, на мен ми казва следното- котелът е най икономичен и в добър режим (кондензен), когато работи на номинална мощ и при ниски градуси.
Може да не ти дреме, но си загубил, ограничавайки го по мощ, ограничавайки го със 100л бойлер, както и с високата Т на загряване.
За мен, тук с пълна сила важат принципните положения при слънчевите колектори- голям обем, ниска температура= по висока ефективност.
За пети път ще го напиша- по добре е да имаш 200л вода на 40градуса, отколкото 100 на 80.
neviva - помощник
Здравейте, трябва да избера котел за апартамент със светла площ 100 кв.м. и за втори, който е със светла площ 55 кв.м. Ще се топлят с водно подово отопление. Това, което ми предлагат специалистите е Victrix Tera 28 kW за малкия апартамент с една баня и кухня и Victrix Tera 32 kW за големия, където има 2 бани и кухня. Другото предложение, което имам от приятел, който разбира повече от мен, е да взема Condens 2300i W на Бош.
Не се предвижда да има бойлери и затова ми препоръчват по-мощните котлета. Дали ще ми вършат работа за топлата вода обаче? Двете бани инцидентно може да се случи да се ползват паралелно, но кухнята и банята със сигурност и в двата апартамента ще се случва често да дърпат топла вода по едно и също време. Мислите ли, че това би било възможно? вие какъв котел може да препоръчате?

Другото ми питане е относно смарт контрола. До тук ми се изясни как работи системата на Salus. Казаха ми, че мога да вържа котела с кабел към клемна шина KL08RF, към нея да вържа задвижките и така стайните термостати SQ610F, котела и въобще всичко още, което реша да допълня да си комуникира (мисля да ползвам и разни други датчици от системата - за осветлението, отворени прозорци, дим и т.н.).
Ако реша да взема Бош котел обаче, бих предпочел всичко да е Бош. Те имат ли такава умна система за връзка между котел и стайни термостати и осветление да речем, т.е. да си комуникират по между си?

Мерси!
Не се разчитай на Вярата в Надеждата, защото Любовта трае кратко!
Ако си прочел темата, осмислил си всичкото споделено, няма да поставяш някои въпроси.
....за да няма скандали по повод- "Ти сига ли намери да са къпиш Ма, баш кога мия посудата?!! До тука бях."
Та ако искаш да са отървеш...
neviva - помощник
Прочетох, че пишете за бойлер, но тоя бойлер 200 л. няма къде да го сложа, то и 80 л няма къде. Остава ми само като място стълбищната площадка, която е на 3-4 м от банята и на около 10 м от котела... Уверяват ме спецовете, че с котел 32 kW ще можем да ползваме вода в кухнята и едната баня ама аз като ви чета тук и взех да не им вярвам :idea:
Благодаря за включването! Явно ще мисля в тая посока и по-слаб котел.
LazarGanev - "Велик майстор"
Можеш да монтираш бойлера под котела - има такива бойлери:
https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-indi ... loobmennik
шоп - майстор
вт фев 09, 2021 12:16 pmТрифон П.Трифонов написа:


За мен, тук с пълна сила важат принципните положения при слънчевите колектори- голям обем, ниска температура= по висока ефективност.
За пети път ще го напиша- по добре е да имаш 200л вода на 40градуса, отколкото 100 на 80.
+ 1 към мнението!
шоп - майстор
ср фев 10, 2021 6:42 pmLazarGanev написа:
Можеш да монтираш бойлера под котела - има такива бойлери:
https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-indi ... loobmennik
Лазаре, много луксозни тез бойлери!
114 литра за 799лв
150 литра за 899лв
Сигурно вододосъдаржателя и серпентината ( най-важните елементи ) са от неръждаема стомана, а защо не и от титан при тази цена:-) :rolleyes: :idea:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Газов котел с каква мощнос ми е необходим" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: