• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Nichkata - помощник
съб фев 06, 2021 2:00 amLazarGanev написа:
пет фев 05, 2021 11:44 pmsokolov.91 написа:
Аз например като смятах за моя етаж коефициентите бяха следните:
За под таван 1.5
За стени тухла четворка 0.52
За прозорци пвц 2 стъкла бяло бяло 2.9
Отделно съм смятъл вътрешните стени не с 0 детла Т ами при 1 градус демек ако искам в стаята за която смятам да е 20 градуса смятам с делта Т 20 към останалите помещения. Нищо, че те всъщност се отопляват.
После си изтеглих една екселска таблица на Корадо, където можеш ръчно да зададеш температурата на водата вход и изход на панелите радиатори и да видиш кой размер и тип при твойте задания колко киловата е всъщност. Аз в тази таблица задавам 55 вход 45 изход и 22 стайна.
И да ти кажа сметките и радиаторите си паснаха при мен според стаите. При - 10 на вън и 22 вътре, котела е на 52 53 градуса подаване. А аз под 2200мм тип 22 панелен радиатор нямам.
Като 2200 на 600 е в 13 квадрата стая.
2300 на 600 е в 14.5 квадрата стая
3000 на 600 е в 17.5 квадрата стая
2200 на 500 е в 11 квадрата мазе с нисък таван 2.20
И 10 глидера алуминиеви на 600 са в 3.5 квадрата баня.
Прави си ти сметките и изводите...
Соколов, ти направо си готов за термопомпа :) . За газов котел не са чак толкова големи изискванията, плюс това има някакво заварено положение, с което трябва да се съобразяваме и което заварено положение не е никак зле, дори е много добре. Просто досега радиаторите са били много преоразмерени за пелетен котел и ми беше много интересен методът на пресмятане и избор на радиатори :-D :
- сметки, сметки, коефициенти с точност до втория знак след десет. запетая - цяла страница сметки, получен резултат 800Вт, избираме радиатор 3700Вт или 5 пъти повече!
- сметки, сметки, коефициенти с точност до втория знак след десет. запетая - цяла страница сметки, получен резултат 1500Вт, избираме радиатор 4800Вт или 3 пъти повече!
Къде е логиката, защо умножаваме по 3 или по 5 - не схванах, но важното е че е изписана една тетрадка с изчисления и клиентът е респектиран! Просто изчисленията са за парлама, радиаторите реално се избират по други изчисления, но пак грешни, когато става дума за пелетен котел. Но за газов са добре. :cool:


При първоначалната инсталация, майстора дойде погледна всяка стая, попита по колко квадрата са и каза - тук ще сложим такъв радиатор, тук такъв.....и аз съгласен и да сега ми е топло, не се оплаквам, но за газта чувам, че трябва доста по голяма прецизност за да ти е топло при нормални месечни сметки.
До сега обаче, всеки дошъл у нас представител на котли поглежда къщата отвън, уточняваме, че искам едноконтурен котел и също така, най любезно ги каня да влязат и да погледнат разположение, стаи, радиаторите и всичко необходимо, но отговора е:
- Не няма нужда за тук ти е необходим котел 24kw.....
след което му казвам, че радиаторната ми мощност е около 35kw и отговора е :
- О, ми ние какво ще направим с тези 24kw, не трябва ти котел 35kw
И това е с всички, което ми се вижда доста странно и реших да започна да чета и смятам сам. След направените сметки, макар и да знам, че ще са доста далеч от истината се чувам отново с представителите с молба да им ги изпратя за да бъдем малко по точни при което, след като ги получат се връщат на офертата с 24kw котел !
Така, пак казвам - нищо не разбирам от топлотехника, но всичкото описано по горе започва много да ме съмнява и страшно ме обърква, затова реших да отправя въпроса си и тук, понеже виждам, че хората четат, смятат и са готови да изяснят нещата до последния детайл.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб фев 06, 2021 11:26 amNichkata написа:
При първоначалната инсталация, майстора дойде погледна всяка стая, попита по колко квадрата са и каза - тук ще сложим такъв радиатор, тук такъв.....и аз съгласен и да сега ми е топло, не се оплаквам, но за газта чувам, че трябва доста по голяма прецизност за да ти е топло при нормални месечни сметки.
Аз помислих, че сметките ги е правил пелетмайстора, ама май ти си им автора? Точно при пелетите трябва прецизност (което не е направено), а при отопление на газ изобщо не е задължително смятане на топлозагубите, там важи принципа на Мечо пух :) . Стига да се спазва пропорционалност
Естествено, че той им е майстора.
Навремето пишех на карирани листи, докато четях Библията "Направи си сам". Кой ще оферира на листи от тетрадка?!!
Много му мисли. Има перфектната за отопление сграда (е, почти). 150 квадрата РЗП на 3х50 квадрата се топлят много по лесно от 1х150. Повърхнината, която охлажда телата, при куб е много по малка от всяка друга фигура, освен сфера.
Пуснах един стандартен калкулатор, в който са заложени 45 вата на кубик, за неговите условия. Мисля, че са леко пресилени- по скоро 30-35.
Анди май спомена за стойностите през вътрешни стени, а аз добавям и вътрешни подове/тавани. Изобщо не трябва да се вземат под внимание. Сградата трябва да се разглежда като куб- едно помещение, при положение, че се обитават всички помещения и постоянно.
Калкулатора сметна ок. 18 киловата, но на мен ми се струват много.
Не пречи да му монтират 20 киловатов котел.
Соколов е с такъв, на половината площ и котелът му се справя отлично.
Все пак, моето предложение е за 14 киловатов котел.
Бош конденз 2500, с тази мощност, при тези преоразмерени радиатори и подаваща Т на водата от 37 градуса, всъщност подава 15 киловатчаса енергия.
Още веднъж напомням- кой е съгласен да плаща разходът на Газ, при такава мощност? Това е кубик и половина на всеки час, 36 кубика за денонощие.
Nichkata - помощник
съб фев 06, 2021 12:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
Естествено, че той им е майстора.
Навремето пишех на карирани листи, докато четях Библията "Направи си сам". Кой ще оферира на листи от тетрадка?!!
Много му мисли. Има перфектната за отопление сграда (е, почти). 150 квадрата РЗП на 3х50 квадрата се топлят много по лесно от 1х150. Повърхнината, която охлажда телата, при куб е много по малка от всяка друга фигура, освен сфера.
Пуснах един стандартен калкулатор, в който са заложени 45 вата на кубик, за неговите условия. Мисля, че са леко пресилени- по скоро 30-35.
Анди май спомена за стойностите през вътрешни стени, а аз добавям и вътрешни подове/тавани. Изобщо не трябва да се вземат под внимание. Сградата трябва да се разглежда като куб- едно помещение, при положение, че се обитават всички помещения и постоянно.
Калкулатора сметна ок. 18 киловата, но на мен ми се струват много.
Не пречи да му монтират 20 киловатов котел.
Соколов е с такъв, на половината площ и котелът му се справя отлично.
Все пак, моето предложение е за 14 киловатов котел.
Бош конденз 2500, с тази мощност, при тези преоразмерени радиатори и подаваща Т на водата от 37 градуса, всъщност подава 15 киловатчаса енергия.
Още веднъж напомням- кой е съгласен да плаща разходът на Газ, при такава мощност? Това е кубик и половина на всеки час, 36 кубика за денонощие.

Трифон, много ти благодаря за подробното разяснение, точно от това имах нужда. Не разбрах само едно, какво имаш в предвид с това:

"Още веднъж напомням- кой е съгласен да плаща разходът на Газ, при такава мощност? Това е кубик и половина на всеки час, 36 кубика за денонощие.
[/quote]"
съб фев 06, 2021 5:53 pmNichkata написа:

Трифон, много ти благодаря за подробното разяснение, точно от това имах нужда. Не разбрах само едно, какво имаш в предвид с това:

"Още веднъж напомням- кой е съгласен да плаща разходът на Газ, при такава мощност? Това е кубик и половина на всеки час, 36 кубика за денонощие."
Искам да кажа следното;
Някой ти предлага 35 киловата котел, после склонява на 24, а аз казвам, че 14 ще ти е напълно достатъчен.
Затова и дадох примерът със разхода.
Всеки иска да има много (мощ на котела), а да дава малко (сметките за отопление).

Ето един прост пример- котел с мощност 10,5 киловата е инсталиран в твоята къща. Всички казват, а ти се страхуваш, че няма да ви сгрее.
Котелът работи на пълна мощност в най студените дни, както беше времето преди десетина дни. Това е по кубик на час. За денонощие са 24 кубика, а по цените в момента 18.17лв. Ако задържи месец, три месеца.....?!!! Това ще е реалната цена за отоплението ти, малко над 540лв за месец.
Естествено, че не е така студено през цялата зима, а дори и месец не се събира общо.
Е, тогава защо ти е по мощен котел?

Някой сметна ли моментните топлозагуби на къщата ти при -10 градуса?
Мисля, че не са повече от 14 киловата.
Nichkata - помощник
Благодаря момчета, а в моят случай кател с каква минимална мощност би бил най подходящ и някакви предложения за модели ? :?
Минимална. Бош.
За котли ли ти се говори? Що не разгледаш сайтовете на представителите?
Там си пише всичко и нямат особена разлика.
Nichkata - помощник
пон фев 08, 2021 9:11 amТрифон П.Трифонов написа:
Минимална. Бош.
За котли ли ти се говори? Що не разгледаш сайтовете на представителите?
Там си пише всичко и нямат особена разлика.
Да, стана ми интересна и темата с котлите понеже се бях спрял на Vaillant eco Tec Plus VU 246/5-5 или Bosch Condens 7000iw 20/24
но ти като ми препоръча 14kw реших да попитам, също ми е интересно има ли значение големината на серпинтината на бойлер от гледна точка на това да се загрява по бързо
пон фев 08, 2021 12:12 pmNichkata написа:
...Bosch Condens 7000iw 20/24...
Пак ли случайно си посочил двуконтурен?
20 киловатов котел също ще върши перфектна работа.
Nichkata - помощник
пон фев 08, 2021 12:20 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон фев 08, 2021 12:12 pmNichkata написа:
...Bosch Condens 7000iw 20/24...
Пак ли случайно си посочил двуконтурен?
20 киловатов котел също ще върши перфектна работа.
:lol: да пак ги обърках
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Газов котел с каква мощнос ми е необходим" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: