• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
MuTeB_ - специалист
Здравейте, имам такъв въпрос към всички:
Ако подгрявам водата преди компресора, ще има ли някакъв ефект, като не броя слънчев колектор, а примерно газ или ток? Моля изкажете си свободно мнението! Ще бъде ли ефективно и какъв ще е резултата?
MuTeB_ - специалист
Моля, изкажете си мнението, аз съм от страната на клиент, и явно съм много изостанал да не мога да разбера това което ми се казва. Има ли смисъл да се подгрява водата преди компресора?
speka_rs - майстор
Това което има смисъл е да се подгрява фреона преди компресора, ама става доста по-сложна цялата система.
LazarGanev - "Велик майстор"
Каква вода, какъв компресор, кво си хортувате тука? Компресор с водна риза ли имаш?
MuTeB_ - специалист
Да го кажем така. Вода-топлообменник-фреонов компресор-топлообменник-подово отопление.
Идеята е водата преди първия топлообменник да се подгрява предварително. Като това улеснява компресора.
По скоро питането ми е, за действието на компресора. Той пренася топлина от едно място на друго, а не произвежда топлина, нали така, или аз съм в грешка?
шоп - майстор
ср фев 17, 2021 7:11 pmMuTeB_ написа:

По скоро питането ми е, за действието на компресора. Той пренася топлина от едно място на друго, а не произвежда топлина, нали така, или аз съм в грешка?
Основната дейност на компресора е точно да пренася топлина или студ ( в зависимост дали да отопление или охлаждане ползваме машината)
Обаче компресора се задвижда с ел. двигател и ако този ел. двигател е с мощност 2 киловата да кажем, той произвежда почти 2 киловата топлина.
При съвременните херметични компресори, двигателят се охлажда от фреона.
Когато искаме отопление тези 2 киловата топлинна енергия са желани....
... обаче ако имаме хладилна машина и искаме охлаждане тези 2 киловата топлина са нежелани, но няма как.
П.П. вчера гледах една хладилна машина работеща по думи на собственика без капитален ремонт от 1986 година. Компресора обаче се задвижваше с ремъчна предавка, двигателя отделен и охлаждащ се въздушно.
MuTeB_ - специалист
Вчера получих, такова революционно решение за изграждане, пелетна печка затопляща вода, и след нея компресор он/оф, взимащ от топлата вода след горелката. Та все си мисля, аз ли мама му стара съм се смахнал, или няма смисъл изобщо от термопомпата след вече загрятата вода, освен тяхната електрическа мощност която да добавят към вече стоплена вода. Говорим за отопление.
шоп - майстор
ср фев 17, 2021 8:19 pmMuTeB_ написа:
Вчера получих, такова революционно решение за изграждане, пелетна печка затопляща вода, и след нея компресор
Който Ви е предложил това решение му предложете да го патентова :lol:
LazarGanev - "Велик майстор"
:-D Питай го колко е минималната входяща температура на ТП и на колко градуса ще работи камината
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за подобрение термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: