Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
Здравейте,

имам няколко въпроса относно прекарването на газ. Понеже знам че при газта нещата са малко по-сложни, и с право, искам да знам кое как.
Ситуацията е следната, има изградена инсталация за локално парно на пелети, която си работи перфектно. на около 6м. от котела (на улицата) е тръбата за газ. Въпроса ми е, как става цялата процедура. Прокарването на тръбата от кутията до къщата ще стане подземно. И тука е въпроса каква трябва да е тръбата, и какъв диаметър. Медна, стоманена, или може PEHD (черните водопроводни).
- Ако е медна, каква. Твърда медна, или може и мека. Връзките какви трябва да бъдат? Пресфитинги, или запояване. Ако е запояване, твърди или мек припой.
- След това, узаконяването, и изпитването на тръбата, кой може и трябва да го направи.
- Свързването на котела, пак същото кой може и кое се узаконява.

Въпросите са ми, от гледна точка на това, кое може човек сам да си свърши, и може ли да викнеш една фирма за едното, други майстори за другото. Защото от фирмата, направиха един оглед, и за прокарване на 6м. тръба, монтаж на котел и подвързване към съществуваща инсталация, от фирмата ми направиха оферта. Която за мене е доста солидна.
А пък не съм някой който да си е седнал на ръцете. Изграждал съм отоплителна инсталация, знам кое как става. Даже си направих сам инсталация с медни тръби. Запоявал съм с мек припой тръби ф35 и твърд припой до 22мм. Та въпроса ми е, мога ли от въпросните дейности нещо сам да свърша, да викна за изпитание. Или трябва да платя солидната оферта на фирмата ?
Защото ако приемем че от газта спестявам по 100лв. на месец спрямо пелетите, на мене ще ми трябват 7 отоплителни сезона да се топля на газ, за да си избия инвестицията само за връзка на котела. Което за мене, е меко казано безумие.
Тия неща, за които се притесняваш, не са твоя работа. Не си ти човека който ще "свърши някои неща".
Твоята работа е да намериш фирма- изпълнител, на която (когото) може да се разчита.
Не си въобразявай и недей да мислиш да спестиш!
Проект, газово трасе, надзор......това зависи от теб, колкото си склонен да си го причиниш. Не те плаша, просто това си е така- не можеш да влияеш, можеш да избереш или да не избереш.
Отивай в газовото дружество! Чакаме те в другата тема.

Подробностите са в зависимост от работата на изпълнителят.
Еднакво надеждни са мед с твърд припой, мед с модерното "пресоване" или стоманени заварени тръби. За мен, последното е майсторлък. Твърдото аз си правих радиаторната разводка, но за газовата се иска "паспортчик".

...егаси, прочете го и хукна, хахаааа!!! Чакай бе, не работят по това време!
Antonii - майстор
Нещата с прокарването на газ не са сложни, а както трябва, което неважи за много други неща.
Колегата по-горе ви е ориентирал за какво иде реч.
Иначе един проект с изпълнението и таксите за подсъединяване отива към 2000 до 3000лв, това е без цената на котела.
jabata - специалист
Ами то за докарване на газ, монтаж на котела, проекти, документи, ми поискаха над 3. И това при условие че газта е на 7м. от котела.
Ако ще слагам газ, ще преглътна нещата, котела ще си го подвържа сам към отоплителната инсталация, ще си изкопая дупката, и те да дойдат само да сложат тръбите да тестват и да заверят.
А като цяло, кое е по-добре, дву или едноконтурен котел? Двукунтурния доколкото знам той осигурява проточна топла вода. Което за мене честно казано няма смисъл. Плащаш едни пари отгоре за да имаш газов бойлер.
Но пак, при такава инвестиция над 7к с котела остава въпроса струва ли си газ? Та това нещо кога ще се изплати? Получава се, плаща човек едни пари за един КОМФОРТ само. Е колкото и да е комфортно, на тази цена е спорно има ли смисъл. И май ще си карам пелетите, и ще бегам да давам акъл (и без това нямам) в другата тема.
Човече, какви работи ти се въртят в главата?!!
Горе не писах ли колко ми излезе?
5500 български пари.
От тях 27м газово трасе, не 7!!! Изобщо не ме е интересувало филанкишията какво мисли. Спринтирах до газовото дружество за олимпийски медал.
Е, останаха ли 4000, в които влиза проект, подвързване на котел, цената на самият котел- около 2300 беше, надзор, не една, а Много дупки....

На твое място бих се засили без загрявка към гъзарите, а не да умувам пред компа.

Забравил съм къде ми е котелното и как изглежда котелът.

допълвам- разходите явно съм ги споделял в друга тема.
Освен тези 5500 съм дал още 500, защото исках да ми се добави радиатор и да се промени малко съществуващата инсталация.
За цени не мога да гарантирам. Просто споделям ситуацията при мен.
jabata - специалист
вт фев 16, 2021 9:56 amТрифон П.Трифонов написа:

На твое място бих се засили без загрявка към гъзарите, а не да умувам пред компа.

Забравил съм къде ми е котелното и как изглежда котелът.
Аз няма смисъл да спринтирам към гъзарите, те за да вземат парите сами ще дойдат при мене. Но остава въпроса струва ли си, при тези цени които излиза цялото това нещо.
Колкото до това, ще забравя къде е котела, този филм съм го гледал. Навремето така преди 14 години налях едни пари, за да мина на пелети, защото е модерно, излиза евтино, нямало да хамалувам на дървата и въглищата. Е да, ама се оказа че не е баш така. Първите две години всичко ок, пелетите бяха евтини, качеството добро. После явно станаха много маймуните на клона, производителите на пелети вдигнаха цените, намалиха качеството. Започнаха се едни: пелетите правят шлака, горелката се задръства, връща огън, топи маркуча, идват настройват, даваш 100 лв. за едното идване, уж с Газ Анализатор, ама бай Пешо погледне пламъка, пипне настройките, готово е.....Следващата партида пелети пак така.

И така докато накрая не теглих една майна на всички, и започнах да си играя да си правя нещата сам. На всяка нова доставка 5мин. си поиграя за настройка, и дотам.
И докато ние тука си чешем езиците, има хора които си махат пелетите, и се връщат отново на дърва.
Antonii - майстор
Ако смятате, че газта ще ви излезе по-изгодно от пелетите, то едва ли това ще стане някога.
Единствените ПЛЮСове на газта е комфорта в качеството на отоплението и топла вода без ограничения, на цени в момента по-изгодни от на ТЕЦ, това важи за цената на топлоенергията в София.
За някои градове ТЕЦа все още е по-изгоден.
jabata - специалист
вт фев 16, 2021 11:44 amAntonii написа:
Ако смятате, че газта ще ви излезе по-изгодно от пелетите, то едва ли това ще стане някога.
Единствените ПЛЮСове на газта е комфорта в качеството на отоплението и топла вода без ограничения, на цени в момента по-изгодни от на ТЕЦ, това важи за цената на топлоенергията в София.
За някои градове ТЕЦа все още е по-изгоден.
ТЕЦ, няма как. Къща е. Затова съм на пелети. Честно казано, пелетите грам не ми тежат. Нищо не ми пречи, за 4 часа на година да внеса 5 тона пелети. Топла вода, си имам на корем от бойлер на ток. Зимата е към котела на пелети. И ако ще да е този единия комфорт, се оказва че този комфорт е нещо много солен.
Изхождайки от принципа, че всичко на този свят е пари, то тогава май излиза, че хич не си струва. А за това, че освен всичко друго газта си има такса подръжка всеки месец, това започва да ми прилича на крепостен селянин, абониран към газовото дружество.
Главата си е на твоите рамене.
При 4 сезона на пелети, изобщо не се замислих за старата инвестиция, а за бъдещия рахат.
...ноооо, както казах, на моите рамене седи друга глава.
fbr - майстор
Не всяко газово дружество има такса "мощност" Някои нямат, трябва да провериш.

Тема "Прекарване на газ изпълнение и документи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: