Най - вълнуващия въпрос зимно време.
benza83 - специалист
Здравейте
искам да питам следното
най образно казано имам къща 150 м2 ще топля и охлаждам затова ще съм с конвектори водни

правя изчисления за мощността на ТП по следната формула W = G x V x ΔT
W = G x V x ΔT=1.3 x [(150 m2 x 2,3 m) x (24 °C - (- 15°C)] = 17421 W

правя изчисления за котел W=150 m2 x 150 w/m2 = 22500 W

Защо има разлика нали едно и също ще отоплявам ?

Като гледам характеристиките на конвекторите има данни колко вата дават при различните температури на водата
примерно при 35 градуса =1700 вата
при 60 градуса = 2900 вата
и примерно ако имам 10 конвектора с ТП трябва да е 17000 вата
а ако имам котел с 10 конвекрота трябва да е 29000 вата
да разбирам ли че от този факт идва разликата при изчисляването на котела и ТП
LazarGanev - "Велик майстор"
benza83 написа:
Здравейте
искам да питам следното
най образно казано имам къща 150 м2 ще топля и охлаждам затова ще съм с конвектори водни

правя изчисления за мощността на ТП по следната формула W = G x V x ΔT
W = G x V x ΔT=1.3 x [(150 m2 x 2,3 m) x (24 °C - (- 15°C)] = 17421 W

правя изчисления за котел W=150 m2 x 150 w/m2 = 22500 W

Защо има разлика нали едно и също ще отоплявам ?

Като гледам характеристиките на конвекторите има данни колко вата дават при различните температури на водата
примерно при 35 градуса =1700 вата
при 60 градуса = 2900 вата
и примерно ако имам 10 конвектора с ТП трябва да е 17000 вата
а ако имам котел с 10 конвекрота трябва да е 29000 вата
да разбирам ли че от този факт идва разликата при изчисляването на котела и ТП
А котелът какъв цвят е, какъв цвят е котелът? Котелът какъв цвят е? Цветът на котела какъв е?
djendov - специалист
benza83 написа:
Здравейте
искам да питам следното
най образно казано имам къща 150 м2 ще топля и охлаждам затова ще съм с конвектори водни
не е важна квадратурата на къщата, а тази на стените/пода/покрива и съответно тяхната топлоизолация.

правя изчисления за мощността на ТП по следната формула W = G x V x ΔT
W = G x V x ΔT=1.3 x [(150 m2 x 2,3 m) x (24 °C - (- 15°C)] = 17421 W

правя изчисления за котел W=150 m2 x 150 w/m2 = 22500 W
според твоите формули няма значение, дали си на гола тухла, или с 20см топлоизолация.
Защо има разлика нали едно и също ще отоплявам ?
ами ползвай една и съща формула. Има хора дето учат точно това, да ти направят проект ОиВ, а ако искаш сам, има калкулатор във форума, има такъв и на сайта на Марисан. С тях най-грубо можеш да се ориентираш какви са топлозагубите на къщата. Мен обаче в една друга тема ме коригираха, че към тези, имаш и сериозни топлозагуби от проветряване, които трябва да вземеш под внимание. Другия момент е режима на отопление. По 2 часа на ден или пускане на есен и спиране на пролет..
Като гледам характеристиките на конвекторите има данни колко вата дават при различните температури на водата
примерно при 35 градуса =1700 вата
при 60 градуса = 2900 вата
и примерно ако имам 10 конвектора с ТП трябва да е 17000 вата
а ако имам котел с 10 конвекрота трябва да е 29000 вата
да разбирам ли че от този факт идва разликата при изчисляването на котела и ТП
Не.това е максиманата отдавана мощност. Ако надуеш термопомпата и тя ще прави 60градуса и ще отдават като при котел. Обаче е крайно неефективно. Вземи под внимание и факта, че презапасиш ли се много с термопомпата, ще имаш проблеми когато навън е не -15, ами +10 градуса. Ще ти трябва голям буфер. Аз мисля да си реша проблема с две термопомпи. Една за подовото, една за конвекторите. Така ще покрия преходните сезони и ще имам и резервна машина...ако е от типа направи сам, не е голяма разликата
benza83 - специалист
Djendov
Благодаря за консултацията
Стигнах до въпроси във форума защото виках трима специалисти да ми изчислят какво ми трябва
Първия каза 20000 вата ТП за да потвърдя викам си да извикам и втори той каза 30000 ТП сега дилема дай да видя и трети с ТП при -15 нямало да стане
И тримата с лаптопи смятат както ти каза прозорци, тавани и т.н

Формулите който съм описал (в нета така пише де)
При първата коефициента G e 1.3 това е за изолирана къща с 5 см (въпреки че моята къща ще е с 5 от вътре и мин 8 от вън)
Ако е супер изолирана е 1
benza83 - специалист
LazarGanev написа:
benza83 написа:
Здравейте
искам да питам следното
най образно казано имам къща 150 м2 ще топля и охлаждам затова ще съм с конвектори водни

правя изчисления за мощността на ТП по следната формула W = G x V x ΔT
W = G x V x ΔT=1.3 x [(150 m2 x 2,3 m) x (24 °C - (- 15°C)] = 17421 W

правя изчисления за котел W=150 m2 x 150 w/m2 = 22500 W

Защо има разлика нали едно и също ще отоплявам ?

Като гледам характеристиките на конвекторите има данни колко вата дават при различните температури на водата
примерно при 35 градуса =1700 вата
при 60 градуса = 2900 вата
и примерно ако имам 10 конвектора с ТП трябва да е 17000 вата
а ако имам котел с 10 конвекрота трябва да е 29000 вата
да разбирам ли че от този факт идва разликата при изчисляването на котела и ТП
А котелът какъв цвят е, какъв цвят е котелът? Котелът какъв цвят е? Цветът на котела какъв е?
Колега явно имате голямо чувство за хумор оценявам го но на мен не ми е до шеги в този момент.
Не всички сме вещи по тези въпроси
То специалистите не са защото виках трима да ми кажат от какво имам нужда и теимата различни мнения
andy_forresite - майстор
Не разбрах какъв е този коефициент единица. Да не би да имаш предвид коефициентът на топлопреминаване? С 5 см отвътре и 8 см отвън никога той не е 1 ако говорим за стените.
Принципно 150 кв.м. и предполагаема височина на таваните средно 2,50-2,60 м. мощност 15-20 киловата е достатъчна. Даже 20 е много, защото 20 може да отопляват 120 кв.м. без изолация. А ти с тези 30 не знам какво ще правиш.
Дали е ТП или котел с горелка за пелети мощността все си е 15-20 независимо от формулите в интернет.
torbalan - Дървен философ
djendov написа:
Аз мисля да си реша проблема с две термопомпи. Една за подовото, една за конвекторите. Така ще покрия преходните сезони и ще имам и резервна машина...ако е от типа направи сам, не е голяма разликата.
Предимството на термопомпата е, че може да работи в целия диапазон от нула до максимална мощност еднакво ефективно.

Няма смисъл от втора термопомпа, ако една е достатъчно мощна.

Хубаво е да има голям буферен съд....
djendov - специалист
torbalan написа:
Предимството на термопомпата е, че може да работи в целия диапазон от нула до максимална мощност еднакво ефективно.
Няма смисъл от втора термопомпа, ако една е достатъчно мощна.
Хубаво е да има голям буферен съд....
Това е само, ако е инвенторна И пак има минимум, под коiто не моjе да падне. Примерно една 10КВ термопомпа не моjе да работи под 2КВ (образно казано).
Ето моите сметки И формули:
Става въпрос за двуетажна къща по 100квадрата на етаж. Сметките са според калкулатора на Марисан. 15см външна ЕПС изолация. 10см подова XPS. 20см вата от вътрешната страна на покрива +10см XPS от външната страна на покрива. Сметки за Януари - средна темп около 0 градуса. Желана температура вътре 20 градуса.
Стени - 200кв.м. U=0.200 W/m2.K 200кв.м. * 0.200W/m2.K * 20 градуса dT * 24часа * 31 дни = 595 000W = 600кв.ч
Под - 100кв.м. U=0.300 W/m2.K 100кв.м. * 0.300W/m2.K * 20 градуса dT * 24часа * 31 дни = 446 000W = 450кв.ч
Покрив - 100кв.м. U=0.110 W/m2.K 100кв.м. * 0.110/m2.K * 20 градуса dT * 24часа * 31 дни = 150 000W = 150кв.ч
Прозорци 50кв.м. U=1 W/m2.K 100кв.м. * 0.300W/m2.K * 20 градуса dT * 24часа * 31 дни = 744 000W = 750кв.ч
Общо 2000кв.ч енергия за месеца или 2,7кв на час необходима мощност.
Т.е. ако взема една помпа 4 киловата отдавана мощност трябва спокойно да се справя.
djendov - специалист
Ето И колегата ме допулва с тази формула за проветряване:
Gadnyara написа:
Сметките като аритметика са верни. Това са загубите от топлопреминаване при грешно (според мен) зададена външна Изчислителна температура. Неслучайно са я кръстили Изчислителна и просто я приемаме при изчисляване. Предполагам, че с нея отчитат и утежняващи фактори, примерно вятър, намокряне, замръзване... :?

Има още един вид топлозагуби, вече споменах - от вентилация...
Има минимални санитарни количества въздух, които трябва да се обменят на час.
Според установените формули, загубата при сгради без вентилационна система се смята опростено така:

Ф=V×n×dt×0.34 [W]

V - вътрешния обем, ако не Ви се смята, по норматив го приемат 0.8 от външния,
n - кратността на обмяна на въздуха за час. Стандартно е 0.5 за стая, 1.5 - за бани и кухни,
dt - разликата м/у вътрешната и външната изчислителни температури. Вие сте си приел 20К,
0.34 се получава от умножението на усреднени стойности на още два параметъра. Който се интересува, ще ги намери.

Сметнете ги, да видим общата сметка колко става.
Прочети тази тема
viewtopic.php?f=45&t=35270
И ако не е кусно, залагаи по-дебела топлоизолация, а не на повече киловати термопомпа или котел. Едното се избива, другото ти избива повече збите!
benza83 - специалист
andy_forresite написа:
Не разбрах какъв е този коефициент единица. Да не би да имаш предвид коефициентът на топлопреминаване? С 5 см отвътре и 8 см отвън никога той не е 1 ако говорим за стените.
Принципно 150 кв.м. и предполагаема височина на таваните средно 2,50-2,60 м. мощност 15-20 киловата е достатъчна. Даже 20 е много, защото 20 може да отопляват 120 кв.м. без изолация. А ти с тези 30 не знам какво ще правиш.
Дали е ТП или котел с горелка за пелети мощността все си е 15-20 независимо от формулите в интернет.
G = коефициент на изолация на сградата в W/m3K.°C

Определяне на коефициента G според типа изолация (G en W/m3K. °C)


Старо строителство (къща без изолация, дограма – единично стъкло) G = 2,5
Старо строителство (къща с лоша изолация, дограма – двойно стъкло) G = 2
Строителство с изолация - 6 сm , дограма – стъклопакет G = 1,3
Строителство с изолация – 9 сm , дограма – стъклопакет G = 1.0
Строителство с много добра изолация -16см, стъклопакет К-стъкла.G = 0,6
Пасивна къща с много добра изолация -34см, троен стъклопакет G = 0,4

Това гледах в интернет
В моята сметка съм смятал с коефициент 1.3

Тема "Изчисляване на топлинна мощност термопомпа и котел на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: