Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikigada - специалист
Здравейте от много МАЙСТОРИ май се заформя аз да си връзвам котелното имам малко въпроси! Котела е ДИ Дитрих 39 квт. ще отоплявам 2 къщи с обща площ 190м2 . Системата е от затворен тип! Казаха ми да си взема разширителен съд с вместимост 50 литра. За двете къщи съм взел 2 помпи DAB 35 и DAB 65. По голямата е за двуетажна къща! Въпроса ми е да правя ли байпас на помпите? За Ди Дитриха съм предвидил 2 предпазни клапана един за налягане и друг за налягане и температура. Този за налягането знам че се слага към групата за пълнене в непосредствена близост до котела а другия къде да го сложа? Разширителния съд къде се свързва към коя тръба входяща или изходаща т.е. топла или студена? На другите котли има оставини една камара щуцери а при Ди Дитриха само 3 за пълнене топла и студена вода като не броим горните върху котела! Другото което ще питам в котелното всички връзки ще са с черни тръби с резби и водопроводни фитинги това удачно ли е според вас аз мисля че така е добре!

Благодаря на всички отзовали се!
dobromir.marinov - специалист
Moят котел е Дакон 32кв.Преди да го свържа направих запитване до фирмата производител.Препоръчаха ми:кран с клапан -налягане за пълнене на системата,клапан-налягане 2,4бара на котела ,помпата монтирана на байпаса,разширителен съд с мембрана на студената вода монтиран на място удобно за донапомпване,тръби- котела и първи етаж 2",байпаса с помпата 1 1/4",втори етаж 1 1/4",трети етаж 1",четвърти етаж3/4"/това са само основните /радиаторите са с тръби с алуминиева вложка 16мм,като тръбата от радиатора до разпределителятрябва да е цяла/непрекъсната/ .На резба са само крановете и помпата,заварките са за предпочитане.
mladkal - майстор
nikigada, здравей!
Съветвам те да се обърнеш към специалист, за да ти отговори ясно и точно на въпросите, понеже с тази ЗАТВОРНЕА система шега не бива.
Мисля, че тук във форума може да ти помогне ICC. На нея тези неща са й специалност и с уважение към годините й предполагам, че има достатъчно практика, опит, за да ти отговори така че да не стане някоя инфекция..
Желая ти успех.
LazarGanev - "Велик майстор"
nikigada, послушай mladkal! Иди при специалист да ти направи проект за да работиш спокойно. Даваш толкова пари, не се стискай за някоя-друга десетачка. Системата, която ти предстои да изграждаш въобще не е проста, а на теб основни работи не са ти ясни. Не казвам, че няма да се справиш, ама ти трябва проект. Така ще можеш да задаваш всякакви възникнали въпроси на компетентен и отговорен човек. Ние тук пак сме насреща, ама както ти казах системата е сложна, а не можеш да разчиташ винаги да сме на линия. Поздрави и успех в начинанието!
nikigada - специалист
Здравейте системата ми е изградена тези неща за които съм писал са ми препоръчани от специалист който щеше да ми прави и котелното в последствие обаче работата пропадна! Така че в общи линий нещата са ми ясни видях доста котелни, нещата са едни и същи така че мисля че ще се справя!
Благадаря!
benx - специалист
nikigada с риск да бъда криворазбран ще кажа,че нещата съвсем не са едни и същи.Всеки обект има своя специфика и трябва да се извърши индивидуален оглед и проект.Системата доколкото разбрах ще бъде затворен тип,така,че послушай съвета на колегите и не си прави експерименти,за да нямаш Коледни фойерверки :?
hsam - напреднал
Здравейте! малко за насока -За Ди Дитриха съм предвидил 2 предпазни клапана един за налягане и друг за налягане и температура.- Защо са Ви и двата ?
-Казаха ми да си взема разширителен съд с вместимост 50 литра - Това е добре !
-Този за налягането знам че се слага към групата за пълнене в непосредствена близост до котела а другия къде да го сложа?- Ами щом й той е за налягане,логично и него да сложите близо до котела! Не знам какво точно разбирате под ( група за пълнене ) но ако е така наречената пълначка сечетаваща в себеси спирателен кран+редуцир вентил ,не Ви го препоръчвам !Защо ли -защото е безмислен ,да не говорим колко струва но няма никакъв смисъл от него ,даже в един момент(недай си боже ) може да направи голяма беля!Помислете ако някъде протече и той се отвори,за да компенсира пада на налягането -става река от вода !!!!

- котелното всички връзки ще са с черни тръби с резби и водопроводни фитинги това удачно ли е според вас -
Абсолютно НЕ Е УДАЧНО!!!

-Разширителния съд къде се свързва към коя тръба входяща или изходаща т.е. топла или студена?

Аз го монтирам на колектора за топла вода ,до котлето!За сега няма оплаквания ! Относно налягането в съда-фабрино идват с 1.5 атм. аз пълня системата и гледам манометъра на котлето ,и примерно той показва 1 атм. не пипам съда оставям го така т.е. оставям го с около0.5 атм. повече от налягането на системата при студена вода и обезвъздушени най-горните отопл.тела ! Дано остана разбран !

За сега толкова !
nikigada - специалист
Благодаря за изчерпателния отговор досега никой не ми отговори на въпросите! Не разбирам защо не е удачно в котелното връзките да са на резби с водопроводни фитинги като изключваме причината че тръбите са шевни друга ими ли? По добре ли е да са на заварки? Мога го и този вариант! По какъв начин се свързват две различни помпи за 2 контура към общ котел?

Благодаря!
1- котелното всички връзки ще са с черни тръби с резби и водопроводни фитинги това удачно ли е според вас -
Абсолютно НЕ Е УДАЧНО!!!

2 Аз го монтирам на колектора за топла вода ,до котлето!За сега няма оплаквания ! Относно налягането в съда-фабрино идват с 1.5 атм. аз пълня системата и гледам манометъра на котлето ,и примерно той показва 1 атм. не пипам съда оставям го така т.е. оставям го с около0.5 атм. повече от налягането на системата при студена вода и обезвъздушени най-горните отопл.тела ! Дано остана разбран !

За сега толкова ![/quote]


по т 1 . линиите от котела до разпределителната кутии се старая да го изпълнявам ВИНАГИ с поцинкована тръба със същият рамер като изходящия на котела.
по т 2 котела и разширителя си идват със спецификации- отваряш и четеш.
burningice - специалист
тръбите за парно са черни, дори котела идва с такива

Тема "Въпроси за затворена система!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: