Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Trakehner1 - специалист
Здравейте,

препоръката, която получих за инсталацията е 35kW. Кой от тези два котела се смята за превъзхождащ другия (доста генерален въпрос, но все пак)? Viesmann-a мога да го взема с 300лв по-евтино, но не са ми драма, ако са оправдани. Bosch-a, до колкото видях в английските форуми, има леко предимство от към икономия ако се оборудва със смарт глави и wifi контролер, но една глава е 160лв, а икономията, която дават реално е около 4-5%. Т.е. при 1500лв на сезон за газ (2 етажа по 75кв + два радиатора в мазе) спрямо 7 глави, които трябва да сложа, 7 х 160 = 1120 лева, тия 5% ше ги избия след 14-15 години, те главите ще заминат много по-рано според мен. Има ли смисъл изобщо от това упражнение или да слагам обикновени? :rock:

Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
Преразгледай си тази препоръка от 35кВт за 150-200м2 :cool:
Само да ти кажа, че това което гледаш да се върже на Bosch-a, а именно CT200 със смарт глави, може да го вържеш и на Vitodens-a през OpenTherm с един адаптор, който Бош си продават за CT200. Като функционалност губиш термална дизенфекция през CT200 (не се поддържа през OpenTherm) и нищо друго. Вчера направих точно това само, че с Vitodens 111-W, който си е 100-w с вграден водосъдържател.

С главите не е само икономия, но и комфорт - различни температури в различните помещения спрямо това как се ползват и кога се ползват.

Така, че не диктувай решението си от управлението, а по-скоро от характеристиките на бойлера и какво ще топлиш. 35KW май наистина за множко за 150-200м2.
35!!!
14 клвт. котел, ми топли близо 100 квадрата.
На повече от 7клвт. не го видях да се засили.
Отоплението е постоянно, т.е не се спира, когато няма никой у дома, не се ползва програма с часови графици.

Тема "Bosch 7000iW или Vitodens-100 35kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: