• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Nemski - специалист
и аз искам да си правя локално парно в къщи. стените и таваните ще са с гипскартонр та мисълта ми е ще има ли някакъв проблем ако прекарам тръбите по тавана или задължително трябва да къртя и да ги пускам по пода? другия ми въпрос е за какво служи този разширителен съд, съжалявам за тъпите въпроси, но не съм много запознат с материала. другото, което е, че си мисля да направя един голям варел и водата от камината да минава през него и от там по радиаторите. нещо като голям бойлер, който да ми акумолира топлината и да не се притеснявам за температурата на водата. верно, че по-бавно ще ми се затопля апартамента, но и по-бавно ще изстива. това ми хрумна на мен, но ако някой има опит и познания за дадената ситуация съм отворен за всякакви предложения и съвети. ще съм много благодарен.-
Palawnik - специалист
Ако има помпа мисля че няма да има проблем да минават по тавана. При загряването си водата се разширява, ако няма такъв съд налягането в системата може да се да се повиши и се сещай какво може да стане. Няма тъпи въпроси има тъпи отговори. Добра идея е за този "акумулатор" особено ако имаш 3-4 часа да чакаш. 80 литра се загряват за 2 часа. Порови се из форума и ще намериш доста мнения по въпроса.
benx - специалист
Тръбите можеш да ги прекараш където пожелаеш,но ако системата ти е отворена,разширителният съд винаги трябва да бъде в най-високата част.Идеята с варела е приложима,това си е един вид топлообменник.
Nemski - специалист
мерси за навременния отговор. ми да с помпа ще бъде, защото съм в апартамент и няма как друго яче. имам и още един въпрос. чудя се с какви тръби да изградя инсталацията, с алуминиева вложка или пвц? мисля ако е с пвц да е от типа дето се лепят с лерило предполагам, че няма да има проблем, докато с алуминиевата вложка ще ми е малко по-трудно, защото не съм се занимавал с подобно нещо и не ми е ясна технологията а и из форума не видях да е писано нещо, ако имате информация с радост бих приел един кратък инструктаж. благодаря предварително.

р.с. а какво е отворена и какво е затворена система?
benx - специалист
Ако е на твърдо гориво,работи с медна тръба.По-скъпо,но вечно и безпроблемно ,ако е на ток или газ може и с тръбите посочени от теб.Напоследък много колеги залитат по "новите технологии",но последиците понякога са плачевни.
Trifun - специалист
@Nemski, с тръбите с алуминиева вложка се работи много лесно - просто се натиква съответният фитинг в тръбата и се стяга с гайката. Аз така съм си направил тръбата за топлата вода на бойлера - нямам абсолютно никакви проблеми.
Колкото до вторият ти въпрос - отворена система е тази система, която има достъп до атмосферата, т.е. тази система, при която НЕ МОЖЕ да са създаде налягане. Пример - кофа с бързовар - колкото и да загряваш водата, не можеш да повишиш налягането в кофата.
Докато един бойлер, примерно, се води вече "затворена система", тъй като при загряване на водата, налягането вътре в бойлера се повишава.
Ако спреш притока на студена вода, и отвориш крана за топлата вода на смесителната батерия, превръщаш затворената система в отворена такава, тъй като даваш достъп на въздух до водата :wink:
При затворената система има опасност от взрив при прекомерно превишаване на налягането, докато при отворената - няма такава опасност.
Nemski - специалист
благодаря ви момчета. ще се позаинтересувам за алуминиевата вложка как стоят нещата. и с медните тръби не е лоша идея, но първо е доста по-скъпо и второ нямям си ни най-малка идея как се работи с такива тръби. а сега към въпроса: ако ми е отворена системата с помпа ще стане ли и трябва ли да има разширителен съд. ако може някой да ми постне една схема на отворена система и как,къде и на каква височина трябва да са ми разположени съответните елементи, ще съм много благодарски :)
benx - специалист
Ами както казах по скъпа,но вечна и безпроблемна.Без разширителен съд НЕ става,а относно разположението на елементите е необходим оглед на обекта.
cheri - помощник
аз също искам да ми прекарат тръбите над окачения таван но майсторите казват че щяло да има проблеми с обезвъздушаването . има ли такава вероятност или ги мързи? по принцип искам да съм с отворена система и с помпа.Искам разпределителния колектор да ми е на таванския етаж и от там над окачения таван да си пусна тръбите. Котелът ще ми е в мазето. Не ми се иска да къртя дюшемето щото отдолу е гредоред и не знам как ще му се отрази. Ако някой може да даде мнение - благодаря.
  • 1
  • 2

Тема "тръбите над тавана, може ли?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: