• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 12:41 pmmorfei1 написа:
пон апр 12, 2021 11:24 amM.B. написа:
18кв загуби при -10 какво означав,че котела трябва да отдава 18кв топлина, за да поддържа каква температура в стаите?
Означава, че котела ще се движи с 4кг в час когато температурата падне -10C за да покрие загубите. В реални условия това ще се случва за няколко часа. Средна температура за денонощие от -10C е.... не, че е невъзможно, но малко вероятно да се случи.

Топло загуби не се изчисляват ей тъй с първия калкулатор, на който аз не бих се доверил. Аз бих използвал този:

http://marisan.networx-bg.com:8100/index.aspx

А най-добре е да се консултираш с ОВК проектант. Прежалваш една сума, хората ти смятат нещата и няма да се презапасяваш излишно с котли и радиатори, щот някой си инсталатор бил казал тъй.



greyko.JPG



Този снимка също е достатъчно красноречива и може да и се довериш, ако не ти се занимава със сметки, изчисления, инсталатори и ОВК проектанти.

Дали разхода ще е 1 или 4кг. зависи...... едно е да топлиш стълбището на 24C друго е да го топлиш на 17C, пък може и въобще да не го топлиш.....

На мен ми е страно да имаш определен бюджет за гориво за отопление, пък да планираш отопление на стълбище колкото 3 нормални стаи...... :?
Благодаря за изчерпателния отговор. Попринцип първо разглеждах варианта да си топля само етажа, проблема е ,че стълбището така е направено , че да отделя етажа и да топля само него ще е много трудно и неудобно та искам не искам ще трябва да го топля. Колкото до температурата със сигурност стълбището няма да е повече от 20 21 градуса. Колкото до бюджета не че е отделено толкова на месец за отопление просто до толкова би ми се искало да стига :mrgreen: колкото и явно оптимистично да е. А този калкулатор които сте ми дали като вариант, като го отворих гледам като индианец. :mrgreen:
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 8:47 amkrasi92 написа:
Разхода според нуждите. Ако се вдигне разхода неочаквано над 200 лв. намаляш температурата в жилището и така ще се справиш.
Абсолютно сте прав.
morfei1 - специалист
пон апр 12, 2021 2:23 pmM.B. написа:
А този калкулатор които сте ми дали като вариант, като го отворих гледам като индианец. :mrgreen:
И други ти го казаха преди мен. Първо трябва да почетеш малко, за да ти стане ясно как се работи с него. Нищо сложно няма. В момента е все едно да те кача в самолет и да очаквам да го пилотираш без проблеми, без да си имаш на идея кое копче за какво е.

Що се отнася до стълбището, инДжинерни грешки се допущат непрекъснато, но не виждам убедителна причина в отоплението на стълбище, освен ако си насмогнал на масрафа си дотолкова, че да не ти пука ама въобще, но пък тогава нямаше да я водим тази дискусия и то тук.

Мисли го сега да не "ревеш" после. Тези само 20-21C изразени в пелети на един сезон са си количество вЕрвай ми..... :wink:
шоп - майстор
пон апр 12, 2021 2:26 pmM.B. написа:
пон апр 12, 2021 8:47 amkrasi92 написа:
Разхода според нуждите. Ако се вдигне разхода неочаквано над 200 лв. намаляш температурата в жилището и така ще се справиш.
Абсолютно сте прав.
Тц, не съм съгласен!
Да дадеш 10000 лв и да мръзнеш, като намаляш желаната температура за да се включиш в 200 лв месечна сметка за мен си е мазохизъм.

Ще има студени месеци, където може и 400-600 лв да е сметката за отопление,
ше има и месеци със 100-150лв

Комфорта е важен иначе икономията от градусите ще ги дадеш за лекарства.

Ако са малко финансите инвестирайте в топлоизолация, топлоизолация, топлоизолация и рекуперация.
Тази инвестиция бързо се изплаща. :-)
Успехи!
krasi92 - майстор
пон апр 12, 2021 7:10 pmшоп написа:
пон апр 12, 2021 2:26 pmM.B. написа:
пон апр 12, 2021 8:47 amkrasi92 написа:
Разхода според нуждите. Ако се вдигне разхода неочаквано над 200 лв. намаляш температурата в жилището и така ще се справиш.
Абсолютно сте прав.
Тц, не съм съгласен!
Да дадеш 10000 лв и да мръзнеш, като намаляш желаната температура за да се включиш в 200 лв месечна сметка за мен си е мазохизъм.

Ще има студени месеци, където може и 400-600 лв да е сметката за отопление,
ше има и месеци със 100-150лв

Комфорта е важен иначе икономията от градусите ще ги дадеш за лекарства.

Ако са малко финансите инвестирайте в топлоизолация, топлоизолация, топлоизолация и рекуперация.
Тази инвестиция бързо се изплаща. :-)
Успехи!
Абсолютно вярно за мен. Няма как да имаш бюджет без резерви. Тази зима беше мека. Но ако се случи студена 200 лв може да отидат много бързо през комина. Ако приемат някакъв закон и въз основа на него тон пелети стане 800 лв няма да се топлиш една седмица от месеца. Интересно ми е Шоп смятал ли си ако инвестираш 30 000 в топлоизолация колко бързо би се върнала при 200 квадрата жилищна площ и около 2000 лв. за отопление на сезон
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 7:10 pmшоп написа:
пон апр 12, 2021 2:26 pmM.B. написа:
пон апр 12, 2021 8:47 amkrasi92 написа:
Разхода според нуждите. Ако се вдигне разхода неочаквано над 200 лв. намаляш температурата в жилището и така ще се справиш.
Абсолютно сте прав.
Тц, не съм съгласен!
Да дадеш 10000 лв и да мръзнеш, като намаляш желаната температура за да се включиш в 200 лв месечна сметка за мен си е мазохизъм.

Ще има студени месеци, където може и 400-600 лв да е сметката за отопление,
ше има и месеци със 100-150лв

Комфорта е важен иначе икономията от градусите ще ги дадеш за лекарства.

Ако са малко финансите инвестирайте в топлоизолация, топлоизолация, топлоизолация и рекуперация.
Тази инвестиция бързо се изплаща. :-)
Успехи!
Топлоизолация ще има навсякъде, няма как без. Далече съм от мисълта , че ще мръзна и 200лв не да ми лимит просто ми се "ще" да се вмъквам в тях с то е ясно, че и 500 да са на студено няма да седя :mrgreen:
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 6:16 pmmorfei1 написа:
пон апр 12, 2021 2:23 pmM.B. написа:
А този калкулатор които сте ми дали като вариант, като го отворих гледам като индианец. :mrgreen:
И други ти го казаха преди мен. Първо трябва да почетеш малко, за да ти стане ясно как се работи с него. Нищо сложно няма. В момента е все едно да те кача в самолет и да очаквам да го пилотираш без проблеми, без да си имаш на идея кое копче за какво е.

Що се отнася до стълбището, инДжинерни грешки се допущат непрекъснато, но не виждам убедителна причина в отоплението на стълбище, освен ако си насмогнал на масрафа си дотолкова, че да не ти пука ама въобще, но пък тогава нямаше да я водим тази дискусия и то тук.

Мисли го сега да не "ревеш" после. Тези само 20-21C изразени в пелети на един сезон са си количество вЕрвай ми..... :wink:
Почнах да чета статиите във форума наред, пък ще видя до къде ще я докарам :mrgreen: . А иначе мисля да го отоплявам дори на една леко по ниска температура, защото площадката му на етажа е посредата на всички стаи и дефакто , ако не го топля като изляза от едната стая да ида е другата ще стана сигурно на висулка, също така и от банята се излиза пак там и след това вече влизаш в друга стая. Та варианта да не го топля е да държа всички стаи затворени и да минавам малко на бегом през него, та не знам колко ще е ок.
nikolov333 - майстор
Според мен си е задължително да ограничиш отопляемия обем на коридора от стълбището.. до кокото схванах, че такова има..
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 10:31 pmnikolov333 написа:
Според мен си е задължително да ограничиш отопляемия обем на коридора от стълбището.. до кокото схванах, че такова има..
Ако реално го направя, ще топля само етажа на тоя етап и реално ще се отопляват 100кв, защото на този етап другите стаи са ми непотребни. Проблема е , че ще бъде много кофти и неудобно. Не знам дали мога да прикача снимка да погледнете. Ако мога утре ще направя.
nikolov333 - майстор
Явно не е мислено за отоплението във фазата на проектирането, така че сега ще е нужен компромис. Може да се измисли така че временно да се ограничава този обем, само при голямо застудяване..
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Отопление на етаж от къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: