• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi92 - майстор
Разхода според нуждите. Ако се вдигне разхода неочаквано над 200 лв. намаляш температурата в жилището и така ще се справиш.
нед апр 11, 2021 9:46 pmM.B. написа:
Ако знаех щях да ти кажа :mrgreen: . Това за 200лв за грейкото го мисля. За другия нямам идея.
За готения котел казаха ли ти, че гори само дървесни пелети или сам го откри?
Казваш 200лв в най студеното, а не те притесниха ония сметки- ок 18 киловата при -10 топлозагуби?!
Ако държиш някой да се грижи за парите ти.......инак трябва сам да смяташ.
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 9:56 amТрифон П.Трифонов написа:
нед апр 11, 2021 9:46 pmM.B. написа:
Ако знаех щях да ти кажа :mrgreen: . Това за 200лв за грейкото го мисля. За другия нямам идея.
За готения котел казаха ли ти, че гори само дървесни пелети или сам го откри?
Казваш 200лв в най студеното, а не те притесниха ония сметки- ок 18 киловата при -10 топлозагуби?!
Ако държиш някой да се грижи за парите ти.......инак трябва сам да смяташ.
Твърдо съм за по икономичния вариант с слънчогледовите пелети. 18кв много ли са при положение, че навсякъде съм дал изолация само тавана на приземния етаж без, ако изобщо трябва да го смятам. 18кв загуби при -10 какво означав,че котела трябва да отдава 18кв топлина, за да поддържа каква температура в стаите? Въпросите сигурно са ми доста глупави, но съм тотално некомпетен в сферата.
Грейко Експерт 20 комплект.
Купуваш 5 т. слънчогледови (5х230), като даже си леко надолу от психологическият си праг и си кюташ (е, не е само за най студеното, но е почти същото- средно на месец). Така си превалил страшното, че и оттатък.
Накрая, ако не стигнат, то пролет пукнала, само ние не. Все ще можеш да докупиш кви да са пелети. Ако не можеш, прочети отново мнението на Краси!
Това е решението, дадено наготово. Виждам, че не смяташ да се образоваш, та ти спестявам подробностите.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон апр 12, 2021 11:37 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
пон апр 12, 2021 11:24 amM.B. написа:
18кв загуби при -10 какво означав,че котела трябва да отдава 18кв топлина, за да поддържа каква температура в стаите?
Каквато си задал при пресмятането на топлозагубите.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон апр 12, 2021 11:24 amM.B. написа:
... съм тотално некомпетен в сферата.
Прочети всичко в раздела, почини си два дена и попитай отново

Моите 50ст по темата - Външните температури са динамична величина... Котлите имат оптимален режим.... Разумното, според мен е, оптималният режим да е съобразен с по-висока външна температура. Презапасяване то води до преразход. Няколко твърде студени дни в сезон или се "изстудуват" или се помага на отоплението с нещо допълнително.
Имам и още, ама...
Дали такива или онакива пелети е бял кахър спрямо другите фактори
Ползвал е прост калкулатор, в който не е вкарана желаната стайна температура. Пък тя с е фактор.
Въпреки това, е допуснал грешка. Калкулаторът показва доста по малка стойност топлозагуби.
morfei1 - специалист
пон апр 12, 2021 11:24 amM.B. написа:
18кв загуби при -10 какво означав,че котела трябва да отдава 18кв топлина, за да поддържа каква температура в стаите?
Означава, че котела ще се движи с 4кг в час когато температурата падне -10C за да покрие загубите. В реални условия това ще се случва за няколко часа. Средна температура за денонощие от -10C е.... не, че е невъзможно, но малко вероятно да се случи.

Топло загуби не се изчисляват ей тъй с първия калкулатор, на който аз не бих се доверил. Аз бих използвал този:

http://marisan.networx-bg.com:8100/index.aspx

А най-добре е да се консултираш с ОВК проектант. Прежалваш една сума, хората ти смятат нещата и няма да се презапасяваш излишно с котли и радиатори, щот някой си инсталатор бил казал тъй.


Прикачен файл:
greyko.JPG
geyko
greyko.JPG (36.56 KиБ) Видяна 610 пъти


Този снимка също е достатъчно красноречива и може да и се довериш, ако не ти се занимава със сметки, изчисления, инсталатори и ОВК проектанти.

Дали разхода ще е 1 или 4кг. зависи...... едно е да топлиш стълбището на 24C друго е да го топлиш на 17C, пък може и въобще да не го топлиш.....

На мен ми е страно да имаш определен бюджет за гориво за отопление, пък да планираш отопление на стълбище колкото 3 нормални стаи...... :?
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 11:36 amТрифон П.Трифонов написа:
Грейко Експерт 20 комплект.
Купуваш 5 т. слънчогледови (5х230), като даже си леко надолу от психологическият си праг и си кюташ (е, не е само за най студеното, но е почти същото- средно на месец). Така си превалил страшното, че и оттатък.
Накрая, ако не стигнат, то пролет пукнала, само ние не. Все ще можеш да докупиш кви да са пелети. Ако не можеш, прочети отново мнението на Краси!
Това е решението, дадено наготово. Виждам, че не смяташ да се образоваш, та ти спестявам подробностите.
То маи и да пробвам да се образовам, ще ми трябва доста време. Иначе за калкулатора абсолютно вероятно да съм допуснал грешка а и в този които ползвах няма температура за стаите.
M.B. - напреднал
пон апр 12, 2021 11:38 amn_a написа:
пон апр 12, 2021 11:24 amM.B. написа:
... съм тотално некомпетен в сферата.
Прочети всичко в раздела, почини си два дена и попитай отново

Моите 50ст по темата - Външните температури са динамична величина... Котлите имат оптимален режим.... Разумното, според мен е, оптималният режим да е съобразен с по-висока външна температура. Презапасяване то води до преразход. Няколко твърде студени дни в сезон или се "изстудуват" или се помага на отоплението с нещо допълнително.
Имам и още, ама...
Дали такива или онакива пелети е бял кахър спрямо другите фактори
Благодаря за мнението.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Отопление на етаж от къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: